Connect with us

Świat

Europa mówi o przystąpieniu do rosyjskiego embarga na ropę

Published

on

Europa mówi o przystąpieniu do rosyjskiego embarga na ropę
Na serii spotkań, które rozpoczną się w poniedziałek, przywódcy UE będą dyskutować, czy zdemontować zdecydowanie największego dostawcę ropy w regionie, już wcześniej zobowiązując się do tego. Zmniejszenie rosyjskiego zużycia gazu ziemnego o 66% w tym roku.

„Musimy przedyskutować, w jaki sposób możemy nadal wspierać Ukrainę politycznie, gospodarczo, pomocą humanitarną i bezpieczeństwem, wszystko jest na stole. Możemy więc mieć pewność, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać Putina i jego agresję na Ukrainę” – powiedział dziennikarzom duński minister spraw zagranicznych Jeppe Kofod. „Ważne jest, aby kontynuować tę drogę z sankcjami gospodarczymi”.

Rosja jest drugim co do wielkości eksporterem ropy naftowej na świecie po Arabii Saudyjskiej i pomimo efektu odstraszającego jest bezprecedensowa Zachodnie sankcje finansowe i embargo ogłoszone przez USA i Wielką Brytanię nadal zarabiają Setki milionów dolarów dziennie z eksportu energii.

„Myślę, że rozmowa o sektorze energetycznym jest nieunikniona. A na pewno możemy mówić o ropie, bo to największe źródło dochodów dla rosyjskiego budżetu – powiedział minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis, przyjeżdżając do Brukseli na spotkanie z unijnymi odpowiednikami.

Inne kraje UE popierają ideę uderzenia sankcjami w najcenniejszy atut Rosji.

„Jeżeli przyjrzymy się obecnie poziomowi zniszczeń na Ukrainie, myślę, że bardzo trudno jest argumentować, że nie powinniśmy wchodzić w sektor energetyczny, zwłaszcza w ropę i węgiel, aby zakłócić normalny handel w kosmosie” – powiedział irlandzki minister spraw zagranicznych Simona Coveneya.

Unia Europejska jest obecnie uzależniona od Rosji w zakresie około 40% swojego gazu ziemnego. Rosja dostarcza również około 27% importu ropy i 46% importu węgla.

Co zrobią Niemcy?

Na początku tego miesiąca przywódcy UE powiedzieli, że blok nie może jeszcze dołączyć do Stanów Zjednoczonych w zakazie rosyjskiej ropy, ponieważ wpłynęłoby to na gospodarstwa domowe i przemysł, które już zmagają się z rekordowymi cenami. Zamiast tego powiedzieli, że pracują nad jednym Termin zakończenia zależności bloku 2027 r. o rosyjskiej energii.

Istnieje również ryzyko odwetu Rosji poprzez ograniczenie eksportu gazu ziemnego. Wicepremier Alexander Novak powiedział w tym miesiącu, że Moskwa może w odwecie odciąć dostawy gazu do Niemiec gazociągiem Nord Stream 1 dla Berlina nowy projekt gazociągu Nord Stream 2 jest zablokowany.

READ  BBC otrzymuje 100 000 skarg dotyczących relacji księcia Filipa

Mimo to opinia polityczna w Europie może stwardnieć, gdy Rosja nasili ataki na ukraińskie miasta, zabijając setki cywilów i zmuszając miliony do ucieczki.

Wiele sprowadzi się do krajów takich jak Niemcy, największego odbiorcy energii dla Rosji w Europie, a także do innych, które kupują większość rosyjskiego gazu, takich jak Węgry i Włochy.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała, że ​​kraj „pracuje na pełnych obrotach”, aby zakończyć swoją zależność od Rosji, ale podobnie jak niektóre inne kraje UE, nie mógł przestać kupować rosyjskiej ropy z dnia na dzień.

„Gdybyśmy mogli, zrobilibyśmy to automatycznie” – powiedziała.

Nawet bez embarga UE – i ewentualnego odwetu ze strony Rosji – świat stoi w obliczu największego szoku energetycznego od dziesięcioleci, według Międzynarodowej Agencji Energii. W zeszłym tygodniu mówiono, że spadający popyt może zmusić Rosję do ograniczenia wydobycia ropy o 30% od przyszłego miesiąca.

Kanada, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia zakazały już importu rosyjskiej ropy, co ma wpływ na około 13% rosyjskiego eksportu. A posunięcia wielkich koncernów naftowych i globalnych banków, by po inwazji zaprzestać prowadzenia interesów z Moskwą, zmuszają Rosję do oferowania swojej ropy naftowej z ogromną zniżką.

IEA z siedzibą w Paryżu, która nadzoruje dostawy energii do wiodących krajów uprzemysłowionych na świecie, powiedziała, że ​​rosyjska produkcja może spaść o 3 miliony baryłek dziennie.

„Nie można lekceważyć wpływu potencjalnej utraty rosyjskiego eksportu ropy na rynki światowe” – podała MAE w swoim miesięcznym raporcie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *