Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska stara się znacjonalizować elektrownie węglowe, aby firmy mogły finansować zielone inwestycje

Published

on

Propozycje transformacji energetycznej w Warszawie wymagają zatwierdzenia pomocy publicznej przez Komisję Europejską, która ma nalegać na datę wyjścia dla węgla

Polski rząd planuje znacjonalizować dziesiątki elektrowni węglowych i utrzymać je w ruchu za publiczne pieniądze, aby państwowe firmy energetyczne mogły inwestować w bardziej ekologiczne alternatywy.

Propozycja Ministerstwa Majątku Państwowego jest częścią negocjacji między rządem a firmami energetycznymi w sprawie restrukturyzacji kłopotliwego sektora węglowego.

Zgodnie z planem 70 bloków węgla brunatnego, które w 2020 roku będzie wytwarzać ponad połowę polskiej energii elektrycznej, zostanie zakupionych przez państwo i przekazanych jednej państwowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

w WyjaśnienieMinisterstwo powiedziało, że umożliwi to „stopniową i długofalową transformację sektora energetycznego” poprzez zastępowanie węgla niskoemisyjnymi, przyjaznymi środowisku źródłami. W 2020 roku udział Polski w produkcji energii elektrycznej z węgla spadł po raz pierwszy poniżej 70%.

Połączenie aktywów węglowych w jeden podmiot ma na celu zapewnienie trzem państwowym spółkom energetycznym – PGE, Enea i Tauron – przestrzeni fiskalnej na rozwój czystych źródeł energii.

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwa, powiedział, że banki niechętnie finansują spółki z aktywami wysokoemisyjnymi w swoich portfelach. Dodał, że uprawnienia do emisji zanieczyszczeń wymagane przez Unię Europejską do spalania węgla stały się droższe niż sam węgiel.

Sasin powiedział, że polityka klimatyczna i cel UE, jakim jest redukcja emisji o co najmniej 55% do 2030 r. W porównaniu z poziomem z 1990 r., Stanowią „duże wyzwanie dla polskiej energetyki”.

Oczekuje się, że polska Rada Ministrów omówi propozycję przed pełnymi konsultacjami społecznymi i międzyresortowymi.

Bądź na bieżąco: Zapisz się do naszego newslettera Climate Daily

Aleksandra Gawlikowska-Fyk, analityk Forum Energii, powiedziała Climate Home News, że propozycja będzie „krokiem we właściwym kierunku”, jeśli umożliwi firmom energetycznym inwestowanie w czystą energię.

READ  Koronawirus zielonogórski. Ponad 70 zarażonych mieszkańców DPS. Zarządzono ewakuację

Jednak w planie brakuje krytycznych szczegółów dotyczących potrzeby wycofania węgla, powiedziała, ignorując wszelkie względy klimatyczne.

Paweł Czyżak, dyrektor ds. Badań nad energią i klimatem w warszawskiej Fundacji Instrat, powiedział Climate Home, że pieniądze podatników można przeznaczyć na produkcję energii bez daty wycofywania węgla, aby „utrzymać te obiekty w ciągłej eksploatacji”. Perspektywa, którą nazwał ” niepokojący „.

„Rząd całkowicie zaniedbuje klimat. Wasza strategia i plany energetyczne są nadal niezgodne z polityką klimatyczną UE ”- powiedział.

Wniosek wymagałby zgody Komisji Europejskiej zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Czyżak powiedział, że to krytyczny moment dla Brukseli, aby zmusić Warszawę do wyznaczenia daty wyjścia z węgla. Ostrzegł, że całkowite odrzucenie planu może być wykorzystane przez Polskę do obwiniania UE za wzrost cen energii elektrycznej.

Moment Bidena: Czego można się spodziewać po czwartkowym szczycie liderów klimatycznych

Jednocześnie polski rząd zwraca się do Komisji o zezwolenie na udzielenie pomocy publicznej dla górnictwa węgla kamiennego. W tym tygodniu ma zostać sfinalizowane porozumienie między rządem a związkami górniczymi.

Rząd wcześniej się zgodził kontynuować subsydiowanie produkcji węgla do 2049 roku – data wyjazdu Aktywiści i eksperci twierdzą, że jest już zdecydowanie za późno.

„Rząd będzie walczył na dwóch frontach i uważam, że niemożliwe będzie uzyskanie zgody Komisji na obu. To nie będzie przyjemna niedzielna rozmowa – powiedział dla Climate Home Robert Tomaszewski, starszy analityk ds. Energii w warszawskim think tanku Polityka Insight.

Tomaszewski powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby Bruksela dała zielone światło dla propozycji restrukturyzacji polskiej elektrowni węglowej bez daty likwidacji starych i nieefektywnych obiektów.

Pakistan Bada program „Dług dla natury”, aby przyspieszyć tsunami o wartości 10 miliardów drzew

Zgodnie z obowiązującymi przepisami stare elektrownie węglowe w Polsce mogą otrzymać dofinansowanie w ramach umowy mocowej zatwierdzonej przez Komisję Europejską. Umowa wygasa jednak 1 lipca 2025 r., Kiedy większość istniejących elektrowni straci swoje krytyczne finansowanie.

READ  Polska jest gotowa przyjąć co najmniej 10 tys. rannych ukraińskich żołnierzy

Bez nich stare i nieefektywne elektrownie prawdopodobnie będą eksploatowane z dużymi stratami. Około połowa polskiej floty węglowej była Działamy z ujemnymi marżami w 2020 roku.

„NABE musi to nieuchronnie zamknąć” – powiedział Tomaszewski – nagłe wyłączenie, które zmusi inwestycje w alternatywne źródła energii do zlikwidowania pojawiającej się luki mocy w sieci energetycznej.

W lutym rząd przyjął plan ograniczenia udziału węgla w miksie elektroenergetycznym do 2030 r. do 56% poprzez wykorzystanie morskiej energii wiatrowej oraz lądowej energii wiatrowej i słonecznej.

Bieżąca analiza Fundacji Instrat ustalili, że udział energii elektrycznej wytwarzanej z węgla w Polsce może spaść z 70% obecnie do zaledwie 13% w 2030 r. bez uszczerbku dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

W tym scenariuszu 76% zapotrzebowania na energię elektryczną mogłoby być generowane przez odnawialne źródła energii do 2030 r., A spalanie węgla w elektrowniach zakończyłoby się w 2035 r.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *