Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Discovery podejmuje działania prawne przeciwko Polsce za „atakowanie” wolności mediów

Published

on

W oświadczeniu złożonym w czwartek odkrycie (ZNIŻKA) powiedział, że poinformował polski rząd o zamiarze podjęcia kroków prawnych na podstawie dwustronnego traktatu inwestycyjnego z 1994 roku po tym, jak polski parlament wąsko zatwierdził kontrowersyjną ustawę medialną, która zdaniem Stanów Zjednoczonych i Europy zagraża wolności mediów.

„Ustawodawstwo jest najnowszym atakiem na niezależne media i wolność prasy i jest wymierzone w TVN Discovery, wiodącego niezależnego nadawcę i dostawcę wiadomości w kraju oraz jedną z największych inwestycji amerykańskich w Polsce” – podała firma.

Ustawa wzmocni istniejący zakaz kontrolowania polskich nadawców przez firmy medialne działające poza Europą. W środę uchwaliła niższą izbę polskiego parlamentu 228 głosami za, 216 przeciw i 10 wstrzymujących się, i teraz przejdzie do Senatu.

TVN24 byłaby głównym nadawcą, którego miałyby dotyczyć nowe przepisy, ponieważ jest własnością Discovery poprzez spółkę zależną zarejestrowaną w Holandii. (Odkrycie to Chce się scalić ze spółką macierzystą CNN WarnerMedia).

Polski rząd nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz w sprawie działań prawnych firmy. Twierdzi, że prawo jest wykorzystywane do zapobiegania wrogim siłom zagranicznym przejęcia kontroli nad krajowymi nadawcami.

Przeciwnicy twierdzą, że jest to wyraźna próba uciszenia TVN24, jednej z nielicznych pozostałych niezależnych sieci telewizyjnych w kraju.

Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone są „głęboko zaniepokojone” ustawą.

„Duże amerykańskie inwestycje komercyjne w Polsce łączą nasz dobrobyt i zwiększają nasze zbiorowe bezpieczeństwo” – powiedział w środowym oświadczeniu. „Ta ustawa zagraża wolności mediów i może podważyć silny klimat inwestycyjny w Polsce”.

Zarząd TVN zaapelował do polskiego ustawodawcy i prezydenta Andrzeja Dudy o niedopuszczenie do projektu ustawy.

„Od tego zależy przyszłość Polski jako kraju demokratycznego na arenie międzynarodowej i jej wiarygodność w oczach inwestorów” – napisano w oświadczeniu.

READ  Kontrowersyjna premiera Cyberpunka 2077 była odczuwalna w całej Polsce

„Wynik powinien niepokoić również każdą firmę inwestującą w Polsce. Poprzez to głosowanie Polska bezpośrednio podważa wartości, które wiążą Polskę z Europą i wyrywają fundamenty stosunków polsko-amerykańskich” – kontynuowali.

Discovery powiedział we wcześniejszym czwartkowym oświadczeniu, że polski parlament zdecydował się na „ograniczenie prawa polskich widzów do wyboru i dostępu do wiarygodnych i niezależnych informacji”.

– Hannah Ritchie, Amy Cassidy, Artur Osinski i Vasco Cotovio przyczynili się do powstania tego artykułu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *