Connect with us

Zabawa

Recenzja: Pianoforte – Cineuropa

Published

on

– Jakub Piątek stworzył elegancki, delikatny, a zarazem emocjonujący dokument o uczestnikach słynnego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Marcina Wieczorka w fortepian

polskiego Helmera Jakuba Piątka wraca do taniec słońcapo pokazaniu swojego fabularnego debiutu, godziny największej oglądalności [+see also:
film review
trailer
interview: Jakub Piątek
film profile
]
tam w 2021 roku ze swoim pełnometrażowym dokumentem fortepian, którego tematem jest Międzynarodowy Konkurs Chopinowski, który odbywa się co pięć lat w Warszawie i może zagwarantować pomyślną karierę zwycięzcy i zdobywcom drugiego miejsca. Pokazywany w Konkursie Filmów Dokumentalnych Kina Światowego film pokazuje, że konkurs jest trudny i wymagający – nikt go nie wygrał w latach 1990, 1995 i 2005 – co tylko podnosi stawkę i potęguje emocje niż Etiuda Rewolucyjna Chopina. I wymaga to trudu biczAndrew (Miles Teller) wydają się spacerkiem po parku.

(Kontynuacja artykułu poniżej – informacja handlowa)

Piątek śledzi kilku wybranych kandydatów (w konkursie w 2021 roku wzięło udział 87 pianistów, a po trzech rundach tylko 12 zakwalifikowało się do finału), nie bardzo wiedząc, ile czasu spędzą na wygrywaniu trąbek o nagrodę. Ponieważ konkurs cieszy się w Polsce ogromną popularnością – a zdobycie biletów na koncerty jest prawie niemożliwe, jak dowiedział się ten recenzent – nie będzie niepewności co do wyniku dla tych, którzy śledzą wydarzenie, zwłaszcza wśród miłośników muzyki klasycznej. Ale nawet znając wyniki fortepian ekscytujące i zachwycające do oglądania (i słuchania!), jak Piątek i jego zespół nie tylko śledzą, ale także skupiają się na muzycznej rywalizacji kto konkurenci są. Każdy z bohaterów ma inne pochodzenie, osobowość i stopień przywiązania do Chopina, a także własne dziwactwa. chiński kandydat Ha Rao lubi chipsy, polskie Marcina Wieczorka dokuczając swojemu kotu i Włochowi Leonory Armellini Metallica gra pomiędzy wybuchami mazurków i sonat. Rzucamy okiem na prywatne i przedkonkursowe życie pianistów i bardzo zabawnie jest patrzeć, jak jeden z nich ćwiczy godzinami, a słucha go tylko pies rodzinny (i ma z tego powodu koszmary), a inny siedzi w małym kuchni, a jego rodzice dostrajają ruchy jego rąk.

READ  Zobacz, jak Spike Mat zatrzymuje kierowcę w policyjnym pościgu w Polsce, ME

Ale mistrzostwo tkwi nie tylko w perfekcji ruchów rąk – dokument Piątka wyjaśnia też, dlaczego jeden znakomity koncert jest lepszy od drugiego io ile ważniejsza jest osobowość pianisty i opowiadanie historii poprzez muzykę. Narracja jest nieco klasyczna, napędzana harmonogramem konkursu i napięciem na każdym etapie, gdy uczestnicy są stopniowo eliminowani, jeden po drugim. Jedni wracają do domów, inni udzielają wywiadów i rozdają autografy, a szaleństwo Chopina sięga zenitu.

Piątek przyznał, że nie jest mocno związany ze środowiskiem muzyki poważnej, co działa na jego korzyść i sprawia, że ​​bohaterowie są bliżsi. fortepian to ciekawa i subtelna obserwacja być może najtrudniejszej i najbardziej wymagającej dyscypliny na świecie, w której gracze walczą z własnymi lękami, ograniczeniami i ludzką potrzebą odpoczynku, a nie ze sobą nawzajem. Paralela ze sportem jest tu wyraźnie zarysowana, jak pokazuje Piątek Jewa Gieworgiantrenuje na siłowni i Aleksander Gadiewjest trening mentalny. Klawiszy dotykają tylko palce, ale w proces ten zaangażowane jest całe ciało, umysł i duch. Tak jak Chopin by chciał.

fortepian został wyprodukowany przez Macieja Kubickiego przez Polskę telemarki współproducentem HBO Max, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, The Mazowiecki Instytut Kultury – Mazowiecki Fundusz Filmowy oraz MX35.

(Kontynuacja artykułu poniżej – informacja handlowa)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *