Connect with us

Nauka

Paradoks nowoczesnej zachodniej edukacji — VI]Wpływ filozofii na współczesny zachodni umysł

Published

on

Paradoks nowoczesnej zachodniej edukacji — VI]Wpływ filozofii na współczesny zachodni umysł

Grecy nigdy nie mogli zrozumieć mistycznej Jedności jak Aleksandryjczycy. Innymi słowy, myśl grecka utknęła na etapie Bycia i nie mogła przejść do etapu Jedności. W terminologii islamskiej można powiedzieć, że myśl europejska, jako rezultat myśli greckiej, zawsze pozostawała uwikłana w zdumienie (Taḥayyur).

Mujaddid Alf Thāni Szejk Ahmad Sirhindī powiedział, że Platon utknął w swoich intuicjach. Dlatego zboczył. Według Platona intuicja, nadprzyrodzona (postrzeganie idei widzianych przed urodzeniem) lub racjonalna (zapamiętywanie wiedzy lub poznawanie idei w umyśle), to bezpośrednie postrzeganie idei.

Celem wiedzy intuicyjnej jest definicja esencji. (Dariusz Pietca, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Polska). W rzeczywistości greccy filozofowie zastanawiali się tylko w świecie form, światopoglądzie przypisywanym Platonowi, że świat fizyczny nie jest tak rzeczywisty i prawdziwy jak ponadczasowe, absolutne i niezmienne idee.

Nazywa się to teorią form lub teorią idei. Dlatego filozofia grecka nie jest metafizyką w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Mujaddid Sirhindi mówi, że Platon uważał oczyszczenie siebie za wszystko, ale nie osiągnął oczyszczenia serca.

To jest główny powód twojego zakłopotania. Później filozofowie rzymscy umacniali i kontynuowali to samo myślenie, aż do kulminacji w XIX wieku w postaci romantyzmu, który kładł nacisk na indywidualizm i wolność od reguł.

Przez indywidualizm rozumie się zaprzeczenie jakiejkolwiek zasady wyższej od indywidualizmu i wynikające z tego ograniczenie cywilizacji, we wszystkich jej prowincjach, do elementów czysto ludzkich. (Rene Guénon, Kryzys współczesnego świata, Londyn 1942, s. 80).

READ  Macro Snapshot — aktywność sektora prywatnego w Wielkiej Brytanii spowalnia; Aktywność fabryk w Japonii w maju rośnie najwolniej od 3 miesięcy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *