Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Górski Karabach: Armenia i Azerbejdżan zgodziły się na zawieszenie broni

Published

on

  • Zawieszenie broni wejdzie w życie w sobotę o godzinie 12 w południe. Armenia i Azerbejdżan powinny wymieniać więźniów i zwłoki poległych
  • Ministrowie spraw zagranicznych walczących krajów zostali zaproszeni do Moskwy przez prezydenta Rosji Władimira Putina
  • Górski Karabach to obszar kontrolowany przez Armenię, który oficjalnie należy do Azerbejdżanu. Walki od 1988 roku nasiliły się pod koniec września
  • Więcej informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl.

– Oba kraje odbędą teraz merytoryczne dyskusje – powiedział Ławrow na konferencji prasowej po negocjacjach między Armenią a Azerbejdżanem. Zawieszenie broni wejdzie w życie w sobotę o godzinie 12 w południe. Walczące strony powinny wymieniać więźniów i zwłoki zmarłych.

Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział też, że Armenia i Azerbejdżan zgodziły się rozpocząć fundamentalne negocjacje w sprawie rozwiązania konfliktu o Górski Karabach. W rozmowach pośredniczy Mińska Grupa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), na czele której stoją Rosja, USA i Francja.

Konsultacje moskiewskie rozpoczęły się w piątek po południu. Na ich czele stali ministrowie spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu – Zohrab Mnacakanian i Dzejhun Bayramov – przy współudziale ich rosyjskiego odpowiednika.

Szefowie dyplomatyczni zwaśnionych krajów Prezydent Władimir Putin zaprosił dzień wcześniej do Moskwy. Rosja ma bardzo bliskie związki z Armenią, gdzie ma bazę wojskową, a oba kraje należą do tego samego sojuszu wojskowego. Jednocześnie Moskwa utrzymuje przyjazne stosunki z Baku.

READ  Polska przypadkowo zaatakowała Czechy w zeszłym miesiącu

Setki zabitych w konflikcie

Wcześniej w piątek rząd Górskiego Karabachu poinformował, że w prowadzonym od czwartku przez Azerbejdżan ostrzale artyleryjskim zginęło 26 kolejnych żołnierzy Sił Samoobrony. Łączne straty poniesione od 27 września przez separatystyczną enklawę wyniosły 376 osób.

Z kolei armia w Baku informowała o ostrzale ciężkiej artylerii na cele w Azerbejdżanie w bezpośrednim sąsiedztwie Górskiego Karabachu. Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu podało w komunikacie prasowym, że ataki armeńskie wymierzone były w regiony Agdam i trzeciorzędu oraz w bezpośrednie sąsiedztwo miasta Goranboy w środkowym Azerbejdżanie. W komunikacie prasowym stwierdzono: „Siły zbrojne Azerbejdżanu odpowiadają ogniem na te ataki”.

Zdaniem ekspertów działania dezinformacyjne po obu stronach oraz brak niezależnych obserwatorów i dziennikarzy w regionie utrudniają dokładne określenie równowagi między ofiarami konfliktu.

Wojna o Górski Karabach

Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku w obliczu narastających napięć wewnętrznych w ZSRR. Starcia doprowadziły do ​​wojny między niepodległą teraz Armenią a Azerbejdżanem. Konflikt o zawieszenie broni w 1994 roku pochłonął około 30 000 miejsc pracy. Zgony.

Większość Ormian i kontrolowany przez nich Górski Karabach ogłosił niepodległość, której nie uznawał żaden kraj na świecie, nawet Armenia. Formalnie nadal jest to terytorium Azerbejdżanu.

Sytuacja w regionie jest napięta od lat 90., a na granicy z Górskim Karabachem regularnie dochodzi do starć. W ostatnich miesiącach walki między siłami zbrojnymi Armenii i Azerbejdżanu znacznie się nasiliły, a działania wojenne wznowiono 27 września. Władze lokalne i Armenia oskarżyły Azerbejdżan o ataki na ludność cywilną, zwłaszcza w nieformalnej stolicy regionu Stepanakert.

READ  Polska zmienia kurs, akceptuje niemiecki system obrony powietrznej

Azerbejdżan zabiega o wsparcie dyplomatyczne i wojskowe Turcji, by odzyskać kontrolę nad Górskim Karabachem. Armenia otrzymuje wsparcie dyplomatyczne m.in. od Francji.

Przeczytaj także: Jaki jest problem konfliktu między Armenią a Azerbejdżanem o Górski Karabach?

(mt)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *