Connect with us

Nauka

Niemiecki przywódca przedstawia wizję większej, bardziej spójnej UE

Published

on

Niemiecki przywódca przedstawia wizję większej, bardziej spójnej UE

PRAGA (AP) – Niemiecki kanclerz Olaf Scholz w poniedziałek wezwał rozwijającą się Unię Europejską do wyrażenia zgody na szereg zmian, które pomogłyby zniwelować wewnętrzne podziały i zmierzyć się z zewnętrznymi rywalami, takimi jak Rosja i Chiny.

W szerokim przemówieniu wygłoszonym na Uniwersytecie Karola w Pradze Scholz powiedział, że UE musi „dostosować się” do przyszłego rozszerzenia z 27 do 30, a nawet 36 narodów, podejmując więcej decyzji większością głosów niż domagając się jednomyślności we wszystkich kwestiach. co w przeszłości pozwalało poszczególnym państwom członkowskim na wetowanie ważnych decyzji.

„Musimy pamiętać, że przysięganie na wierność zasadzie jednomyślności działa tylko tak długo, jak presja na działanie jest niewielka” – powiedział Scholz, argumentując, że inwazja Rosji na Ukrainę była sygnałem alarmowym dla UE, aby zmienić sposób, w jaki czyni. decyzje.

Scholz zasugerował dopuszczenie większości decyzji w pilnych sprawach, takich jak sankcje czy polityka praw człowieka, przy czym ci, którzy nie chcą wyraźnie poprzeć głosowania, mieli możliwość wstrzymania się od głosu bez blokowania jednomyślności.

Niemiecki przywódca poparł również wezwania do ponownego rozważenia składu Parlamentu Europejskiego, który obecnie ma 751 mandatów, aby zapobiec „rozdęciu” go przez przyszłe rozszerzenia. Powiedział, że podobny przegląd sposobu, w jaki każde państwo członkowskie jest reprezentowane w Komitecie Wykonawczym bloku, mógłby spowodować, że komisarze podzielą się obowiązkami w pewnych obszarach.

Ponieważ Europa pozostaje w tyle za światowymi rywalami, jeśli chodzi o cyfryzację i eksplorację kosmosu, Scholz powiedział, że UE może stać się światowym liderem w przejściu na bardziej ekologiczną gospodarkę, co pomogłoby jej również zmniejszyć zależność od zagranicznych dostawców energii.

W swoim przemówieniu Scholz wielokrotnie przytaczał zagrożenie, jakie dla UE stwarza Rosja pod rządami jej autorytarnego prezydenta, ostrzegając, że „każda rozbieżność między nami, każda słabość jest paliwem dla młyna Putina”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *