Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Ministerstwo Edukacji ostrzega firmy prywatne przed planowaniem wyjazdów z okazji Holokaustu do Polski dla młodzieży

Published

on

Ministerstwo Edukacji w niedzielę ostrzegło prywatne organizacje przed organizowaniem wycieczek z dziedzictwem Holokaustu dla dzieci w wieku szkolnym zamiast oficjalnych wyjazdów rządowych, które zostały odwołane od czerwca z powodu awantury dyplomatycznej z Polską.

W liście do prywatnych firm Dudi Shokaf, szef misji młodzieżowych w Polsce, powiedział, że państwo nie może zapewnić bezpieczeństwa takich wyjazdów i nie może pomóc grupom wycieczkowym, jeśli mają problemy za granicą.

Powiedział, że prywatne organizacje nie mają uprawnień do wysyłania grup uniwersyteckich do Polski i ostrzegł przed podjęciem kroków prawnych, jeśli uda im się zrealizować swoje plany.

„Ministerstwo zastrzega sobie prawo do podjęcia wszelkich środków prawnych, jakimi dysponuje, przeciwko zainteresowanym stronom, organizatorom delegacji, usługodawcom i innym” – czytamy w liście.

Coroczne wycieczki edukacyjne z udziałem tysięcy młodych Izraelczyków zostały zawieszone na czas pandemii; w czerwcu Izrael powiedział, że będą: nie wznawiać bo prawicowy rząd w Polsce próbował kontrolować program nauczania.

„Chcieli dyktować, czego można, a czego nie można nauczyć dzieci izraelskie wyjeżdżające do Polski, a my nie możemy się z tym zgodzić” – powiedział podczas konferencji prasowej ówczesny minister spraw zagranicznych Yair Lapid.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. (Zrzut ekranu YouTube, użyj zgodnie z § 27a UrhG)

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Marcin Przydacz obliczony że młodzi Izraelczycy otrzymują „negatywny obraz” Polski, bo grupom młodzieżowym towarzyszą uzbrojeni strażnicy, wizyty skupiają się tylko na Holokauście i brakuje kontaktu z polską młodzieżą.

„Wyskakują też wątki [to suggest] że Polska jest krajem antysemickim i dlatego jest tu niebezpiecznie – powiedział Przydacz w radiu RMF24.

Powiedział, że nowa umowa międzyrządowa powinna określać, kiedy mogą być obecni strażnicy z naładowaną bronią. Warszawa od miesięcy szuka takiego porozumienia – powiedział Przydacz.

READ  Historyczne protesty w Tajlandii. Po raz pierwszy król został skrytykowany

Polska chce też, aby młodzi Izraelczycy spotykali się ze swoimi polskimi rówieśnikami i rozumieli ich podejście do wielowiekowej polsko-żydowskiej historii.

W sierpniu polski rząd poinformował, że zaoferował swój plan awaryjny, który umożliwiłby wznowienie podróży, ale nie otrzymał odpowiedzi od Izraela.

Ministerstwo Edukacji poinformowało, że program nie zostanie wznowiony w najbliższej przyszłości.

Najechana i okupowana przez reżim Adolfa Hitlera w 1939 roku, Polska nigdy nie miała rządów kolaboracyjnych. Członkowie polskiego ruchu oporu i polskiego rządu na uchodźstwie starali się ostrzec świat przed masowym mordowaniem Żydów, a tysiące Polaków z narażeniem życia pomagało Żydom.

Izraelski student na trasie Marsz Żywych w Auschwitz w 2011 roku. Radykalni naukowcy czasami porównują Izraelczyków do nazistów.  (Zdjęcie: Yossi Zeliger/Flash90)

Izraelski student na trasie Marsz Żywych w Auschwitz w 2011 r. (Yossi Zeliger/Flash90)

Tradycyjnie młodzi Izraelczycy przyjeżdżają do Polski latem między 11. a 12. klasą, aby odwiedzić dawne nazistowskie obozy, aby dowiedzieć się więcej o Holokauście i upamiętnić tych, którzy zostali zamordowani.

Jednak badacze Holokaustu zgromadzili wiele dowodów na to, że polscy wieśniacy mordują Żydów uciekających przed nazistami lub polscy szantażyści wykorzystujący bezbronnych Żydów dla zysku finansowego. Sześć milionów Żydów, w tym prawie wszyscy z około 3 milionów Żydów w Polsce, zostało zabitych przez nazistów i ich kolaborantów podczas Holokaustu, a Polska była domem dla dużych nazistowskich obozów śmierci.

Te narracje pojedynków są źródłem wielkiego napięcia między Izraelem a Polską, które skądinąd mają silne więzi.

Podróż od dawna uważana jest za kamień milowy w izraelskiej edukacji, a przed pandemią COVID-19 co roku wzięło w niej udział około 40 000 izraelskich studentów. Według Ministerstwa Edukacji zeszłego lata zarejestrowanych było około 7000 osób.

Niestrudzony twórczy duch Izraela

Z dumą relacjonuję sztukę i kulturę izraelską dla The Times of Israel. My Beat pokazuje tutaj „drugą stronę” życia, z inspirującymi artystami wszelkiego rodzaju – muzykami, malarzami i pisarzami, szefami kuchni i winiarzami, filmowcami i scenarzystami.

READ  Blinken widzi szczyt współpracy obronnej z Polską

Twórczy duch Izraelczyków w jakiś sposób kwitnie pomimo wszystkich przeszkód, z jakimi zmagał się ten mały naród. Mam zaszczyt podzielić się tymi fascynującymi historiami z czytelnikami i słuchaczami ToI oraz podnieść waszą świadomość niezwykle tętniącej życiem izraelskiej sceny artystycznej.

Twoje wsparcie dla społeczności Times of Israel pomaga nam nadal dostarczać zaskakujące, fascynujące historie, takie jak moja, czytelnikom na całym świecie. Dołączysz dziś do naszej społeczności?

Wielkie dzięki,

Jessica Steinberg, redaktorka ds. sztuki i kultury

tak, daję

tak, daję

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Jesteś zaangażowanym czytelnikiem

Dlatego dziesięć lat temu uruchomiliśmy Times of Israel, aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak ty, podstawowe informacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych agencji prasowych nie ustanowiliśmy paywalla. Ponieważ jednak dziennikarstwo, które prowadzimy, jest drogie, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel jest ważny, aby wesprzeć naszą pracę, dołączając Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie ciesząc się The Times of Israel BEZ REKLAMjak również dostęp ekskluzywna zawartość dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Wielkie dzięki,
David Horovitz, założyciel i redaktor Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.