Connect with us

Zabawa

Festiwal Filmów Żydowskich w Milwaukee rozpocznie się 23 października – filmy będą oferowane zarówno wirtualnie, jak i w kinie Marcus North Shore

Published

on

Festiwal Filmów Żydowskich w Milwaukee rozpocznie się 23 października – filmy będą oferowane zarówno wirtualnie, jak i w kinie Marcus North Shore

Milwaukee Jewish Film Festival odbędzie się od 23 października do 11 listopada tego roku. Wrzesień 2022, z wieloma pokazami filmów na żywo i zdalnie, w tym jeden o żydowskiej rodzinie, która zachowała dom i plantację Thomasa Jeffersona, narodowy punkt orientacyjny skażony niewolnictwem.

Festiwal Filmów Żydowskich w Milwaukee podkreśla żydowskie głosy i jest projektem Tapestry: Arts & Ideas przez Harry & Rose Samson Family Jewish Community Center. Tegoroczne filmy zawierają historie o ocalonych z Holokaustu, izraelskich imigrantach i nie tylko.

Hybrid Film Festival wyświetla filmy osobiście w kinie Marcus North Shore, 11700 N. Port Washington Road, Mequon oraz zdalnie przez Eventive. Po otwarciu każdy film będzie można oglądać za 12 USD na gospodarstwo domowe w Eventive do niedzieli 6 listopada do 23:59. Demonstracje osobiste kosztują 12 USD za osobę.

W tym roku rozmowy filmowe przyjmą formę rozmów za ekranem na Eventive. Są one dostępne na zdalnych pokazach o godzinie 12.00 tego samego dnia i na pokazach osobistych o godzinie 12.00 następnego dnia.

Festiwal Filmów Żydowskich w Milwaukee jest sponsorowany przez Departament Teatralny Marcus Corporation, Shel and Danni Gendelman Endowment Fund oraz Sylvia i Robert Seinfeld Jewish Film Festival Endowment Fund.

Głównymi filmami tego roku są:

„Opłaty z Monticello”

Stany Zjednoczone / 2022 / angielski / 70 minut

 • Streamuj w domu w pełen wrażeń poniedziałek, 12-19 września

Film dokumentalny opowiadający mało znaną historię rodziny Levy, która po śmierci Thomasa Jeffersona posiadała i starannie przechowywała Monticello. Kiedy konserwacja historyczna była prawie nieznana, rodzina Levy’ego odrestaurowała posiadłość i uratowała ją przed ruiną. Historia kryjąca się za tym skarbem narodowym konfrontuje się ze skazą trwałego rasizmu i antysemityzmu, które pozostają częścią narodowej narracji.

„Lekcje perskiego”

Niemcy / 2020 / Niemiecki i francuski z angielskimi napisami / 127 minut

 • Niedziela 23 października Pokaz na żywo w kinie Marcus North Shore o 19:00
 • Streamuj w domu w burzliwą niedzielę 23 października
READ  „Squid Game” działa na nerwy w zadłużonej Korei Południowej

Gilles zostaje aresztowany przez żołnierzy SS wraz z innymi Żydami i wywieziony do obozu w Niemczech. Ledwie unika nagłej egzekucji, przysięgając strażnikom, że nie jest Żydem, ale Persem. To kłamstwo tymczasowo go ratuje, ale Gilles ma za zadanie wykonać misję na śmierć i życie: nauczyć szefa obozu, jak gotować farsi, który marzy o otwarciu restauracji w Iranie po zakończeniu wojny. Dzięki genialnej sztuczce Gillesowi udaje się przetrwać, codziennie wymyślając słowa w „farsi” i ucząc ich gotowania.

„Więcej niż zasługuję”

Izrael / 2021 / hebrajski i rosyjski z angielskimi napisami / 82 minuty

 • Poniedziałek 24 października Pokaz na żywo w kinie Marcus North Shore o 19:00
 • Streamuj w domu w pracowity poniedziałek, 24 października

W tym precyzyjnie skonstruowanym dramacie o dojrzewaniu samotna matka i jej syn, nowo przybyli do Izraela, są głęboko dotknięci związkiem z religijnym sąsiadem. Dwunastoletni Pinhas jest w większości sam, podczas gdy jego Ukrainka stara się związać koniec z końcem. Kiedy chłopiec prosi o pozwolenie na pójście na bar micwę z kolegami z klasy, wyczerpana Tamara, która sprzeciwia się religii, odmawia. Ku jej przerażeniu, Pinhas zwraca się o pomoc do nowego rekruta Chabad, Shimona. Nowy związek zmienia jej życie w nieoczekiwany sposób. Nominowany do siedmiu izraelskich Oscarów, ten zwycięzca najlepszego scenariusza na Festiwalu Filmowym w Jerozolimie odzwierciedla niezwykłą głębię emocjonalną w zniuansowanym obrazie trudnej sytuacji imigrantów do Izraela.

„Sąsiedzi”

Szwajcaria/Francja / 2021 / Kurdyjski i arabski z angielskimi napisami / 124 minuty

 • 25 października pokaz na żywo w kinie Marcus North Shore o 19:00
 • Streamuj w domu we wtorek Eventive, 25 października

Na początku lat 80. mały Sero po raz pierwszy poszedł do szkoły w syryjskiej przygranicznej wiosce. Nowy nauczyciel przybył z zamiarem uczynienia z kurdyjskich dzieci silnych pan-arabskich towarzyszy. Aby raj przyszedł na ziemię, rózgą zakazuje języka kurdyjskiego, nakazuje kult Assada i głosi nienawiść do syjonistycznego wroga – Żydów. Lekcje wkurzają i dezorientują Sero, ponieważ jego długoletni sąsiedzi to urocza żydowska rodzina. Z dobrym humorem i satyrą film opisuje dzieciństwo, w którym udaje się znaleźć momenty światła między dyktaturą a mrocznym dramatem.

„Plan A”

Niemcy/Izrael / 2021 / niemiecki i hebrajski z angielskimi napisami / 109 minut

 • Środa 26 października Pokaz na żywo w kinie Marcus North Shore o 19:00
 • Streamuj w domu w pełną wrażeń środę 26 października

Akcja filmu rozgrywa się w Niemczech w 1945 roku i opowiada o Maxie Diehlu, ocalonym z Holokaustu, który stracił całą rodzinę w obozach. Pełen złości i pozbawiony środków do życia spotyka grupę żydowskich strażników. Razem opracowują plan bezczelnego działania przeciwko narodowi niemieckiemu: zatruć system wodociągowy w Niemczech i zabić 6 milionów Niemców. Plan A to fascynująca, prawdziwa historia, która angażuje jeden z najbardziej pierwotnych i naturalnych instynktów – czystą zemstę.

„Miłość i Mazel Tov”

Niemcy / 2020 / Niemiecki z angielskimi napisami / 90 minut

 • Czwartek, 27 października Pokaz na żywo w kinie Marcus North Shore o 19:00
 • Streamuj w domu w pełen wrażeń czwartek 27 października

Na przyjęciu Daniel udaje Żyda, żeby zaimponować Annie. Ładna księgarz specjalizuje się w swojej księgarni w literaturze żydowskiej, pracuje jako wolontariusz w żydowskim domu spokojnej starości, a także jest bliską przyjaciółką żydowskiego pisarza Schlomo Wiśniewskiego. Kiedy Anne i Daniel zostają parą, ich przyjaciele Laura i Tobiasz podejrzewają, że niedługo trzeba będzie złapać zawroty głowy Daniela. Jego początkowo drobne oszustwo rozwija się w niemożliwą do opanowania sieć białych kłamstw. Czy Anne też go pokocha, kiedy dowie się, że wcale nie jest Żydem?

„iMordechaj”

Stany Zjednoczone / 2022 / Angielski / 102 minuty

 • Streamuj w domu w piątek, 28 października godzina 12

Wzruszający film oparty na prawdziwej historii, w iMordecai występują: nominowany do Oscara i dwukrotny zdobywca nagrody Emmy Judd Hirsch jako Mordechaj Samel i nominowana do Oscara aktorka Carol Kane jako jego żona Fela, obie ocalałe z Polski, które zginęły teraz w Miami. Jej syn Marvin, nominowany do Oscara aktor Sean Astin, jest początkującym producentem cygar, który stara się utrzymać własną rodzinę, pozostając przy tym dla swoich starzejących się rodziców. Kiedy jednak psuje się starożytny telefon z klapką, Mordechaj bierze lekcje od Niny, młodej pracowniczki Ultratech. Uczy Mordechaja na jego nowym iPhonie i otwiera go na wszelkiego rodzaju nowe doświadczenia i przygody, dzięki czemu znów czuje się jak dziecko. Podnosząca na duchu komedia i list miłosny do miasta Miami, iMordecai wzywa nas wszystkich, abyśmy żyli pełnią życia, jakie mamy.

READ  „Kłopotliwa” fala anty-LGBTIQ + przetacza się przez Europę Wschodnią, ostrzegają zwolennicy

„Zagubiony transport”

Holandia/Luksemburg/Niemcy / 2022 / Holenderski i niemiecki z angielskimi napisami / 100 minut

 • Streamuj w domu w Eventive piątek, 28 października o godzinie 12:00

Akcja tego dramatu, której akcja rozgrywa się wiosną 1945 roku, jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i obraca się wokół trójki kobiet: podejrzliwej Niemki Winnie, odważnej holenderskiej Żydówki Simone i nieustraszonej rosyjskiej snajperki Very. Zrzuceni razem pod koniec II wojny światowej, po tym, jak grupa niemieckich żołnierzy opuściła pociąg deportacyjny wiozący setki żydowskich jeńców na los nacierających wojsk rosyjskich. Kobiety muszą przezwyciężyć nieufność i niechęć do siebie nawzajem i współpracować, aby przetrwać.

Więcej informacji na temat Festiwalu Filmów Żydowskich w Milwaukee można znaleźć na stronie mjff21.eventive.org/welcome lub skontaktuj się [email protected] z pytaniami.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *