Connect with us

Nauka

Niemcy postrzegane jako mniej wiarygodny partner międzynarodowy niż wcześniej, wynika z badania | Niemcy | Szczegółowe wiadomości i relacje z Berlina i nie tylko | DW

Published

on

Niemcy postrzegane jako mniej wiarygodny partner międzynarodowy niż wcześniej, wynika z badania |  Niemcy |  Szczegółowe wiadomości i relacje z Berlina i nie tylko |  DW

Według wiodących nowych badań Niemcy są postrzegane jako znacznie mniej wiarygodny partner w Europie i Stanach Zjednoczonych niż rok temu.

Największe spadki odnotowane przez grupę Badanie przeprowadzone przez German Marshall Fund i Fundację Bertelsmannabyły w Stanach Zjednoczonych, gdzie nastąpił 9-punktowy spadek postrzegania Niemiec jako wiarygodnego partnera oraz w Polsce, gdzie nastąpił spadek o 15 punktów w porównaniu z 2021 r.

Brandon Bohrn, badacz z Fundacji Bertelsmanna i jeden z autorów raportu, powiedział, że prawdopodobnie głównym powodem była niepewna reakcja Niemiec w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „Im dalej na wschód idziesz w Europie, pojawiają się uczucia dotyczące zaangażowania Niemiec w wojnę na Ukrainie i pomoc wojskową – myślę, że to właśnie widzimy w przypadku Polski” – powiedział DW.

Nie dotyczy to jednak całego kontynentu: w Rumunii i na Litwie, gdzie Niemcy wnoszą wkład do sił NATO stacjonujących w tych krajach, odpowiednio 82% i 70% osób uważa Niemcy za godne zaufania. „To jest sprzeczne z tym, czego można by się spodziewać po przeczytaniu wiadomości teraz”, powiedział Bruce Stokes, wizytujący starszy członek GMF.

Rzeczywiście, pomimo niedawnego spadku zaufania, Niemcy pozostają wśród trzech najbardziej zaufanych krajów na świecie, wraz ze Szwecją i Kanadą, przy czym średnio 70% respondentów uważa Niemcy za godne zaufania. „Narzekamy na utratę wiarygodności na bardzo, bardzo wysokim poziomie” – powiedziała współautorka badania Gesine Weber, analityk ds. badań w GMF w Paryżu.

Sondaże opinii publicznej, które objęły reprezentatywne próby 1500 osób w każdym z 14 krajów (wszyscy główni członkowie UE oraz Turcja, Wielka Brytania, USA i Kanada), zostały przeprowadzone na przełomie czerwca i lipca, cztery miesiące później wojna rosyjsko-ukraińska. W pytaniach poproszono respondentów o ocenę swoich krajów, a także swoich, w różnych kwestiach związanych z wpływem krajów na sprawy światowe.

Co oznacza „niezawodny”?

Różni respondenci mogą mieć różne koncepcje tego, co oznacza „niezawodność”, chociaż analitycy GMF zgadzają się, że biorąc pod uwagę czas badania, międzynarodowe zamieszanie wywołane inwazją Rosji na Ukrainę zdominuje reakcje.

„Można się domyślać, że niezawodność np. w Polsce to niezawodność jako sojusznik – jeśli chodzi o dostawy broni: czy Niemcy wspierają polską linię dostarczania dużej ilości broni na Ukrainę?” powiedział Weber. „Podczas gdy we Francji i Hiszpanii ludzie widzą (kwestię wiarygodności Niemiec) więcej z unijnego lub ekonomicznego punktu widzenia”.

W stosunkach między Niemcami a Stanami Zjednoczonymi wystąpiła również wyraźna nierównowaga. Wraz ze spadkiem postrzegania wiarygodności Niemiec przez Stany Zjednoczone, postrzeganie przez Niemców USA jako partnera wzrosło w ubiegłym roku o około 14 punktów procentowych, co jest większym wzrostem niż w jakimkolwiek innym kraju.

W dużej mierze jest to prawdopodobnie spowodowane zmianą rządu USA na początku 2021 r. i poczuciem, że prezydent Joe Biden znacznie bardziej popiera sojusz transatlantycki z Niemcami niż jego poprzednik, Donald Trump. Ale są też dowody na to, że proaktywne wsparcie USA dla Ukrainy wzmocniło pozycję USA wśród Niemców – kolejnym krajem, który zyskał percepcję Niemiec jest Wielka Brytania, o 11 punktów więcej niż w zeszłym roku.

„Z pewnością istnieje silne poparcie dla Stanów Zjednoczonych jako głównego gracza na arenie światowej” – powiedział Stokes. Historycznie Niemcy zawsze postrzegali wpływy USA na świecie jako bardziej pozytywne niż ludzie w innych krajach, szczególnie ze względu na wsparcie USA dla Niemiec podczas zimnej wojny.

Prowadzenie Bidena w sprawach międzynarodowych zostało również pozytywnie przyjęte w całej Europie, zwłaszcza w Polsce i na Litwie, gdzie ponad 70% ludzi aprobuje jego działania. Około 64% Niemców również aprobuje podejście Bidena do spraw światowych. Jednocześnie jednak mniej osób postrzega Stany Zjednoczone jako mające pozytywny wpływ na sprawy globalne: 53% Niemców.

READ  Dziesiątki ukraińskich uchodźców są w drodze do Nowej Fundlandii, gotowi nazwać Rock domem

Również w Niemczech, podobnie jak w innych krajach partnerskich, rośnie zaniepokojenie rolą USA w przyszłości. Ludzie po obu stronach Atlantyku spodziewają się, że wpływy USA osłabną w ciągu najbliższych pięciu lat, „37% oczekuje, że kraj będzie wtedy najbardziej wpływowy, w porównaniu do 64% obecnie”, wynika z sondażu.

„Powiedziałbym, że prawie każdy Europejczyk, z którym rozmawiam, w pewnym momencie rozmowy zapyta: »Czy Trump wróci?«” – powiedział Stokes. „Istnieje powszechne zaniepokojenie amerykańskim systemem politycznym i tym, co przyniesie”.

Silne poparcie dla Ukrainy wśród ludzi

Tymczasem Niemcy nadal są postrzegane jako zdecydowanie najbardziej wpływowy kraj w Europie (średnio 75% na 14 badanych krajów, w porównaniu z 65% dla Francji i 55% dla Wielkiej Brytanii). Jak zauważyła Gesine Weber, potwierdza to to, co powiedziała niemiecka minister obrony Christine Lambrecht w niedawnym przemówieniu: Niemcy są często postrzegane jako europejski przywódca „domyślnie” ze względu na ich wagę gospodarczą i siłę głosu w HUH.

Oczywiście wiązało się to ze zwiększonymi oczekiwaniami, co widać po międzynarodowej presji, aby Niemcy wysłały więcej broni na Ukrainę. „Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o dostawę tego czołgu, myślę, że zainteresowanie wynika z faktu, że Niemcy były na początku tak niezdecydowane” – powiedział Weber. Następnie pod koniec lutego wyszło słynne przemówienie kanclerza Olafa Scholza o „czasach zwrotnych”, które wzbudziło duże oczekiwania.

„Powiedziałbym, że rząd nie był zbyt dobry w komunikacji” – powiedział Weber. „Dało to mediom i komentatorom przestrzeń do powiedzenia »w porządku, Niemcy nie robią wystarczająco dużo«”. W rzeczywistości sondaż wykazał, że około 59% Niemców popiera zwiększenie dostaw wojskowych na Ukrainę, chociaż jest to poniżej średniej dla 14 krajów. krajów, co stanowi 66%.

A jednocześnie Niemcy są ze wszystkich badanych krajów najmniej entuzjastycznie nastawieni do wysyłania wojsk NATO na Ukrainę: tylko 28% poparłoby taki ruch.

READ  SRU Hosting Author Judy Batalion for Holocaust Remembrance Program, 22 marca

Skoro tu jesteś: w każdy wtorek redaktorzy DW zbierają informacje o tym, co dzieje się w niemieckiej polityce i społeczeństwie. Możesz zarejestrować się tutaj za cotygodniowy biuletyn e-mailowy Berlin Briefing.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *