Francja vs. Polska: Mbappé strzela dwa gole, dając Polsce awans

DOHA, Katar — Po zdobyciu kolejnego gola i poprowadzeniu Francji do kolejnego zwycięstwa w Pucharze Świata, Kylian Mbappé podbiegł do linii bocznej i wskazał palcem na kamerę telewizyjną. Z psotnym uśmiechem wystawił kolejny palec, a następnie zasalutował obydwoma – po jednym za każdą bramkę zdobytą w wygranym 3:1 meczu 1/8 finału meczu Francji z Polską w niedzielę na stadionie Al Thumama.

To był moment błyskotliwości, zabawy i bezczelności, który tak wiele ilustrował 23-letnią francuską supergwiazdę powiedział Chciał stać się narodową ikoną, poprowadzić swój kraj na kolejny mundial i zastąpić Lionela Messiego i Cristiano Ronaldo jako Światowy Piłkarz Roku.

„To zawody moich marzeń i bardzo się cieszę, że tu jestem” – powiedział Mbappé w niedzielę. „Przygotowywałem się fizycznie i psychicznie do tego turnieju przez cały sezon. Chciałem być gotowy i wszystko poszło dobrze. Daleko nam jeszcze do ostatecznego celu”.

W ciągu prawie 100 lat mundialu tylko dwa kraje zdobyły tytuły jeden po drugim. Włochy zrobiły to w 1934 i 1938 roku, zanim turniej stał się prawdziwie światową sprawą. A Brazylia, prowadzona przez młodego Pelé, dokonała tego wyczynu w 1958 i 1962 roku.

Francja nie zaczęła najlepiej w niedzielę, ale gol Oliviera Girouda i dwa gole Mbappé pokazały talent i głębię, dzięki którym dzielna polska drużyna zapewniła sobie miejsce w ćwierćfinale i sugeruje, że Francja może na tym nie poprzestać.

W następnym meczu Francja zmierzy się z Anglią. Od tego momentu droga staje się jeszcze trudniejsza: później prawdopodobnymi przeciwnikami są Hiszpania lub Portugalia, podczas gdy Argentyna, Holandia, Brazylia i Chorwacja, która zajęła drugie miejsce w 2018 r., czają się po drugiej stronie tabeli.

„Nie rozegrał swojego najlepszego meczu” – powiedział trener reprezentacji Francji Didier Deschamps o Mbappé za pośrednictwem tłumacza. „Nie chcę go obciążać ani nic i on o tym wie, ale może zmienić mecz w jednej chwili. On zawsze gra z taką radością, a my chcemy się z nim tym dzielić. Francja potrzebowała dzisiaj świetnego Kyliana Mbappé i takiego dostała.

READ  STRYDE zabezpiecza kontrakt na poszukiwanie gazu i ropy naftowej w Polsce.

Zwycięstwo przyniosło kamienie milowe dla dwóch najlepszych francuskich graczy. Strzelając gola w 44. minucie, 52. w jego międzynarodowej karierze w swoim 117. meczu, 36-letni Giroud wyprzedził Thierry’ego Henry’ego jako najlepszego strzelca w historii Francji.

„Najważniejszą rzeczą jest strzelanie większej liczby bramek, aby pomóc drużynie osiągnąć nasz cel i rozgrywać mecze krok po kroku i zajść jak najdalej” – powiedział Giroud, który nie strzelił gola na Mistrzostwach Świata 2018, ale teraz strzelił trzy gole. cele w tej edycji.

Aby powtórzyć tytuł, Francja potrzebuje jednak więcej tego, co Mbappé zrobił w niedzielę. Kiedy Polacy zmęczyli się ściganiem go w drugiej połowie, Mbappé uderzył w 74. minucie strzałem w lewy róg, dając Francji prowadzenie 2:0. To był jego ósmy gol w karierze na mundialu, najczęściej wyprzedzany przez Pelé przed 24 rokiem życia. Mbappé nie poprzestał na tym; Dodał trzeciego gola Francuzów w pierwszej minucie doliczonego czasu gry, swojego piątego lidera Pucharu Świata. To dało mu pierwsze miejsce w nagrodach turnieju dla najlepszego gracza i najlepszego strzelca.

„Przyjechałem tutaj, aby wygrać mistrzostwa świata, a nie Złotą Piłkę czy Złotego Buta” – powiedział.

Niedziela przyniosła rezultat, jakiego oczekiwano od Francji. Francja pozostała jednym z faworytów do tytułu pomimo serii kontuzji kluczowych graczy, takich jak Piłkarz Roku Karim Benzema, obrońca Lucas Hernandez oraz pomocnicy N’Golo Kanté i Paul Pogba. Nie mieli problemów w fazie grupowej, przegrywając ostatni mecz z Tunezją po tym, jak zajęli już miejsce w fazie pucharowej i odpoczęli wielu startującym.

Z drugiej strony Polska ledwo wyszła z fazy grupowej i po raz pierwszy od 1986 roku dotarła do fazy pucharowej. Chociaż był krytykowany za zbyt defensywną i konserwatywną postawę, pomimo gwiazdorskiego napastnika Roberta Lewandowskiego, Polska zaskoczyła Francję w zaciętej pierwszej połowie bardziej agresywnym atakiem.

READ  Polski premier broni spotkania europejskich populistów - WHIO TV 7 i WHIO Radio

Kiedy Francja czasami potykała się o obronę, drużyny wymieniały się momentami presji i marnowały szanse, aż Giroud przedarł się pod koniec pierwszej połowy. Otrzymał podanie od Mbappé na skraju pola karnego, które przykuło uwagę Polaków, a następnie oddał strzał lewą nogą w poprzek swojego ciała, mijając bramkarza Polski Wojciecha Szczęsnego.

Następnie Francja oderwała się w drugiej połowie, gdy Mbappé przejął grę. W 74. minucie on i napastnik Ousmane Dembélé ścigali się przez boisko po polskiej wymianie, a Dembélé podał Mbappé długie dośrodkowanie. Mbappé zatrzymał się odsłonięty po lewej stronie pola karnego, zebrał się w sobie i uderzył w siatkę, prowadząc 2:0.

„Żaden trener nie zna recepty na zatrzymanie Mbappé w jego obecnej formie” – powiedział trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz za pośrednictwem tłumacza. Po wymienieniu innych gwiazd, takich jak Ronaldo, Messi i Lewandowski, Michniewicz powiedział, że Mbappé będzie „tym, który przejmie ten sport”.

Mimo wygodnej przewagi Mbappé kontynuował atak. Krótko po rozpoczęciu doliczonego czasu gry, okrążył strzał z krawędzi pola karnego w prawy górny róg, zdobywając drugiego gola w meczu, a następnie świętował.

– Jest niesamowity – powiedział Matty Cash, obrońca reprezentacji Polski, który miał nie do pozazdroszczenia zadanie krycia Mbappé przez całą noc. „Spędziłem popołudnie oglądając jego klipy i oczywiście wiedziałem, że to będzie trudny test. Ale kiedy dostaje piłkę, zatrzymuje się i porusza, jest najszybszą rzeczą, jaką kiedykolwiek widziałem.

Przedłużona przewaga Mbappé była wystarczającym buforem, by wytrzymać rzut karny Lewandowskiego, który był jedynie nagrodą pocieszenia w końcowych momentach meczu. Francja i Mbappé już to przepracowali i nie mogą się doczekać.