Connect with us

Zabawa

„Der Apfeltag” i „Hirsch” mają pojawić się na Berlinale Generation w 2022 r.

Published

on

TEHRAN – irańskie filmy „Dzień Jabłka” i „Jeleń” zostały wybrane do rywalizacji w konkursie Generation Kplus na 72. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Pełnometrażowy dramat Dzień Jabłka w reżyserii Mahmuda Ghaffari świętuje swoją światową premierę na tym festiwalu, który odbywa się w stolicy Niemiec od 10 do 20 lutego.

Kiedy ciężarówka jego ojca zostaje skradziona, a wraz z nią jego środki do życia jako mobilny sprzedawca jabłek, jego syn Saeid nie może zaspokoić potrzeby dostarczenia kosza jabłek do szkoły. Ostry jak brzytwa widok starożytnego miasta i wsi ukazuje rozłąkę, która podąża za Saeidem przez alejki i ulice przedmieścia Teheranu w poszukiwaniu rozwiązania.

Na festiwalu swoją międzynarodową premierę świętuje także krótkometrażowy film „Jeleń” Hadiego Babaifara.

W cichych, poetyckich obrazach z pokrytego śniegiem wiejskiego Iranu film opowiada historię młodego chłopca, który musi bezradnie patrzeć, jak jego chory brat walczy o przetrwanie. Kiedy rodzice zabierają go do krewnych, Ehsan wraca do domu przez śnieżną noc, by bronić brata przed aniołem śmierci.

Jak twierdzą organizatorzy, dziesięć filmów fabularnych i siedem filmów krótkometrażowych wybranych dotychczas do programu Pokolenie Kplus charakteryzuje nieszablonowość i silna wola bohaterów.

Ponadto w ramach 17. edycji festiwalu Forum Expanded pokazany zostanie również irańsko-polska koprodukcja Mohammadrezy Farzada „Subtotals”.

Na zdjęciu: Scena z filmu „Jeleń” Hadiego Babaifara.

MMS-y/chciwość

READ  Polska i Węgry walczą przeciwko „równości płci” na szczycie społecznym UE
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.