Connect with us

Świat

Litwa twierdzi, że jej trudne stosunki z Chinami są „pobudką” dla Europy

Published

on

WASZYNGTON (Reuters) – Traktowanie Litwy przez Chiny jest „pobudką” dla Europy, powiedział w środę litewski wiceminister spraw zagranicznych, wzywając do zjednoczenia Unii Europejskiej w kontaktach z Pekinem.

Chiny wezwały Litwę do wycofania swojego ambasadora w Pekinie w sierpniu po tym, jak Tajwan ogłosił, że jego biuro w Wilnie zostanie nazwane Przedstawicielstwem Tajwanu na Litwie.

Kraj z około 3 milionami mieszkańców wycofał się również w tym roku z mechanizmu dialogu „17 + 1” między Chinami a niektórymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej, który Stany Zjednoczone postrzegają jako próbę Pekinu, aby podzielić europejską dyplomację.

Zakłócenia w handlu spowodowane napięciami zagrażają wzrostowi gospodarczemu Litwy.

„Myślę, że pod wieloma względami jest to dzwonek alarmowy, zwłaszcza dla Europejczyków, aby zrozumieli, że jeśli chcesz bronić demokracji, musisz ją bronić” – powiedział na forum bezpieczeństwa w Waszyngtonie wiceminister spraw zagranicznych Litwy Arnoldas Pranckevičius.

Aby być wiarygodnym na świecie i jako partner USA, Europa musi „zbliżyć się do Chin”, powiedział Prancevičius.

„Chiny próbują zrobić z nas przykład – negatywny przykład, aby inne kraje niekoniecznie podążały tą ścieżką, więc jest to w zasadzie pytanie, jak zareagują społeczność zachodnia, USA i Unia Europejska” – powiedział.

Chiny, które twierdzą, że demokratycznie rządziły Tajwanem jako własnym terytorium, są regularnie wściekłe na każdy ruch, który mógłby sugerować, że wyspa jest oddzielnym krajem.

Tylko 15 krajów ma formalne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem, ale wiele innych ma de facto ambasady, często nazywane biurami handlowymi, używając nazwy miasta Taipei, aby uniknąć odnoszenia się do samej wyspy.

Wyjście Litwy z mechanizmu 17+1 nie jest antychińskie, ale proeuropejskie – dodał Pranckevičius.

„Musimy mówić zjednoczeni i spójni, inaczej nie możemy być wiarygodni, nie możemy bronić naszych interesów i nie możemy mieć równych relacji z Pekinem” – powiedział.

READ  Korea Północna wystrzeliwuje kolejny pocisk do oceanu

(Raportowanie Michaela Martiny i Davida Brunnstroma; Edytowanie przez Sama Holmesa)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *