Connect with us

Świat

Japoński parlament przyjmuje rezolucję w sprawie praw człowieka w Chinach

Published

on

TOKIO, 1 lutego (Reuters) – We wtorek parlament Japonii przyjął rzadką rezolucję w sprawie „poważnej sytuacji w zakresie praw człowieka” w Chinach i wezwał rząd do podjęcia działań w celu złagodzenia tej sytuacji.

Japonia już ogłosiła, że ​​nie wyśle ​​delegacji rządowej na nadchodzące Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie po bojkocie dyplomatycznym pod przewodnictwem USA w związku z obawami dotyczącymi sytuacji praw człowieka w Chinach, chociaż Tokio unikało wyraźnego nazwania swojego posunięcia jako takim.

Od czasu objęcia urzędu w październiku premier Fumio Kishida powiedział kilkakrotnie, że Japonia nie będzie przebierała w słowach, jeśli będzie to konieczne, aw listopadzie mianował byłego ministra obrony generała Nakataniego swoim doradcą ds. praw człowieka.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

W rezolucji przyjętej przez izbę niższą stwierdzono, że społeczność międzynarodowa wyraziła zaniepokojenie takimi kwestiami, jak przetrzymywanie i naruszanie wolności religijnej w regionie autonomicznym Sinciang-Ujgur, Tybecie i Hongkongu.

„Kwestie praw człowieka nie mogą być wyłącznie sprawami krajowymi, ponieważ prawa człowieka to uniwersalne wartości i uzasadniona troska społeczności międzynarodowej” – czytamy w rezolucji.

„Ta Izba uznaje zmiany status quo z użyciem przemocy, symbolizowanej przez poważną sytuację w zakresie praw człowieka, jako zagrożenie dla społeczności międzynarodowej” – stwierdziła.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin stwierdziło w oświadczeniu we wtorek, że rezolucja „ignoruje fakty, złośliwie oczernia historię praw człowieka w Chinach, poważnie narusza prawo międzynarodowe i fundamentalne normy rządzące stosunkami międzynarodowymi, rażąco ingeruje w wewnętrzne sprawy Chin i ma wyjątkowo rażący charakter”.

W oświadczeniu dodano, że kiedy Japonia rozpoczęła wojnę z innymi krajami, popełniła niezliczone zbrodnie.

Prawodawcy mogą okazać swoje poparcie, gdy parlament Japonii przyjmuje rezolucję w sprawie praw człowieka w Chinach w niższej izbie parlamentu w Tokio w Japonii 1 lutego 2022 r. na tym zdjęciu zrobionym przez Kyodo. Obowiązkowy kredyt Kyodo / przez REUTERS

Prezydent USA Joe Biden podpisał w grudniu ustawę zakazującą importu z chińskiego regionu Xinjiang z powodu obaw związanych z pracą przymusową. Waszyngton ostro skrytykował postępowanie Pekinu w sprawie ludobójstwa na muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej.

Chiny zaprzecza nadużyciom w Xinjiang, dużym producencie bawełny, który dostarcza również większość światowych materiałów do paneli słonecznych.

Konserwatywne skrzydło rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) starało się uchwalić rezolucję przed otwarciem Zimowych Igrzysk Olimpijskich 4 lutego, pomimo obaw rządu o potencjalny wpływ na gospodarkę, podała agencja Jiji News Agency.

W LDP od dawna panują sprzeczne poglądy na temat postępowania z Chinami. Bardziej konserwatywne skrzydło tej partii trzyma się z daleka od polityki wobec Chin i zajmuje się przede wszystkim kwestiami obronnymi. Inni członkowie partii nawołują do utrzymania ścisłych więzi gospodarczych Japonii z sąsiadem.

Rezolucja parlamentarna wezwała rząd Japonii do współpracy ze społecznością międzynarodową w celu rozwiązania tego problemu.

„Rząd powinien zbierać informacje, aby uzyskać pełny obraz… monitorować poważną sytuację w zakresie praw człowieka we współpracy ze społecznością międzynarodową i podejmować wszechstronne działania pomocowe” – powiedział.

Rezolucja nigdy nie używała słowa „Chiny” bezpośrednio w żadnym miejscu w tekście i unikała wyrażeń takich jak „naruszenie praw człowieka”, a zamiast tego mówiła „sytuacja praw człowieka”, w możliwej aluzji do bliskich dwustronnych więzi gospodarczych.

Japonia polega na Chinach nie tylko jako centrum produkcyjnym, ale także jako rynku zbytu artykułów, od samochodów po maszyny budowlane.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Kiyoshi Takenaki; Dodatkowa sprawozdawczość Bena Blancharda na Tajwanie. Pismo z Engen Tham. Edytowane przez Michaela Perry’ego i Raju Gopalakrishnan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *