Connect with us

Zabawa

7 najlepszych rzeczy do zrobienia w Aztekach

Published

on

Położony w pięknym basenie San Juan, nad brzegiem rzeki Animas, Aztec, Nowy Meksyk jest jednym z najbardziej malowniczych małych miasteczek w regionie Four Corners w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Zbudowane w jednym z najbardziej zielonych i żyznych obszarów na środku wysokiej pustyni, historia miasta sięga tysięcy lat.

Imię „Aztek„Został zapożyczony z ruin znalezionych w okolicy, choć jest to myląca nazwa. Powstał w 1776 roku, kiedy dwóch franciszkanów natknęło się na nich i pomyślało, że są dziełem Azteków. Choć nazwa była myląca (przodkowie Pueblo, a nie Aztekowie, zbudowali starożytne miasto), nadal używamy jej do dziś zarówno dla ruin, jak i miasta.

Chociaż ludzie mieszkali tu przed wybudowaniem pierwszej osady, pierwsze oznaki cywilizacji pochodzą z 1100 roku. Po przeniesieniu się starożytnych w 1300 roku, plemiona Ute i Navajo obozowały wzdłuż rzeki Animas. Przyciągnięci do żyznej ziemi rolnicy angielscy i latynoscy budowali domostwa pod koniec XIX wieku za zgodą rządu USA.

Miasto Azteków zostało założone pod koniec XIX wieku, zaczynając od placówki handlowej i gminy rolniczej. Dzisiejsze zwiedzanie Azteków oferuje cofnięcie się w czasie, aby poznać ich długą historię i jest bramą do innych atrakcji na południowym zachodzie. Poniżej znajduje się kilka rzeczy do zrobienia w Aztekach i wokół nich.

Zack Frank / Shutterstock.com

1. Odwiedź Narodowy Pomnik Ruin Azteków

Starożytne ruiny, od których Aztekowie zapożyczyli swoją nazwę, leżały w jego granicach na końcu sąsiedniej ulicy. Puebloan ruiny przodków, którzy są w Aztec ruiny narodowy zabytek są również głównym powodem, dla którego ludzie odwiedzają miasto.

1987 w ramach. uznany za obiekt światowego dziedzictwa Światowe Dziedzictwo Kultury Chaco, azteckie ruiny zachowują ważne osiągnięcia architektoniczne i techniczne Pueblo. Zbudowane i zamieszkane między 1100 a 1300 rokiem ruiny Azteków były początkowo obrzeżami Chaco, ale wkrótce stały się ważnym centrum publicznym, ceremonialnym, gospodarczym i politycznym.

Jak tylko wejdziesz na teren parku, znajdziesz centrum dla zwiedzających i muzeum. Zatrzymaj się tutaj, aby dowiedzieć się więcej o starożytnym mieście i jego historii. Następnie wybierz się na samodzielną pieszą wycieczkę po starożytnych budynkach i odkryj 900-letni Wielki Dom Puebloan. Idziesz wzdłuż starych murów i otwartych kivów i wchodzisz do budynku z wciąż zadaszonymi, połączonymi pokojami.

Jednak punktem kulminacyjnym wizyty w Narodowym Pomniku Ruin Azteków jest jedyna zrekonstruowana ceremonialna duża kiva na południowym zachodzie. Wchodząc do tej kivy, można łatwo wyobrazić sobie ceremonialne życie przodków Puebloan prawie tysiąc lat temu.

READ  Aneta Zając pochwaliła się zdjęciem swoich synów i partnera. Ukochani mężczyźni gotują dla nich posiłek

Wskazówka dla profesjonalistów: Jeśli odpowiednio zaplanujesz swoją wizytę, możesz wziąć udział w specjalnych wydarzeniach, takich jak pokazy kulturalne oraz wykłady i wycieczki prowadzone przez strażników.

2. Odwiedź Muzeum Azteków i Wioskę Pionierów

Aby uzyskać nowszą perspektywę historyczną, odwiedź Muzeum Azteków i Wioska Pionierska. Główny budynek znajduje się w Starym Ratuszu i prezentuje kolekcję najlepszych artefaktów zachodnioamerykańskich. Zawiera informacje o wczesnych osadnikach Azteków, eksponaty minerałów i narzędzi górniczych, wczesne narzędzia rolnicze i mleczne, historyczne zegary i wczesną odzież. Zawiera również niewielką kolekcję rękodzieła rdzennych Amerykanów.

Wyjdź na zewnątrz do kompleksu Pioneer Village i przejdź się między 12 historycznie poprawnymi budynkami, albo przeniesiono tutaj oryginały, albo repliki, które zostały zbudowane na miejscu. Tutaj znajdziesz hydraulika, drukarnię, kuźnię, stolarnię, chatę z bali, dom wiejski, kościół wiejski, szkołę, bank gminny, więzienie, pocztę, sklep wielobranżowy i przychodnię lekarską. gabinet.

Różne narzędzia rolnicze podkreślają pierwotną wersję miasta jako społeczności rolniczej, a niektóre fragmenty torów kolejowych z galerą wskazują na znaczenie kolei w ustanawianiu Azteków jako miasta.

Teatr Azteków w Nowym Meksyku.
Sandra Foyt / Shutterstock.com

3. Wybierz się na spacer po historycznym centrum Aztec

Zacznij od Muzeum Azteków i przejdź się główną ulicą, aby zwiedzić historyczne miasto. Zatrzymaj się w jednym z najstarszych budynków w mieście, hotelu Jarvis, zbudowanym w 1890 roku i przebudowanym w 1906 roku, aby dodać drugie piętro. Kontynuuj swoją wycieczkę z innymi budynkami z początku XX wieku, w tym Teatrem Azteków, zbudowanym w 1927 roku.

Wkrótce dotrzesz do Historycznego Śródmieścia, gdzie znajdziesz najbardziej spektakularne budowle z przełomu wieków. Te ceglane budynki ustanowiły Azteków jako centrum handlowe.

Wpływy ze wschodu i budowa linii kolejowej przyniosły ze sobą firmy, które w zależności od pochodzenia przyjęły różne style architektoniczne. Tutaj znajdziesz elementy New Classic, takie jak witraże i drzwi przesuwne wykonane z prasowanego metalu. Dwa z najlepiej zachowanych przykładów tych budynków to Randall Building i Old Fellows Hall.

Spacerując wśród tych starożytnych budynków, poczujesz się, jakbyś cofnął się w czasie i zrozumiesz, dlaczego główna ulica została wyznaczona przez Azteków Dzielnica historyczna. Według dokumentów nominacyjnych z 1984 r. jest to „szczególnie dobrze zachowana nowa meksykańska ulica handlowa, która powstała w latach 1900-1915”. Dodają, że „okolica wygląda tak, jak w 1915 roku”.

READ  Xbox Series X doładowuje się najpóźniej, gdy GAME potwierdza, że ​​lodówka Series X będzie wkrótce dostępna | Gry | zabawa

4. Wybierz się na pieszą wycieczkę po mieście i jego okolicach

Poza historią Aztec słynie z pięknych krajobrazów i wspaniałych zajęć na świeżym powietrzu. Na łatwy spacer wzdłuż rzeki wybierz brukowaną i dostępną? Szlak rzeki Animas od Hartman Park do Riverside Park. Po drodze znajdziesz jezioro, sprzęt do ćwiczeń, boisko sportowe i otwarty trawnik.

Na dłuższą wędrówkę spróbuj tego Ścieżka biegania przez obcych w Hart Canyon, szlaku pętli o długości 7,9 mili na północ od miasta. Na tym łatwym szlaku na wysokiej pustyni znajdziesz piękne widoki i piękne polne kwiaty na wiosnę. Wielozadaniowy szlak popularny wśród rowerzystów górskich. Jeśli zastanawiasz się nad nazwą, dowiesz się, kiedy dotrzesz do miejsca katastrofy UFO, które upamiętnia tablica.

Łuk Kanionu Coxa.
John S. Sfondilias / Shutterstock.com

5. Poszukaj naturalnych łuków w okolicy

Kiedy słyszysz o naturalnych łukach, możesz pomyśleć o Moabie i jego okolicach, ale azteckie krajobrazy też są ich pełne. W rzeczywistości w pobliżu miasta znajduje się ponad 300 udokumentowanych naturalnych łuków. Nie są one łatwe do znalezienia, ale kiedy do nich dotrzesz, będziesz sam ze spektakularną scenerią.

Jednym z największych i najbardziej spektakularnych jest Łuk Kanionu Cox, na końcu krótkiego, 0,4 mili marszu na północ od miasta. Punktem wyjścia jest 24 km od centrum miasta na końcu krótkiej szutrowej drogi. Aby się tam dostać, jedź drogą US 550 North przez około 10 mil, a następnie skręć w lewo w drogę 2300 i drogę 2310.

Możesz dotrzeć do kolejnego spektakularnego łuku, po prostu zwanego Arch Rock, na US 550 North, 6 mil za miastem, tym razem skręć w prawo w Arch Rock Road, wyboistą szutrową drogę. Łuk można zobaczyć z ulicy, ale można go też obejść. Jako bonus zobaczysz także kilka petroglifów w okolicy.

Wskazówka dla profesjonalistów: Aby znaleźć te i wiele innych łuków w okolicy, poproś o broszurę z mapą miasta. Wszystkie łuki znajdują się z dala od dróg gruntowych, wiele z nich jest nierównych, dlatego zaleca się korzystanie z pojazdu z napędem na cztery koła z pełnym zbiornikiem. Upewnij się, że masz też papierową kartę na wypadek utraty sygnału.

READ  Stratedzy podają ostrożne prognozy na 2024 rok – NBC Los Angeles
Park stanowy jeziora Navajo.
James Orndorf / Shutterstock.com

6. Wykorzystaj Azteków jako bramę do innych atrakcji Four Corner

Region Four Corners w pobliżu Aztec oferuje mnóstwo zajęć na świeżym powietrzu, a miasto jest idealną siedzibą dla wielu.

Znajdziesz to Park stanowy jeziora Navajo tylko 30 mil od Azteków i oferuje kemping, pływanie, wędkarstwo, pływanie łódką, szlaki turystyczne i dwa centra dla zwiedzających z eksponatami interpretacyjnymi. Oprócz jeziora park obejmuje rzekę Pine, Sims Mesa i obszar rzeki San Juan.

wizyta Ruiny łososia, kolejny uciekinier Chacoan około 50 mil od Azteków. Tutaj znajdziesz budowle podobne do ruin Azteków, w tym wielką kivę (ale ta nie jest zrekonstruowana), która pozwoli ci bliżej przyjrzeć się życiu przodków Puebloan i ich starożytnym miastom.

Angel Peak Scenic Area.
Ralf Broskvar / Shutterstock.com

W innym kierunku, także około 30 mil od miasta, Malowniczy obszar Angel Peak oferuje wspaniałe widoki na wysokie pustynne pustkowia, w tym 7000 stóp Angel Peak i kanion u jego podstawy. Skamieniałe drewno i skamieniałości ssaków dodają atrakcyjności krajobrazowi. Tutaj znajdziesz kilka kempingów i miejsc piknikowych z widokiem na kanion.

Możesz również odwiedzić Narodowy Park Historyczny Kultury Chaco, około 70 mil od Azteków. Znacznie większe i bardziej wyszukane niż ruiny Azteków i Łososia, Chaco było niegdyś centrum starożytnego świata Puebloan. Jeśli spojrzysz na struktury tutaj, możesz zobaczyć połączenie między trzema lokacjami.

7. Jedz i śpij

Mając tak wiele do zrobienia, będziesz chciał spędzić przynajmniej jedną noc w Aztekach. Chociaż nie masz wielu opcji Microtel Inn & Suitestel oferuje komfortowy pobyt i śniadanie, a także część zewnętrzną z kominkiem, gdzie można usiąść i cieszyć się otaczającym pięknem wysokiej pustyni.

Jedz w pobliżu Rubias na Main Street w starym meksykańskim budynku, ale można tu również znaleźć opcje południowo-zachodnie i wegetariańskie. Lub wybierz Aztecka restauracja za twoją staromodną, ​​całkowicie amerykańską taryfę.

Wskazówka dla profesjonalistów: Aztec to małe miasteczko pośrodku wysokich pustyń obszaru Four Corners, łączące piękne krajobrazy, historię i archeologię, co czyni go jednym z najlepszych miejsc, w których można dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym obszarze na świecie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *