Connect with us

Nauka

SpaceX podejmie w tym tygodniu próbę rzadkiego lądowania rakiety Falcon 9 na lądzie

Published

on

Pierwszy etap Falcona 9 widziany w strefie lądowania 1 na przylądku Canaveral.

SpaceX

Rutyną stało się obserwowanie wystrzeliwania rakiety SpaceX Falcon 9 z przylądka Canaveral na Florydzie, a następnie obserwowanie, jak wzmacniacz pierwszego stopnia powraca, aby miękko lądować na pokładzie autonomicznego dronu na Oceanie Atlantyckim. Następna misja firmy obejmuje jednak rzadki powrót Falcona 9 bezpośrednio na suchy ląd.

Firma rakietowa Elona Muska uruchomi argentyńskiego satelitę obserwującego Ziemię Saocom 1B ze stacji sił powietrznych Cape Canaveral w piątek wieczorem. Dwie mniejsze statki kosmiczne, komercyjny satelita radarowy o nazwie Sequoia i satelita danych pogodowych o nazwie Gnomes-1, również będą podróżować.

SpaceX wykonał tylko jedno lądowanie na ziemi w ciągu ostatnich 12 miesięcy, jako część misja zaopatrzeniowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną 7 marca. Wiele czynników ma wpływ na to, czy SpaceX wyląduje na lądzie, czy na statku bezzałogowym. Krytycznym jest trajektoria lotu i odległość rakiety od wybrzeża po oddzieleniu od rakiety drugiego stopnia.

Tak jak NASASpaceflight.com zgłosił w zeszłym rokuSaocom 1B wystartuje i poleci po polarnej trajektorii w kierunku bieguna południowego. Po wystrzeleniu Falcon 9 ominie wybrzeże Florydy, umożliwiając próbę lądowania na lądowisku. Będzie to pierwszy start orbitalny z Florydy, który wykorzysta ten południowy korytarz polarny od 1960 roku.


Teraz gra:
Patrz na to:

Prototyp statku kosmicznego SpaceX wykonuje pierwszy skok


1:01

Wystrzelenie SpaceX towarzyszącego satelity Saocom 1A w 2018 roku również się ukazało lądowanie na ziemi, ale w Kalifornijskiej Bazie Sił Powietrznych Vandenberg. Premiera w ten czwartek miała również początkowo odbyć się z zachodniego wybrzeża, ale ostatecznie została przeniesiona na Florydę i opóźniona częściowo dzięki Covid-19 pandemia.

Start jest obecnie ustawiony na 16:19 PT w piątek, po tym, jak został przesunięty o jeden dzień z czwartku z powodu innych opóźnień w Kennedy Space Center.

Powinniśmy zobaczyć, jak rakieta pierwszego stopnia powróci do strefy lądowania 1 (LZ-1), która znajduje się zaledwie około 7 mil od platformy startowej, nieco mniej niż 10 minut po wystrzeleniu.

Jak zwykle, gdy kanał transmisji na żywo stanie się dostępny, umieścimy go tutaj, gdzie możesz wrócić i dostroić się około 15 minut przed uruchomieniem.

READ  Obawy wojenne rosną, gdy NASA mówi, że potrzebuje rakiet jądrowych, aby wpłynąć na Chiny w kosmosie | Nauka | Aktualności
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.