Connect with us

Nauka

Niespodziewane odkrycie monet może być starożytnym ratunkiem wikingów

Published

on

(Wiadomości)
– Jesienią ubiegłego roku wykrywacze metalu wykryły na polskim polu kilka starych monet. Teraz to, co początkowo wydawało się niezbyt zaskakującym odkryciem, może być całkiem odwrotne, donosi: New York Times. Od tego czasu archeolodzy znaleźli na stanowisku pod Biskupcem około 120 srebrnych monet, z których wszystkie prawdopodobnie zostały wybite około 1200 lat temu na terenie dzisiejszej Francji, m.in. nauka na żywo. Jak więc monety dostały się stamtąd na pole oddalone o około tysiąc mil? Praktyczna teoria głosi, że pieniądze zostały wypłacone Wikingom jako okup, aby powstrzymać ich przed atakiem na Paryż. Wikingowie zabrali wówczas monety do swojej placówki handlowej w Truso, położonej około 50 km od Biskupca i stamtąd weszliby do lokalnej gospodarki.

„To niezwykle rzadkie i zaskakujące znalezisko” – powiedział dziennikarzom Łukasz Szczepański, szef archeologii w muzeum w polskim mieście Ostróda. Czasy. „Wcześniej o tym, co wydarzyło się w Paryżu, wiedzieliśmy tylko ze źródeł pisanych, ale teraz nagle mamy to w formie fizycznej”. Teoria ta nie została jeszcze potwierdzona poprzez dalszą analizę chemiczną monet – aby lepiej określić, kiedy i gdzie zostały wybite – oraz dalsze kopanie pola (po zebraniu ich obecnych plonów). Odkrycie większej liczby monet wzmocniłoby teorię, biorąc pod uwagę, że okup zapłacony Wikingom przez króla Karola Łysego w 845 r. miał wynosić więcej niż dwie tony srebra, zgodnie z Czasy i Starożytne początki. W każdym razie po raz pierwszy w Polsce znaleziono tak wiele monet karolińskich, zauważa Live Science. W rzeczywistości wcześniej pojawiły się tylko trzy. (Przeczytaj więcej historii z Polski.)

READ  Kryzys ukraińsko-rosyjski: Gdy Władimir Putin kontynuuje kopiowanie podręcznika Adolfa Hitlera, Zachód powinien mobilizować się do europejskiej wojny na pełną skalę – Struan Stevenson
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.