Connect with us

Najważniejsze wiadomości

EBI inwestuje w modernizację sieci polskich i belgijskich

Published

on

EBI inwestuje w modernizację sieci polskich i belgijskich

Teresa Czerwińska (po lewej) i Paweł Majewski (po prawej). Zdjęcie dzięki uprzejmości Enei.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ogłosił dwie osobne pożyczki o wartości odpowiednio 462 mln euro i 190 mln euro dla polskiej Enei i belgijskiej RESA na modernizację sieci dystrybucyjnej.

Inwestycja o wartości 2 miliardów złotych (462 milionów euro; 499 milionów dolarów) w Polsce wesprze rozwój i modernizację sieci dystrybucyjnej Enea Operator, natomiast inwestycja o wartości 190 milionów euro (205 milionów dolarów) w Belgii wesprze Liège Electricity – i pomoże operatorzy gazowi modernizują, wzmacniają i cyfryzują swoje sieci.

Transformacja polskiej energetyki

Kredyt EBI dla Enei ma na celu poprawę niezawodności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, wsparcie transformacji energetycznej grupy oraz promocję rozwoju odnawialnych źródeł energii w północno-zachodniej Polsce.

Umowa pożyczki została zainicjowana w 2023 roku pierwszą transzą w wysokości 1 miliarda złotych (231 milionów euro; 249 milionów dolarów) i wpisuje się w strategię rozwoju grupy zakładającą transformację polskiego sektora elektroenergetycznego, realizację projektów zeroemisyjnych i rozwój Sprzedaży infrastruktury umożliwiającej dostosowanie się do zmian w zdecentralizowanej gospodarce energetycznej.

Paweł Majewski, Prezes Enea SA, tak skomentował kredyt modernizacyjny: „Nieustannie inwestujemy miliardy złotych w rozbudowę naszego portfela zeroemisyjnych źródeł energii, które mają w przyszłości dostarczać opłacalną i przyjazną dla środowiska energię elektryczną”.

„To proces, który wymaga nie tylko czasu, ale także ogromnych środków na modernizację sieci dystrybucyjnej, która stanowi podstawę dalszego rozwoju energetyki odnawialnej.

„Środki otrzymane od EBI zostaną przeznaczone na modernizację i budowę sieci średniego i niskiego napięcia, przyłączanie do sieci nowych klientów i nowych mocy wytwórczych energii odnawialnej oraz instalację inteligentnych liczników”.

Wsparcie finansowe EBI na rozbudowę sieci dystrybucyjnej Grupy Enea rozciąga się na lata 2023-2025 na terenie województw północno-zachodniej Polski: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego.

READ  Niemiecka policja zatrzymuje prawicowe grupy samozwańczych próbujących patrolować polską granicę

Inwestycja obejmuje lata 2023-2025 i będzie realizowana na terenie północno-zachodniej Polski, na terenie województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego.

Również interesujące:
SP Energy Networks rozpoczyna kampanię inwestycyjną o wartości 5,4 miliarda funtów w Szkocji
Plan działania Europejskiej Sieci: krok we właściwym kierunku, ale czy wystarczający?

Inwestycja w modernizację belgijskiej sieci elektroenergetycznej

Podpisanie umowy kredytowej – jak podał EBI w oświadczeniu – będzie kluczowe dla realizacji pierwszej części planu przemysłowego operatora na lata 2023-2026.

Europejski bank inwestycyjny przytacza prognozy konsumpcji na poziomie UE i krajowym, a także zaobserwowane trendy konsumpcji, które wskazują na nieuniknioną masową elektryfikację wynikającą z coraz szerszego stosowania aktywów czystych technologii, takich jak pompy ciepła i pojazdy elektryczne.

Według banku RESA będzie musiała do 2050 r. zainwestować indeksowaną kwotę prawie 820 mln euro (865 mln dolarów), nie licząc dotacji projektowych.

Oprócz rocznych kwot inwestycji wynoszących około 80 milionów euro (86 milionów dolarów), stanowi to łączną inwestycję na kwotę prawie 3 miliardów euro (3,2 miliarda dolarów) na następne 25 lat.

Aby częściowo sfinansować plan transformacji energetyki przemysłowej na lata 2023-2026, RESA i EBI zawarły umowę pożyczki na kwotę 190 mln euro, co wraz z kwotą 60 mln euro (65 mln USD) przekazaną przez OSD posłużą do jego realizacji, będzie inwestycją początkową w sieć elektroenergetyczną.

Główny nacisk położony jest na zwiększenie wydajności linii napowietrznych i kabli podziemnych, transformatorów i podstacji, a także wykorzystanie liczników cyfrowych w celu poprawy autonomii sieci.

Wiceprezes EBI Kris Peeters powiedział: „EBI, jako unijny bank klimatyczny, angażuje się w realizację planu REPowerEU mającego na celu promowanie zrównoważonego rozwoju sektora energetycznego UE i zmniejszanie zależności energetycznej Unii Europejskiej”.

„Wsparcie finansowe, które RESA otrzymała na swój plan przemysłowy dotyczący transformacji energetycznej, odzwierciedla nasze zaangażowanie w promowanie zrównoważonego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu poprzez rozwój najnowocześniejszych sieci energetycznych, które są niezbędne w walce ze zmianami klimatycznymi”.

READ  Centralny Klub Dramatyczny w Polsce mówi „Bah, humbug” do Covid-19, gdy wchodzą na scenę

Gil Simon, dyrektor generalny RESA, dodał: „Ta współpraca z EBI, pierwsza tego rodzaju dla RESA, pokazuje przede wszystkim wiarygodność naszej instytucji, jej zarządzania i należytego zarządzania finansami”.

„Wzmocni to naszą zdolność do osiągnięcia celów w zakresie transformacji energetycznej w najbliższej perspektywie i wdrożenia bardziej odpornych rozwiązań energetycznych, które pozwolą nam stawić czoła nowej erze energetycznej w sposób włączający, sprawiedliwy społecznie i ekonomicznie opłacalny”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *