Connect with us

Świat

Chrześcijanie świętują „Święty Ogień” z ograniczeniami

Published

on

Chrześcijanie świętują „Święty Ogień” z ograniczeniami

JEROZOLIMA (AP) – Chrześcijańscy czciciele zgromadzili się w sobotę w kościele Grobu Świętego w Jerozolimie, aby uczcić ceremonię „Świętego Ognia”, odwieczny rytuał, który wywołał w tym roku napięcia z izraelską policją.

Coroczna ceremonia, która jest obchodzona od ponad tysiąca lat, wykorzystuje płomień z grobu Jezusa do zapalenia świec gorliwych wierzących we wspólnotach grecko-prawosławnych na całym świecie. Pobożni wierzą, że pochodzenie płomienia jest cudowne i owiane tajemnicą.

W sobotę, po godzinach oczekiwania, ksiądz sięgnął do ponurego grobu i zapalił świecę. Każdy sąsiad przekazywał światło następnemu i stopniowo zaciemniony kościół został oświetlony małymi punktami światła, które w końcu oświetliły cały budynek.

dzwoniły dzwony. „Chrystus zmartwychwstał!” — wołali wyznawcy poliglotów. „On naprawdę zmartwychwstał!”

Wielu, którzy próbowali dostać się do cerkwi, która została zbudowana w miejscu, gdzie według tradycji chrześcijańskiej Jezus został ukrzyżowany, pochowany i zmartwychwstał, było podekscytowanych celebracją prawosławnego Wielkiego Tygodnia w Jerozolimie. Ale już drugi rok z rzęduSurowe ograniczenia Izraela dotyczące możliwości organizowania imprez nieco stłumiły entuzjazm.

„To dla mnie smutne, że nie mogę iść do kościoła, gdzie moje serce, moja wiara chce mnie mieć” – powiedziała 44-letnia Jelena Novakovic z Czarnogóry, która, podobnie jak tysiące innych, była zamknięta za metalowymi barykadami blokując alejki prowadziły do ​​Dzielnicy Chrześcijańskiej na otoczonym murami Starym Mieście w Jerozolimie.

W niektórych przypadkach popychanie i popychanie przeradzało się w przemoc. Na nagraniu widać, jak izraelska policja ciągnie i bije kilku wiernych, popycha koptyjskiego księdza na kamienną ścianę i rzuca kobietę na ziemię. Co najmniej jeden starszy mężczyzna został wrzucony do karetki, krwawił.

Izrael ograniczył rytuał do zaledwie 1800 osób. Izraelska policja twierdzi, że musi być surowa, ponieważ jest odpowiedzialna za utrzymanie bezpieczeństwa publicznego. W 1834 r. pośpiech na to wydarzenie pochłonął setki istnień ludzkich. Dwa lata temu 45 osób zginęło w zatłoczonym żydowskim miejscu świętym na północy kraju. Władze zapewniają, że są zdeterminowane, aby zapobiec powtórzeniu się tragedii.

READ  Bitwa o najpotężniejszą cyberbroń na świecie

Ale chrześcijanie należący do mniejszości jerozolimskiej – uwikłani w konflikt izraelsko-palestyński i uwięzieni między Żydami a muzułmanami – obawiają się, że Izrael użyje dodatkowych środków bezpieczeństwa, aby zmienić swój status na Starym Mieście, umożliwiając Żydom wstęp przy jednoczesnym ograniczeniu liczby wyznawców chrześcijaństwa.

Grecki Patriarchat Prawosławny ostro skrytykował ograniczenia jako przeszkodę dla wolności religijnej i wezwał wszystkich wierzących do zalania kościoła pomimo izraelskich ostrzeżeń.

Już o 8 rano izraelska policja zawróciła większość wiernych u bram Starego Miasta – w tym turystów, którzy przylecieli z Europy i palestyńskich chrześcijan, którzy przybyli z okupowanego Zachodniego Brzegu – i poprowadziła ich za pomocą transmisji na żywo do obszar przelewu.

Wściekli pielgrzymi i duchowni tłoczyli się, by się przedostać, podczas gdy policja starała się ich powstrzymać, wpuszczając tylko strużkę biletowanych gości i lokalnych mieszkańców. Ponad 2000 policjantów zgromadziło się pod kamiennymi murami.

Ana Dumitrel, rumuńska pielgrzymka otoczona przez policję poza starym miastem, powiedziała, że ​​przybyła, by złożyć hołd swojej zmarłej matce, której doświadczenie bycia świadkiem świętego ognia w 1987 roku od dawna ją inspirowało.

„Chciałam powiedzieć mojej rodzinie, moim dzieciom, że jestem tutaj, tak jak moja matka” – powiedziała, przeciskając się przez tłum, aby zobaczyć, czy ma szansę.

Po ceremonii palestyńscy chrześcijanie przenieśli ogień ulicami i zapalili świece dla wiernych czekających na zewnątrz. Samoloty czarterowe z wielkimi fanfarami zaniosą migoczące latarnie do Rosji, Grecji i dalej.

Spór o pojemność kościoła pojawia się, gdy do Ziemi Świętej przybywają chrześcijanie – w tym głowa Kościoła rzymskokatolickiego w regionie, a także miejscowi Palestyńczycy i Ormianie – twierdzą, że najbardziej prawicowy rząd Izraela w historii wzmocnił żydowskich ekstremistów, którzy nasilili wandalizm mienia religijnego i nękanie duchowieństwa. Izrael twierdzi, że jest zaangażowany w zapewnienie wolności wyznania dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów.

READ  Luis Rubiales: Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej grozi podjęciem kroków prawnych przeciwko mistrzyni świata kobiet Jennifer Hermoso

Spory wokół ortodoksyjnego rytuału wielkanocnego były częściowo podsycane przez rzadką grupę świąt na tętniącym życiem Starym Mieście w Jerozolimie. Kilkaset metrów od Bazyliki Grobu Pańskiego muzułmanie poszczący 24 dnia świętego miesiąca Ramadan zebrali się na południowe modlitwy w meczecie Al-Aqsa, trzecim najświętszym miejscu islamu. Na początku tego tygodnia dziesiątki tysięcy Żydów zgromadziło się pod Ścianą Płaczu podczas święta Paschy.

Napięcie wzrosło w zeszłym tygodniu, kiedy izraelska policja dokonała nalotu na meczet Al-Aqsa, najbardziej wrażliwe miejsce w Jerozolimie, wywołało oburzenie muzułmanów na całym świecie. Meczet jest trzecim najświętszym miejscem islamu. Stoi na wzgórzu, które jest najświętszym miejscem dla Żydów, którzy czczą je jako Wzgórze Świątynne.

Izrael zdobył Stare Miasto wraz z resztą wschodniej części miasta podczas wojny na Bliskim Wschodzie w 1967 roku, a później zaanektował je w nierozpoznanym na arenie międzynarodowej posunięciu. Palestyńczycy twierdzą, że Wschodnia Jerozolima jest stolicą ich upragnionego państwa.

W sobotę w wapiennych przejściach chrześcijanie odepchnięci przez policję próbowali poradzić sobie z rozczarowaniem. Cristina Maria, 35-latka, która przyjechała z Rumunii, aby zobaczyć zapalone światło świętego ognia, powiedziała, że ​​myśl, że płomień jest i tak symboliczny, przynosi pewne pocieszenie.

„To światło Chrystusa” – powiedziała, stojąc między lodziarnią a śmietnikiem na Starym Mieście. „Widzimy to stąd, tam i wszędzie”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *