Connect with us

Zabawa

Google świętuje 138. urodziny polskiego wynalazcy Rudolfa Stefana Weigla z doodlem

Published

on

Google Doodle pokazuje Rudolfa Weigla z probówką w dłoniach w rękawiczkach

Nowe Delhi:

Dzisiaj Google uczciło doodlem 138. urodziny polskiego wynalazcy, lekarza i immunologa Rudolfa Weigla. Stworzył pierwszą skuteczną szczepionkę przeciwko jednej z najstarszych i najbardziej zaraźliwych chorób – epidemicznym tyfusowi. Doodle wyszukiwarki przedstawia polskiego wynalazcę z probówką w dłoniach w rękawiczkach i rysunkiem wszy na ścianie po jednej stronie i ludzkim ciałem po drugiej. Ilustrator przeliterował Google za pomocą mikroskopu, zlewek na palnikach Bunsena i probówek w uchwytach na stole laboratoryjnym.

Rudolf Stefan Weigl urodził się 2 września 1883 roku w austro-węgierskim Przerowie – na terenie dzisiejszych Czech. Następnie studiował nauki biologiczne na Uniwersytecie Polskim we Lwowie i był parazytologiem w Wojsku Polskim w 1914 roku. Kiedy tyfus nękał miliony mieszkańców Europy Wschodniej, Weigl był zdecydowany powstrzymać jego rozprzestrzenianie się.

Wiadomo było, że wszy przenoszą bakterie wywołujące dur brzuszny Rickettsia prowazekiiWięc wynalazca zaadaptował maleńkiego owada w okaz laboratoryjny.

Jego innowacyjne badania ujawniły, jak wykorzystać wszy do namnażania śmiercionośnych bakterii, które badał przez dziesięciolecia, aby opracować szczepionkę. W 1936 roku pierwszy beneficjent został pomyślnie zaszczepiony szczepionką Rudolfa Weigla.

Kiedy Niemcy zajęły Polskę w momencie wybuchu II wojny światowej, pan Weigl został zmuszony do otwarcia zakładu produkcji szczepionek. Wykorzystał tę okazję, aby zatrudnić przyjaciół i kolegów, którym groziły prześladowania w nowym reżimie.

Szacuje się, że w tym okresie uratowano 5000 osób dzięki jego bezpośrednim wysiłkom na rzecz ochrony sąsiadów i tysiącom dawek szczepionek rozprowadzanych w całym kraju.

Dziś Rudolf Weigl jest uważany za wybitnego naukowca i bohatera. Jego prace otrzymały dwie nominacje do Nagrody Nobla.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *