Connect with us

Nauka

Duża rakieta Delta IV Heavy spróbuje dziś wieczorem przeprowadzić tajną misję

Published

on

Czy ktoś jest gotowy, aby zobaczyć start rakiety ciężkiej? Szczególnie taki tworzy gigantyczną kulę ognia zaledwie kilka sekund przed startem?

Największy booster United Launch Alliance, Delta IV Heavy, nie wystrzelił od stycznia 2019 roku. Teraz wielka rakieta – drugi najpotężniejszy pojazd startowy na świecie po Falcon Heavy ze SpaceX – wraca na platformę, aby wynieść tajny ładunek dla National Reconnaissance Office.

Start tej misji „NROL-44” zaplanowano na czwartek o godz. 2:12 czasu wschodniego (06:12 UTC) z Space Launch Complex-37 na stacji sił powietrznych Cape Canaveral. Prognoza pogody na start jest korzystna, z niewielkimi obawami o możliwość naruszenia zasad dotyczących chmury cumulus. Prognozy przewidują 80-procentowe szanse na dobrą pogodę w momencie premiery.

Misja pierwotnie miała się odbyć dzień wcześniej, ale United Launch Alliance opóźniło ją o jeden dzień, z prostym stwierdzeniem, że została przeniesiona „na prośbę klienta”.

Delta IV Heavy, składająca się z trzech wspólnych rdzeni wspomagających, może unieść prawie 29 ton na niską orbitę okołoziemską. Latał 11 razy od swojego najbardziej udanego debiutu w grudniu 2004 r. Jest drogi, kosztuje kilkaset milionów dolarów za start, ale przed Falcon Heavy była jedyną rakietą zdolną do dostarczania ciężkich ładunków na najtrudniejsze orbity wojska. Oprócz manifestu wojskowego rakieta wystartowała również z dwiema misjami dla NASA, lotem demonstracyjnym kapsuły kosmicznej Orion w 2014 r. I sondą Parker Solar Probe w 2018 r.

READ  Codzienny podgląd Mistrzostw Świata 2022: Francja/Polska, Anglia/Senegal spotykają się w drugim dniu kwalifikacji

Po tym wystrzeleniu rakieta może wznowić lot już w październiku z kolejną tajną misją. Oprócz próby wystrzelenia w czwartek rano, do wycofania rakiety Delta IV Heavy pozostało tylko pięć misji. United Launch Alliance planuje zastąpić ją bardziej konkurencyjną cenowo rakietą Vulcan, która zadebiutuje pod koniec 2021 lub na początku 2022 roku.

Transmisja internetowa firmy dotycząca premiery, zamieszczona poniżej, ma się rozpocząć o godzinie 1:52 czasu środkowoeuropejskiego (05:52 UTC) w czwartek.

Transmisja internetowa NROL-44.

Zdjęcie z listy autorstwa Trevora Mahlmanna

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *