Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska rozszerza dotacje na poprawę efektywności energetycznej w domach, aby walczyć z zanieczyszczeniami i obniżyć rachunki

Published

on

Polska rozszerza dotacje na poprawę efektywności energetycznej w domach, aby walczyć z zanieczyszczeniami i obniżyć rachunki

Polski rząd rozszerza swój program poprawy efektywności energetycznej gospodarstw domowych w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i obniżenia rachunków gospodarstw domowych. Budżet programu zwiększono o 25% i rozszerzono na szeroką gamę akademików.

Celem Ministerstwa Klimatu jest wykorzystanie programu do wymiany połowy z miliona starych, zanieczyszczających środowisko kotłów węglowych, które nadal są używane w budynkach mieszkalnych, do 2030 roku. Polska charakteryzuje się jednym z najgorszych zanieczyszczeń powietrza w Europie, a główną przyczyną jest spalanie węgla w celu ogrzewania domów.

Ciepłe życie (Ciepłe mieszkanie) został uruchomiony w ubiegłym roku jako uzupełnienie popularnego programu Czyste Powietrze (Czyste powietrze), który od chwili jego powstania pięć lat temu zapewnia właścicielom domów fundusze na modernizację systemów grzewczych i poprawę izolacji.

Początkowy budżet programu Ciepłe Mieszkania wynosił 1,4 miliarda złotych (304 miliony euro). Jak podaje Ministerstwo Klimatu, podpisano 374 umowy z gminami na dofinansowanie na łączną kwotę ponad 746 mln zł, które umożliwią remonty w ponad 33,5 tys. mieszkań.

Nowo ogłoszona edycja programu rozpocznie się 29 września i potrwa do końca tego roku. Jej budżet zwiększono obecnie do 1,75 miliarda złotych.

O ile program Czyste Powietrze skierowany jest do domów jednorodzinnych, o tyle program Ciepłe Mieszkania skierowany jest do budynków wielomieszkaniowych. Najnowsza edycja została poszerzona o najemców mieszkań współdzielonych (np. mieszkań socjalnych) oraz małych mieszkań współdzielonych liczących od trzech do siedmiu mieszkań.

Fundusze z programu można wykorzystać na wymianę starych kotłów węglowych na czystsze źródła energii – takie jak pompy ciepła, gazowe piece kondensacyjne lub grzejniki na pellet – podłączyć jednostki mieszkalne do wspólnego, wydajnego źródła ciepła oraz wymienić okna i drzwi na lepiej izolowane zamienniki.

Wspólnoty mieszkaniowe mogą także otrzymać dotacje na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych.

W nowej edycji programu osoby prywatne mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 43 900 zł, a spółdzielnie mieszkaniowe aż do 375 000 zł. Aby jednak mieszkańcy mogli skorzystać z dofinansowania, gminy muszą najpierw złożyć wniosek o udział w programie.

Wysokość środków dostępnych dla osób fizycznych zależy od ich dochodów, ale także od miejsca zamieszkania – o wyższą kwotę mogą ubiegać się mieszkańcy bardziej zanieczyszczonych obszarów. Ministerstwo opublikowało jeden Lista 163 takich społecznościzlokalizowane są głównie w województwach śląskim i małopolskim na południu Polski.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Główne źródło obrazu: Radek Kołakowski/Flickr (pod CC BY 2.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *