Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Były polski redaktor-dysydent zdobywa najwyższą hiszpańską nagrodę

Published

on

Były polski redaktor-dysydent zdobywa najwyższą hiszpańską nagrodę

Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FILE – Były dysydent i mózg stojący za pokojowym przejściem Polski od komunizmu do demokracji Adam Michnik przemawia dla The Associated Press 25 maja 2014 r. w Warszawie, Polska. Michnik, były polski dysydent i działacz na rzecz praw człowieka, jest redaktorem naczelnym jednej z najpopularniejszych gazet w Europie Wschodniej i zdobywcą jednej z najbardziej prestiżowych nagród w Hiszpanii. Jury decydujące o przyznaniu Nagrody Księżnej Asturii ogłosiło w środę, 11 maja 2022 r., że Michnik zdobyła swoją doroczną Nagrodę Komunikacji i Nauk Humanistycznych. (AP Photo/Czarek Sokołowski, Plik)

MADRYT – Były polski dysydent i działacz na rzecz praw człowieka, który jest redaktorem naczelnym jednej z najpopularniejszych gazet Europy Wschodniej, zdobył prestiżową hiszpańską nagrodę.

Jury decydujące o Nagrodzie Księżnej Asturii ogłosiło w środę, że Adam Michnik zdobył jej doroczną Nagrodę Komunikacji i Nauk Humanistycznych.

Jury stwierdziło, że 75-latek został uhonorowany „za zaangażowanie w wysokiej jakości dziennikarstwo oraz za wpływ na przywracanie i obronę demokracji w Polsce”.

Cytat wskazuje, że Michnik był wybitną postacią w polskim ruchu solidarności prodemokratycznej i został uwięziony w latach 80. za swoje wysiłki na rzecz zakończenia represyjnych rządów komunistycznych w swoim kraju.

Po obaleniu komunistycznych przywódców Polski w wyborach 1989 r. Michnik zasiadł w parlamencie i współtworzył Gazetę Wyborczą.

„Michnik, którego idea Europy pomogła w ugruntowaniu się wartości demokratycznych w jego kraju, jest dziś symbolem wolności słowa i humanizmu, a także moralnym przykładem oporu wobec autorytarnych zagrożeń” – stwierdziło jury w swoim oświadczenie.

Reklama

Polska i Unia Europejska od lat spierają się w kwestiach związanych z przestrzeganiem standardów demokratycznych i podziałem władzy we wschodnim kraju.

Nagroda w wysokości 50 000 euro jest jedną z ośmiu nagród, w tym w dziedzinie sztuki, nauk społecznych i sportu, przyznawanych corocznie przez fundację nazwaną na cześć hiszpańskiej księżnej księżnej Leonor.

READ  Jak były bramkarz Atlanty Thrashers pomagał uchodźcom wojennym w Polsce

Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, transkrybowany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *