Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Niemcy planują kontrole na granicach z Polską i Czechami, aby ograniczyć migrację

Published

on

Niemcy planują kontrole na granicach z Polską i Czechami, aby ograniczyć migrację

Niemiecka minister spraw wewnętrznych potwierdziła, że ​​chce wprowadzić kontrole na granicach z Polską i Czechami, aby zapobiec przedostawaniu się przez te dwa kraje do Niemiec tysięcy nielegalnych migrantów spoza UE.

Ponieważ wszystkie trzy są częścią strefy wolnego podróżowania Schengen, obecnie nie ma kontroli granicznych. Ale pod spodem Przepisy UEKontrole graniczne mogą być wprowadzane tymczasowo przez poszczególne państwa członkowskie „w ostateczności, w wyjątkowych sytuacjach”.

Niemieckie kraje związkowe Brandenburgia i Saksonia, które graniczą z Polską i Czechami, wzywają do przywrócenia kontroli w związku ze wzrostem liczby „nielegalnych migrantów” przez te kraje. Berlin jednak dotychczas opierał się takiemu posunięciu i zamiast tego stara się zacieśnić współpracę z Warszawą i Pragą.

Jednak minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser przyznała w środę w parlamencie, że „należy podjąć walkę”. [people] „Z pewnością właściwe dla przemytnika może być przeprowadzanie stacjonarnych kontroli granicznych w krótkim czasie.” W piątek rzecznik ministerstwa ogłosił, że „obecnie badane są dalsze środki stosowane na granicach”.

W wywiadzie z Świat w niedzielę Opublikowany dzisiaj Faeser potwierdził, że „dodatkowe [border] W ramach działań „bojowych” planowane są „kontrole”. [people] angażować się w agresywny przemyt”.

Wyraziła także nadzieję, że współpraca z sąsiadami Niemiec umożliwi niemieckim urzędnikom działanie na ich terytorium i zapobieganie nielegalnemu przekraczaniu granicy, tak jak ma to już miejsce w Szwajcarii. Rozmowy na ten temat z Czechami już trwają – powiedział Faeser.

Wypowiedzi Minister Spraw Wewnętrznych stanowią odejście od wspólnego stanowiska, które ogłosiła w maju ze swoim polskim odpowiednikiem Mariuszem Kamińskim.

READ  Zapowiedź: Mołdawia vs Polska - prognozy, aktualności drużynowe, składy

„Obecnie nie ma uzasadnienia dla przywrócenia kontroli granicznych” ze względu na „silne i skuteczne środki”, które już obowiązują, „oraz wysoki poziom współpracy i zaufania między naszymi służbami granicznymi” – stwierdziły wówczas obie strony.

Zamiast tego zgodzili się na dalsze kroki „w celu dalszego wzmacniania współpracy na rzecz ograniczenia wtórnej nielegalnej migracji” poprzez „wzmocnienie wspólnych patroli i wspólnych inspekcji”, a także „zwiększoną wymianę informacji na temat procedur dochodzeniowych i zwiększenie personelu we wspólnych biurach”.

Od połowy 2021 r. na granicy Polski z Białorusią trwa kryzys migracyjny, podczas którego do UE próbują przedostać się dziesiątki tysięcy migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki. Wśród tych, którzy przekraczają granicę, większość celuje w Europę Zachodnią, zwłaszcza w Niemcy.

Polska podjęła rygorystyczne działania w celu powstrzymania napływu migrantów, w tym wznosząc bariery fizyczne i elektroniczne na granicy. Jednak próby przeprawy były kontynuowane.

Z opublikowanych w czerwcu danych niemieckiej policji federalnej wynika, że ​​z 35 877 nieuprawnionych wjazdów do Niemiec zarejestrowanych w okresie od stycznia do końca maja około jedna czwarta miała miejsce przez polską granicę.

W zeszłym miesiącu polska straż graniczna poinformowała, że ​​Niemcy zwróciły się w tym roku o repatriację do Polski prawie 3400 cudzoziemców, którzy po raz pierwszy wjechali do UE przez polską granicę.

Doprowadziło to do coraz częstszych wezwań do przywrócenia kontroli granicznych w Niemczech, szczególnie ze strony opozycyjnej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU).

READ  Baltic Pipe: Jak Polska przyspiesza wycofywanie rosyjskiego gazu | biznes | Wiadomości gospodarcze i finansowe z perspektywy Niemiec | DW

Minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Michael Stübgen (CDU) z zadowoleniem przyjął najnowsze oświadczenie Faesera. „Utworzenie stacjonarnych kontroli granicznych jest pilniejsze niż kiedykolwiek i Federalny Minister Spraw Wewnętrznych ma moje wsparcie” – powiedział koło.

Jednak zarówno on, jak i szereg innych przedstawicieli CDU twierdził, że Faeser nie dotrzymała wcześniejszych zobowiązań, dlatego nalegali, aby faktycznie wprowadziła kontrole graniczne.

„Nancy Faeser przyznaje się teraz do błędu, polegającego na zbyt długim uniemożliwianiu kontroli granicznych z Polski i Czech” – powiedział Jan Redmann, przewodniczący grupy parlamentarnej CDU w Brandenburgii. „Jednak błąd nie został jeszcze naprawiony. Zbyt często ich zapowiedziom nie towarzyszyły żadne działania”.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Główne źródło obrazu: Kamera bojowa Polska/Flickr (pod CC BY-NC 2.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *