Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Inovo pozyskuje 54 miliony euro dla wschodzących gwiazd technologicznych w Polsce

Published

on

„Polska może stać się jednym z najlepszych krajów na świecie pod względem sektora technologicznego” – podkreśla Tomasz Świeboda, partner zarządzający Nowy. Firma venture capital ogłosiła dzisiaj, że zebrała 54 miliony euro na swój fundusz Inovo II, prawie 50% więcej niż pierwotnie planowano, biorąc pod uwagę rosnące globalne zainteresowanie firmami technologicznymi z siedzibą w Polsce i szerszym regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). .

Swieboda dołączył do Inovo siedem lat temu, po tym, jak pracował w bankowości inwestycyjnej i private equity, i szybko dostosował firmę venture capital do firm technologicznych, które widział taki potencjał na poprzednich rolach. Jak sama nazwa wskazuje, Inovo II to drugi fundusz firmy. Jest to następstwem sukcesu Inovo I, który ponad trzykrotnie zwiększył liczbę zwolenników z portfelem 15 szybko rozwijających się start-upów technologicznych.

Świeboda uważa, że ​​Polska to wyjątkowa szansa dla inwestorów technologicznych. „Mamy bardzo utalentowanych ludzi z prawdziwą siłą w takich obszarach, jak tworzenie oprogramowania” – mówi. „Koszt prowadzenia biznesu w Polsce jest również niższy, dzięki czemu startupy mogą jeszcze szybciej się załamać”.

Trzeci składnik, jak sugeruje, to psychika narodowa, z którą Polacy są zdeterminowani, by odnieść sukces. „Istnieje prawdziwa chęć udowodnienia swojej wartości”, sugeruje, argumentując, że Polska może być znana z siły swojego sektora technologicznego, tak jak Niemcy słyną z produkcji samochodów czy Wielka Brytania jest znana jako globalne centrum usług finansowych.

Nie należy tego postrzegać jako mrzonki, ponieważ Polska cieszy się rosnącą reputacją na arenie międzynarodowej dzięki swoim firmom technologicznym. Jest już przewodnikiem regionalnym. Nowy raport zidentyfikował Polskę jako najbardziej konkurencyjny sektor IT ze wszystkich 23 krajów regionu CEE.

Kaliber inwestorów w Inovo podkreśla, że ​​reputacja wielu globalnych funduszy, przedsiębiorców i rodzinnych biur dołącza do Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, kamienia węgielnego inwestora, w tej najnowszej zbiórce funduszy. Fundusz jest już zaangażowany w szereg możliwości inwestycyjnych we współpracy ze znanymi międzynarodowymi inwestorami, takimi jak Andreessen Horowitz, Hoxton Ventures i Point Nine Capital.

Jak widzi, zadaniem Świebody jest nie tylko skuteczne wykorzystanie nowych pieniędzy z Inovo II – zakłada, że ​​nastąpi to do końca przyszłego roku – ale także dalsze docieranie do szerszego poparcia społeczności start-upów. Firma jest już znana ze współpracy z polskimi przedsiębiorcami – nie tylko z firmami stowarzyszonymi – którzy oferują porady i wsparcie, od lekcji ekspertów, przez prowadzenie biznesu, po regularny podcast z przydatnymi wskazówkami.

„Jedna z naszych firm stowarzyszonych nazwała nas szwajcarskim scyzorykiem dla założycieli”, mówi z dumą. „Ale to też nasza zaleta – jeśli pomożemy zbudować silniejszy i szerszy ekosystem startupów technologicznych w Polsce, będziemy mieli głębszą pulę potencjalnych inwestycji”.

Rurociąg będzie ważny dla przyszłego sukcesu Inovo. Firma zainwestowała w zeszłym roku w 40% rund startowych największych firm technologicznych i ma udokumentowane doświadczenie w pomaganiu spółkom portfelowym w pozyskiwaniu kolejnych funduszy. Ale potrzeba więcej historii, takich jak Booksy, międzynarodowa platforma kosmetyczna, którą wspierała od samego początku; Światowy sukces Booksy sprawił, że Booksy stała się jednym z pierwszych technologicznych jednorożców w Polsce, a Inovo nadal inwestuje. Świeboda uważa, że ​​w kraju – i szerzej pojętym regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w którym Inovo również oferuje możliwości – może powstać znacznie więcej takich firm.

Aby zrealizować ten potencjał, Inovo musi nadal kierować reklamy do przedsiębiorców. Brak kapitału inwestycyjnego w Polsce czasami zmuszał założycieli do przyjęcia bootstrapowego podejścia do wzrostu, a niektórzy przedsiębiorcy mogą jeszcze nie w pełni rozumieć, w jaki sposób finansowanie może przyspieszyć ich rozwój.

Mimo to Świeboda uważa, że ​​nadszedł czas, aby przejść dalej. „Ekosystem technologiczny w regionie CEE rozwija się wyjątkowo szybko – w Polsce tempo wzrostu wynosi 70% w porównaniu z rokiem poprzednim” – mówi. „W 2020 r. Blisko 500 mln euro kapitału podwyższonego ryzyka pozyskało 300 firm i prawie na pewno wzrośnie w tym roku. Zakładamy, że w tej dekadzie wyprodukowanych zostanie 10 jednorożców i trochę Dekakörner z Polski. „

READ  Polski historyk z prawicowo-ekstremistyczną przeszłością rezygnuje ze stanowiska państwowego
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *