Connect with us

Zabawa

Gdy Biden odwiedza Polskę, ataki rakietowe uderzyły we Lwów na Ukrainie

Published

on

Autor: CARA ANNA

LWÓW, Ukraina (AP) – Rosyjskie pociski uderzyły w zachodnioukraińskie miasto Lwów w sobotę, podczas gdy prezydent Joe Biden odwiedzał sąsiednią Polskę. strajk na Ukrainie.

Kolejne naloty wstrząsnęły miastem, które stało się rajem dla około 200 000 ludzi, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich rodzinnych miast. Lwów został w dużej mierze oszczędzony od czasu rozpoczęcia inwazji, chociaż tydzień temu rakiety trafiły w warsztat naprawy samolotów w pobliżu głównego lotniska.

Wśród wielu, którzy szukali schronienia we Lwowie, była Olana Ukrainets, 34-letnia informatyk z północno-wschodniego miasta Charkowa.

„Kiedy przyjechałem do Lwowa, byłem pewien, że wszystkie te alarmy nic nie dadzą” – powiedział The Associated Press Ukrainet po wybuchach ze schronu przeciwlotniczego. „Czasami, kiedy słyszałem je w nocy, po prostu leżałem w łóżku. Dzisiaj zmieniłem zdanie i za każdym razem powinienem się chować. … Żadne z ukraińskich miast nie jest teraz bezpieczne.”

Przed inwazją w mieście mieszkało około 700 000 osób. Każdy, kto nie czuje się już tu bezpiecznie, przenosi się do pobliskiej Polski. Biden spotkał się tam w sobotę z uchodźcami, aby okazać solidarność pomimo przebywania w stolicy, Warszawie i daleko od granicy z Ukrainą, która jest około 72 kilometry na zachód od Lwowa.

Lwów stał się także bazą humanitarną Ukrainy, a ataki mogą jeszcze bardziej skomplikować i tak już trudny proces wysyłania pomocy reszcie kraju.

Po pierwszym trafieniu dwie rosyjskie rakiety uderzyły w obszar przemysłowy na północno-wschodnich obrzeżach Lwowa i podobno raniły pięć osób, powiedział na Facebooku gubernator regionu Maksym Kozytskyy. Gęsty pióropusz czarnego dymu unosił się nad miejscem przez wiele godzin.

Drugi atak rakietowy miał miejsce kilka godzin później tuż za miastem, powodując trzy eksplozje, powiedział Kozyckij na konferencji prasowej, gdy zawyła kolejna seria syren przeciwlotniczych. Powiedział, że w sobotę zaatakowano zakład naftowy i fabrykę powiązaną z wojskiem, oba na obszarach zamieszkanych przez ludzi, chociaż nie podał dalszych szczegółów.

READ  Łukasz Grzegorzek • reżyser Moje cudowne życie

W ponurym, przepełnionym schronie przeciwlotniczym pod blokiem mieszkalnym niedaleko miejsca pierwszego wybuchu Ukrainka powiedziała, że ​​nie może uwierzyć, że wraca do ukrywania się po ucieczce z Charkowa, jednego z najbardziej zbombardowanych miast wojny.

„Byliśmy po jednej stronie ulicy i widzieliśmy to po drugiej stronie” – powiedziała. „Widzieliśmy ogień. Powiedziałem do mojego przyjaciela: „Co to jest?” Potem usłyszeliśmy dźwięk wybuchu i tłuczonego szkła. Próbowaliśmy chować się między budynkami. Nie wiem, jaki był cel”.

Kozytskyy powiedział, że w sobotę w jednym z miejsc wybuchu aresztowano mężczyznę pod zarzutem szpiegostwa po tym, jak policja odkryła, że ​​nagrał pocisk lecący w kierunku celu i trafiający w niego. Policja znalazła również na jego telefonie zdjęcia punktów kontrolnych w regionie, które według Kozyckiego zostały wysłane na dwa rosyjskie numery telefonów.

Wydarzenia tego dnia wystarczyły, aby niektórzy ludzie we Lwowie przygotowywali się do ponownej przeprowadzki, powiedział Michael Bociurkiw, starszy pracownik Atlantic Council, który był w mieście. „Widziałem, jak zapakowano niektóre samochody z Kijowa” – powiedział. Powiedział, że był to znaczący punkt zwrotny w ciągu tygodnia, kiedy miasto zaczęło „odżywać” po tygodniach wojny.

Uważa, że ​​miasto może pozostać celem podróży, zauważając, że Lwów był kolebką ukraińskiego nacjonalizmu. „Zbliża się” – powiedział o wojnie.

Niektórzy świadkowie byli zszokowani.

„Było naprawdę blisko” — powiedziała Inga Kapituła, 24-letnia informatyk, która powiedziała, że ​​znajduje się 100 lub 200 metrów (jardów) od pierwszego ataku i poczuła wybuch. „Kiedy to się dzieje, twoje ciało jest zestresowane, a ty jesteś super spokojny i zorganizowany”.

___

Śledź wszystkie raporty AP dotyczące wojny Rosji z Ukrainą na https://apnews.com/hub/russia-ukraine.

___

Ta historia została zaktualizowana, aby poprawić pisownię nazwiska Maksyma Kozyckiego, gubernatora obwodu lwowskiego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.