Connect with us

Świat

Kiedy spotykają się Chiny i Arabia Saudyjska, nic nie liczy się bardziej niż ropa

Published

on

Kiedy spotykają się Chiny i Arabia Saudyjska, nic nie liczy się bardziej niż ropa


Hongkong
CNN

jest chiński przywódca Xi Jinping wizyty w Arabii Saudyjskiej w tym tygodniu po raz pierwszy od prawie siedmiu lat, kiedy go podpisał kompleksowe partnerstwo strategiczne z największym na świecie eksporterem ropy naftowej i spotkał się z kadrą kierowniczą z całego Bliskiego Wschodu.

Wizyta jest znakiem, że Chiny i region Zatoki Perskiej pogłębiają więzi gospodarcze w czasie, gdy więzi między USA a Arabią Saudyjską kruszą się z powodu decyzji OPEC odciąć dostawy ropy naftowej. Jak Xi napisał w jednym artykuł Opublikowana w saudyjskich mediach podróż miała na celu wzmocnienie więzi Chin ze światem arabskim.

Według oficjalnej saudyjskiej agencji prasowej (SPA) umowa partnerska podpisana przez obie strony obejmuje szereg porozumień i deklaracji intencji, takich jak energia wodorowa i poprawa koordynacji między wizją Królestwa 2030 a chińską inicjatywą Belt and Road Initiative. Nie podał żadnych konkretnych informacji.

Chiny są największym partnerem handlowym Arabii Saudyjskiej i źródłem rosnących inwestycji. Jest także największym na świecie konsumentem ropy naftowej. Arabia Saudyjska jest największym partnerem handlowym Chin na Bliskim Wschodzie i wiodącym światowym dostawcą ropy naftowej.

„Współpraca energetyczna będzie w centrum wszystkich rozmów między przywódcami saudyjskimi i chińskimi” – powiedział Ayham Kamel, szef zespołu badawczego Eurasia Group ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. „Powszechnie uznaje się, że należy ustanowić ramy zapewniające polityczne uwzględnienie tej współzależności, zwłaszcza biorąc pod uwagę skalę Transformacja energetyczna na Zachodzie”.

Zobowiązały się do tego rządy na całym świecie drastycznie ciąć emisji CO2 w nadchodzących dziesięcioleciach. Kraje takie jak Kanada i Niemcy podwoiły się Inwestycje w OZE aby przyspieszyć ich przejście do gospodarek o zerowej wartości netto.

Stany Zjednoczone znacznie zwiększyły krajową produkcję ropy i gazu od 2000 roku, przyspieszając jednocześnie przejście na czystą energię.

Rosjanin inwazja na Ukrainę w lutym rozsierdzony globalny kryzys energetyczny Doprowadziło to do tego, że wszystkie kraje są uzbrojone wokół dostaw. A Zachód jeszcze bardziej wstrząsnął rynkami ropy, nakładając embargo i pułap cenowy na drugiego co do wielkości eksportera ropy naftowej na świecie.

Bezpieczeństwo energetyczne staje się również w coraz większym stopniu kluczowym priorytetem dla Chin stojących w obliczu kryzysu same duże wyzwania.

Według China Customs w ubiegłym roku dwustronna wymiana handlowa między Arabią Saudyjską a Chinami wyniosła 87,3 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 30% w stosunku do 2020 roku.

READ  Matt Hancock krytykuje brytyjskie podejście do Covid-19 dotyczące worków na zwłoki

Znaczna część handlu koncentrowała się na ropie. Import ropy naftowej do Chin z Arabii Saudyjskiej w 2021 roku wyniósł 43,9 mld USD, co stanowi 77% całkowitego importu towarów z Królestwa. Kwota ta stanowi również ponad jedną czwartą całkowitego eksportu ropy naftowej Arabii Saudyjskiej.

„Stabilność energetyczna, zarówno pod względem cen, jak i ilości, jest najwyższym priorytetem Xi Jinpinga, ponieważ chińska gospodarka pozostaje w dużym stopniu uzależniona od importu ropy i gazu ziemnego” – powiedział Eswar Prasad, profesor polityki handlowej na Uniwersytecie Cornell.

Druga największa gospodarka na świecie jest mocno zależny na zagranicznej ropie i gazie. Według oficjalnych danych, w ubiegłym roku 72% zużycia ropy pochodziło z importu. 44% zapotrzebowania na gaz ziemny pochodziło również z zagranicy.

w Na XX zjeździe partii w październiku Xi podkreślił, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest kluczowym priorytetem. Komentarze pojawiły się po gwałtownej fali brak zasilania oraz rosnące światowe ceny energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Podczas gdy Zachód unikał rosyjskiej ropy w miesiącach następujących po inwazji, Chiny wykorzystały desperackie poszukiwania nowych nabywców przez Moskwę. Od maja do lipca Rosja była dostawcą ropy nr 1 do Chin, dopóki Arabia Saudyjska nie odzyskała pierwszego miejsca w sierpniu.

„Różnorodność jest kluczowym czynnikiem długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego Chin, ponieważ nie mogą sobie pozwolić na włożenie wszystkich jajek do jednego koszyka i uczynienie się więźniem interesów energetycznych i geostrategicznych innego mocarstwa” – powiedział. Ahmed Aboudouh, nierezydent zajmujący się programami Bliskiego Wschodu w Atlantic Council, instytucie badawczym z siedzibą w Waszyngtonie.

„Chociaż Rosja jest źródłem tańszych łańcuchów dostaw, nikt nie może zagwarantować z absolutną pewnością, że więzi między Chinami a Rosją zostaną utrzymane za 50 lat” – powiedział Aboudouh.

Saudyjska agencja prasowa zacytowała saudyjskiego ministra energii, księcia Abdulaziza bin Salmana, który powiedział w środę, że Królestwo Chin pozostanie „wiarygodnym i niezawodnym partnerem w tej dziedzinie”.

READ  Pielęgniarki strajkują w połowie brytyjskiej NHS

Arabia Saudyjska ma również silne motywacje do pogłębienia więzi energetycznych z Chinami, twierdzi Gal Luft, współdyrektor Instytutu Analiz Globalnego Bezpieczeństwa.

„Saudyjczycy są zaniepokojeni utratą udziału w rynku w Chinach w obliczu tsunami bardzo przecenionej rosyjskiej i irańskiej ropy” – powiedział. „Ich celem jest zapewnienie, że Chiny pozostaną lojalnymi klientami, nawet gdy konkurencja oferuje [a] tańszy produkt”.

Ceny ropy na Ukrainie spadły do ​​poziomu sprzed wojny w związku z obawami przed gwałtownym spowolnieniem światowej gospodarki. Stopień, w jakim chińska gospodarka może nabrać rozpędu w ciągu następnego roku, będzie miał duży wpływ na to, jak poważny będzie ten kryzys.

Poza bezpieczeństwem dostaw Arabia Saudyjska może zaoferować Pekinowi kolejną nagrodę o większych implikacjach geopolitycznych.

Rijad rozpoczął rozmowy z Pekinem wycenić część sprzedaży ropy według raportu Wall Street Journal do Chin w chińskiej walucie juanów zamiast dolarów amerykańskich. Taka umowa mogłaby wzmocnić ambicje Pekinu dotyczące rozszerzenia globalnych wpływów chińskiej waluty.

Zniszczyłoby to również wieloletnią umowę między Arabią Saudyjską a Stanami Zjednoczonymi, która zobowiązuje Arabię ​​​​Saudyjską do sprzedaży swojej ropy i utrzymywania rezerw wyłącznie za dolary amerykańskie częściowo w amerykańskich obligacjach skarbowych, wszystko w zamian za amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa. „System petrodolarów” pomógł zachować status dolara jako głównej globalnej waluty rezerwowej i środka płatniczego za ropę i inne towary.

Chociaż Pekin i Rijad nigdy nie potwierdziły doniesień o rozmowach, analitycy stwierdzili, że sensowne jest, aby obie strony zbadały taką możliwość.

„W niedalekiej przyszłości Arabia Saudyjska mogłaby sprzedać część swojej ropy i generować dochody w chińskich juanach, co ma sens ekonomiczny, biorąc pod uwagę, że Chiny są głównym partnerem handlowym królestwa” – powiedział Naser Al Tamimi, starszy współpracownik naukowy w ISPI, Włoski think tank zajmujący się sprawami międzynarodowymi.

Niektórzy uważają, że to już się dzieje, ale ani Chiny, ani Saudyjczycy nie chcą tego publicznie podkreślić.

„Znasz aż za dobrze, jak delikatna jest to kwestia [is] dla Stanów Zjednoczonych” – powiedział Luft. „Obie strony mają zbyt dużą ekspozycję na walutę amerykańską i nie ma powodu, aby kontynuowały handel dwustronny w walucie strony trzeciej, zwłaszcza gdy ta strona trzecia nie jest już przyjacielem żadnej z nich”.

READ  Ukraina. Katastrofa samolotu An-26 ukraińskich sił zbrojnych. Konto przetrwania

Dodał, że wizyta Xi może oznaczać kolejny krok w „erozji statusu dolara” jako waluty rezerwowej.

Istnieją jednak granice wzrostu Stosunki między Rijadem a Pekinem.

„Podejście administracji Bidena do Bliskiego Wschodu zaniepokoiło Saudyjczyków, którzy postrzegają rosnące stosunki z Chinami jako zabezpieczenie przed możliwym wycofaniem się USA i jako narzędzie do wywierania nacisku w negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Jon B. Alterman. Dyrektor Programu Bliskiego Wschodu w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, think tanku z siedzibą w Waszyngtonie.

Administracja Bidena przeorganizowała swoje priorytety polityczne skupienie się na walce z Chinami. Jednocześnie ogłosiła zamiar ograniczenia własnej obecności na Bliskim Wschodzie, Martwić się wśród tamtejszych sojuszników, że Stany Zjednoczone mogą nie być tak zaangażowane w regionie, jak kiedyś.

„Ogólnie rzecz biorąc, stosunki chińsko-saudyjskie bledną zarówno pod względem głębi, jak i złożoności w stosunku do stosunków saudyjsko-amerykańskich” – powiedział Alterman. „Chińczycy pozostają nowością dla większości Saudyjczyków i są addytywni. Stany Zjednoczone mają fundamentalne znaczenie dla tego, jak Saudyjczycy postrzegają świat i jak widzieli go przez 75 lat”.

Analitycy stwierdzili, że pomimo możliwości przejścia na transakcje w juanach, jest zbyt wcześnie, aby mówić, że Arabia Saudyjska zrzuci dolara na cenę sprzedaży ropy.

Kamal z Eurasia Group mówi, że jest „wysoce nieprawdopodobne”, aby Arabia Saudyjska podjęła taki krok, chyba że nastąpi implozja w stosunkach amerykańsko-saudyjskich.

„Zasadniczo mogłyby toczyć się dyskusje na temat wyceny baryłek do Chin w juanach, ale byłaby to ograniczona wielkość i prawdopodobnie odzwierciedlałaby jedynie wielkość handlu dwustronnego” – powiedział.

Prasad z Cornell University powiedział, że kraje takie jak Chiny, Rosja i Arabia Saudyjska chcą zmniejszyć swoją zależność od dolara w transakcjach naftowych i innych transakcjach transgranicznych.

„Jednak przy braku poważnych alternatyw i niewielkiej liczbie międzynarodowych inwestorów gotowych zaufać rynkom finansowym tych krajów i ich rządom, jest mało prawdopodobne, aby dominująca rola dolara w światowych finansach była poważnie zagrożona” – powiedział.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *