Connect with us

Nauka

„Korytarz Polskiego Dziedzictwa” wzdłuż Milwaukee Avenue honoruje polskich mieszkańców, firmy od West Town po Niles

Published

on

POLSKI TRÓJKĄT – projekt ustawy, który jest obecnie przed Zgromadzeniem Ogólnym stanu Illinois, ustanowiłby ogromny obszar Milwaukee Avenue po stronie północno-zachodniej jako „korytarz polskiego dziedzictwa”.

Zaczynając od Sangamon Street w West Town i przechodząc przez Milwaukee do podmiejskiego Niles, korytarz przechodził przez historyczne polskie dzielnice, takie jak Wicker Park i Avondale.

Sponsorowany przez przedstawicielkę Delię Ramirez, demokratkę reprezentującą część Chicago, projekt ustawy został odrzucony przez komisję transportową Illinois House w zeszłym tygodniu. Zgodnie z komunikatem prasowym, „zostanie to zgłoszone pozytywnie na piętrze Izby”.

„Amerykanie i polscy imigranci wnieśli znaczący wkład w sztukę, muzykę, filozofię, naukę i inne dyscypliny. Co ważniejsze, pomogli uczynić Chicago takim, jakim jest dzisiaj” – powiedział Ramirez w komunikacie prasowym. „Jestem dumny, że mogę uhonorować i uczcić polskie dziedzictwo Chicago”.

Milwaukee Avenue od dawna jest główną aleją polsko-amerykańskiego życia w Chicago – powiedział Daniel Pogorzelski, lokalny organizator i historyk, który wspiera tę inicjatywę.

„Wiele osób nazywa Milwaukee Avenue polskim korytarzem. To oznacza, że ​​jest to zgodne z prawem” – powiedział.

Polscy imigranci zaczęli osiedlać się na terenie Wicker Park w XIX wieku, zakładając kościoły, szkoły i tętniącą życiem dzielnicę biznesową. Przez cały XX wiek polscy Amerykanie zakładali społeczności na Milwaukee Avenue po północno-zachodniej części Chicago.

„Milwaukee Avenue to miejsce, które jest nie tylko synonimem Chicago w Polsce, ale także Chicago w Polsce. Właściwie jest sposób na wymowę Milwaukee Avenue, ale pisany po polsku, który ludzie bardzo dobrze znają” – powiedział Pogorzelski.

Z polskiej przeszłości Wicker Park pozostało tylko kilka, jak restauracja Podhalanka, ul. W. Division 1549, św. Stanisława Kostki i katolickie kościoły Świętej Trójcy.

Kredyt: Hannah Alani / Block Club Chicago
Helena Madej, właścicielka Podhalanki w Trójkącie Polskim w Wicker Park/Plac Noble.

Dalej na północ, Avondale straciło również część swojej polskiej tożsamości, gdy sąsiedztwo gentryfikuje. Bufet Czerwonego Jabłka został zamknięty w 2019 roku; znany był z szerokiej gamy niedrogiej polskiej żywności.

READ  Equinor kupuje polski gazociąg solarny o mocy 1,6 GW - reNews

Na początku tego roku Pogorzelski był częścią starań o zmianę nazwy dzielnicy Woodard Plaza na Trójkąt Solidarności, hołd dla polskiego ruchu solidarności z lat 80-tych.

Lokalni liderzy polsko-amerykańskiej społeczności Chicago powiedzieli, że wyznaczenie korytarza dziedzictwa jeszcze bardziej zachowa kulturę ich społeczności, jednocześnie wspierając polskie firmy, które nazywają domem Northwest Side.

Czterdzieści lat temu Bogdan Pukszta po wyjeździe z Polski przeniósł się do Avondale.

„Prawie wszystkie sklepy… miały język polski, a nowym imigrantom łatwo było znaleźć nasze miejsce pod względem językowym i innym w nowym kraju” – powiedział Pukszta, dyrektor wykonawczy Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej.

To się zmieniło, gdy polscy Amerykanie przenieśli się do innych części miasta i na przedmieścia, powiedział Pukszta.

„W ciągu ostatnich 10, 20 lat niektórzy [Polish Americans] przeniósł się z obszaru Avondale dalej na północny zachód wzdłuż Milwaukee Avenue, niektórzy na przedmieścia. Na przykład niektóre znane polskie sklepy, które pamiętam z Avondale, są teraz wzdłuż korytarza Milwaukee w Niles – powiedział Pukszta.

Pukszta powiedział, że korytarz dziedzictwa będzie narzędziem przyciągania turystów do Chicago oraz do polskich firm i miejsc kulturalnych na Milwaukee Avenue lub w jej pobliżu.

W 2019 roku Stany Zjednoczone zaczęły zezwalać obywatelom polskim na: podróżować do kraju w celach biznesowych lub turystycznych bez wizy przez 90 dni.

„Teraz Polakom jest znacznie łatwiej podróżować do USA” – powiedział Pukszta. „Mamy nadzieję, że po zakończeniu pandemii przełoży się to na ogromny wzrost liczby turystów z Polski przyjeżdżających do Chicago. I w tym celu dobrze byłoby, abyśmy przygotowali wszelkiego rodzaju miejsca, zaznaczyli niektóre punkty na mapie Chicago, aby mogli je odwiedzić, a może nawet ich tam poprowadzić”.

Dołącz do klubu Block Chicago, niezależny newsroom 501(c)(3) prowadzony przez dziennikarzy. Każdego grosza robimy raporty o zbieraniu funduszy w sąsiedztwie Chicago.

Kliknij tutaj wspierać Klub Bloku darowizna podlegająca odliczeniu.

Dziękujemy za zapisanie się do Block Club Chicago, niezależnej redakcji 501(c)(3) prowadzonej przez dziennikarzy. Każdy grosz, który robimy, raporty o funduszach sąsiedzkich w Chicago. Kliknij tutaj wspierać Klub Bloku darowizna podlegająca odliczeniu.

Posłuchaj „It’s All Good: A Block Club Chicago Podcast” tutaj:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *