Connect with us

Zabawa

Historyk o prawicowo-ekstremistycznej przeszłości rezygnuje w Polsce

Published

on

Polski historyk zrezygnował w poniedziałek z rządowego instytutu historycznego po tym, jak wybuchły kontrowersje wokół jego wcześniejszych powiązań ze skrajnie prawicową organizacją i zdjęcia przedstawiające go faszystowskiego pozdrowienia. Tomasz Greniuch został niedawno powołany na stanowisko szefa Wrocławskiego Biura IPN, organizacji państwowej, której zadaniem jest dokumentowanie zbrodni popełnionych przez nazistów i komunistów na ziemiach polskich.

Dyrektor instytutu Jarosław Szarek powiedział w poniedziałek w oświadczeniu, że Greniuch złożył rezygnację i został przyjęty. Szarek powiedział, że okoliczności nominacji uniemożliwiły Greniuchowi wykonywanie swojej pracy. Wzrosło oburzenie z powodu nominacji w Polsce, kraju, który ogromnie ucierpiał pod rządami niemieckich socjalistów w czasie II wojny światowej. Fakt, że Greniuch został nawet powołany na to stanowisko, był przez niektórych postrzegany jako dowód, że prawicowy ekstremizm staje się głównym nurtem rządzącej w Polsce konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość.

Partia próbowała powstrzymać inne partie prawicowe przed inwazją na jej bazę, co prowadziło do tego, że przywódcy czasami próbowali zaatakować ultra-nacjonalistycznych wyborców. Greniuch jest także autorem książki „Droga nacjonalizmu” z 2013 roku, która według Gazety Wyborczej gloryfikuje Léona Degrelle’a, belgijskiego pracownika III Rzeszy.

Greniuch, który ma około trzydziestki, publicznie przeprosił w piątek za swoje zachowanie w przeszłości. „Nigdy nie byłem nazistą. Ponownie przepraszam za nieodpowiedzialny gest popełniony kilka lat temu i uważam to za błąd” – powiedział. Opisał swoje przeszłe zachowanie jako „młodzieńczą odwagę” i powiedział, że nigdy nie zamierzał gloryfikować żadnej formy totalitaryzmu.

Oburzenie w Polsce wzrosło po opublikowaniu zdjęć Greniucha, który przed laty oddał sztywno uzbrojony salut i jako młody człowiek uczestniczył w demonstracjach w Obozie Narodowo-Radykalnym, skrajnie prawicowej grupie, której korzenie sięgają do antysemickich i otwarcie. ruch faszystowski, istniał przed II wojną światową. Greniuch został zatrudniony jako szef biura IPN w Opolu w południowo-zachodniej Polsce trzy lata wcześniej. W wywiadzie z 2019 roku powiedział, że nie odciął się od swoich poprzednich poglądów, ale zmienił swoje zachowanie.

READ  Netflix zapowiada nowy polski film na podstawie legendarnej powieści „The Euro TV Place”.

(Zdjęcie: AP)

(Zastrzeżenie: ta historia nie była edytowana przez www.republicworld.com i jest automatycznie generowana na podstawie syndykowanego kanału).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *