Connect with us

Sport

Czy sporty zimowe są zagrożone wyginięciem? – DW – 23.12.2022

Published

on

Czy sporty zimowe są zagrożone wyginięciem?  – DW – 23.12.2022

„Myślę, że byłoby dobrze, gdybyśmy odeszli od koncepcji sportów zimowych”.

To zdanie wypowiedział trener skoków narciarskich Alexander Stöckl. Austriak, który od 2011 roku prowadzi kadrę narodową Norwegii, niekoniecznie widzi przyszłość swojego sportu w zaśnieżonych wzgórzach i stokach narciarskich.

„Myślę, że byłoby dobrze, gdybyśmy spróbowali wprowadzić całoroczny sposób myślenia” – powiedział Stöckl. „Wierzę, że jesteśmy sportem ekstremalnym i że można to robić nieważne gdzie i nieważne jak”.

Alexander Stöckl uważa, że ​​skoki narciarskie mogą dostosować się do współczesnych czasówZdjęcie: Joachim Hahne/johapress/Picture Alliance

Początek tego sezonu pomógł Austriakowi w zdobyciu punktów. W Zakopanem na początku listopada nie było śniegu, więc skoczkowie musieli lądować na matach zamiast w puchu.

„Mamy szczęście, że możemy używać mat, że jest to wykonalne i że nie potrzebujemy śniegu” – powiedział Stöckl, odnosząc się do zmian klimatycznych.

Mat Jumping: Wystarczy dodać wodę i prąd

W rzeczywistości skoczkowie od lat używają mat w przedtreningówkach. Z mat można korzystać przez cały rok, zużywając jedynie wodę i prąd. Woda jest stale dostarczana do toru nabiegowego, który składa się z dwóch plastikowych lub ceramicznych kanałów. Tam częściowo zamarza dzięki znajdującym się pod spodem agregatom chłodzącym.

Narciarz stąpa po matach narciarskich
Maty narciarskie umożliwiają zawody w każdą pogodęZdjęcie: firo Sportphoto/Picture Alliance

Poszczególne włókna maty przypominają bardzo długie włosie grubej miotły i są stale podlewane z boków. Nawadnianie skoczni i stok narciarski tworzą obieg zamknięty. Woda jest zbierana poniżej, pompowana i ponownie wykorzystywana. Maty pozostają na stoku nawet zimą i są okryte siatkami, dzięki czemu śnieg się do nich przykleja i nie zsuwa. Nachylenie stoku wynosi od 35 do 38 stopni w najbardziej stromym miejscu.

Skoki narciarskie w Afryce czy Australii?

Fakt, że nie potrzebujesz już śniegu do zorganizowania zawodów w skokach narciarskich, sprawia, że ​​Alexander Stöckl myśli o nowych możliwościach.

„A może za 10 lat dzieci na całym świecie marzyły o przeleceniu 250 metrów na nartach?” – pytał. „I nie tylko ci, którzy jeżdżą na nartach w Europie, a może w Ameryce Północnej. Możemy to zrobić, ponieważ możemy zainstalować maty do skoków w dowolnym miejscu”.

READ  Według ECDC Hiszpania, Francja, Włochy i Polska należą do najbezpieczniejszych krajów w podróży

Czyli skoki narciarskie w Afryce, Australii czy Ameryce Południowej? A może w zupełnie nowych formatach, z dala od tradycyjnych skoków narciarskich z pierwszą i drugą rundą? Sportowcy coraz chętniej przechodzą od sportów zimowych do sportów ekstremalnych.

„Zasadniczo uważam, że zawsze trzeba się dalej rozwijać – także pod względem formatów” – powiedział najlepszy niemiecki skoczek narciarski Karl Geiger. „Nie odrzuciłbym tego pomysłu jako całkowicie absurdalnego”.

Karl Geiger trzyma narty podczas zawodów
Karl Geiger jest jednym z tych sportowców, którzy widzą, że jego sport musi otwierać nowe możliwościZdjęcie: Angelika Warmuth/dpa/Picture Alliance

Trudniej jest ocenić, jak szybko kibice zaakceptują bezśnieżne zawody poza zwykłymi sezonami i obiektami. W końcu Puchar Świata odbywa się od 1994 roku, ale nie był to spektakularny sukces nawet w tradycyjnych krajach skoczków narciarskich.

Narciarstwo alpejskie walczy o przyszłość

Narciarstwo alpejskie napotyka znacznie większe trudności niż skoki narciarskie. Na początku tej zimy Pucharu Świata kilka całych weekendów musiało zostać odwołanych z powodu łagodnej pogody. Problemem jest przepełniony kalendarz Pucharu Świata z wyścigami w obszarach, w których śnieg nie jest już pewny już w październiku. Narodowe związki narciarskie zgłosiły swoje obawy światowemu organowi zarządzającemu FIS, ale ich protesty pozostały głuche.

„Nikt nie chciał, aby sezon rozpoczął się tak wcześnie w październiku” – powiedział Wolfgang Maier, dyrektor alpejski Niemieckiego Związku Narciarskiego (DSV), niemieckiemu nadawcy Sport1. Maier apeluje o przesunięcie rozpoczęcia sezonu na listopad i zakończenie go najpóźniej w połowie marca.

W czasie topnienia lodowców narciarstwo alpejskie już teraz ma trudności z obroną swojego prawa do istnienia. Ośrodki narciarskie zajmują dużo miejsca, a wpływ na środowisko jest ogromny. Brak naturalnego śniegu sprawia, że ​​konieczne jest sztuczne naśnieżanie, które pochłania dużo energii. Jest to szczególnie problematyczne w czasie kryzysu energetycznego. Stoki, wyciągi, drogi, parkingi i hotele wymagają dużo miejsca, które jest zabierane z naturalnego środowiska roślin i zwierząt.

Brak gospodarzy na zimowe igrzyska?

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) jest również zaniepokojony przyszłością sportów zimowych, ponieważ liczba potencjalnych gospodarzy Zimowych Igrzysk Olimpijskich spada wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi.

READ  Bracia w Polsce schrzanili to jako podcast i partner biznesowy | Wiadomości, sport, praca
Vladyslav Heraskevych z Ukrainy w biegach szkieletowych na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022
Tworzenie miejsc na Zimowe Igrzyska Olimpijskie to kosztowna sprawaŹródło: Sun Fei/Picture Alliance/agencja informacyjna Xinhua

Prezydent MKOl Thomas Bach określił wpływ zmian klimatu na sporty zimowe jako „niepokojący”. W 2026 roku Zimowe Igrzyska odbędą się w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo, regionie, w którym (jak na razie) dużo śniegu jest prawie gwarantowane. Przydział praw do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2030 został jednak przesunięty o rok.

Oprócz problemu ze znalezieniem miejsca, które jest dość pewne, że w lutym będzie śnieg, rośnie brak poparcia dla organizacji igrzysk olimpijskich w społeczeństwie i polityce. Kto chce wydawać miliardy dolarów z podatków na budowę stoków narciarskich, tras do narciarstwa biegowego oraz toru bobslejowego i saneczkowego, z których albo nie można później korzystać, albo można je obsługiwać tylko dużym wysiłkiem i kosztami?

Vancouver, gospodarz 2010 i jeden z obiecujących kandydatów na rok 2030, wydaje się być wykluczony, ponieważ rząd prowincji Kolumbia Brytyjska odmówił wydania miliardów dolarów z podatków na poparcie oferty. Japoński ośrodek narciarski Sapporo, miejsce Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku, zawiesił swoją ofertę. Lokalne władze chcą oszacować, jak entuzjastycznie nastawiona jest ludność do igrzysk po skandalu korupcyjnym wokół Letnich Igrzysk 2020 w Tokio wiosną w ogólnokrajowym sondażu.

model rotacji?

Naukowcy odkryli niedawno, że większość dotychczasowych gospodarzy igrzysk zimowych nie byłaby już w stanie zapewnić odpowiednich warunków do organizacji igrzysk do końca tego stulecia. Istnieją doniesienia, że ​​MKOl rozważa przejście na system, w którym gry byłyby obracane między ustaloną liczbą hostów – zamiast obecnego procesu przetargowego na prawa do hostingu.

Oczywiście zakłada to, że mieszkańcy tych regionów w ogóle popierają organizację dużych imprez sportów zimowych.

Ten artykuł został opublikowany po raz pierwszy w języku niemieckim.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *