Connect with us

Zabawa

Amerykańska grupa medialna Discovery pozywa Polskę za „dyskryminującą” własność mediów

Published

on

Amerykańska grupa medialna Discovery chce podjąć działania przeciwko polskiemu rządowi i oskarża Warszawę o „dyskryminującą kampanię” przeciwko jej działalności w TVN.

Odkrycie „s Ogłoszenie w czwartek przyszedł dzień po tym, jak niższa izba parlamentu w Polsce uchwaliła ustawę zakazującą firmom spoza Europy kontrolowania większościowych udziałów w polskich mediach.

Kontrowersyjna ustawa, która nie została jeszcze zatwierdzona przez Senat i prezydenta Andrzeja Dudę, jest postrzegana przez krytyków jako zamach na wolność prasy.

Jest to również powszechnie postrzegane jako próba uciszenia przez rząd kanału TVN, którego właścicielem jest Discovery, którego nowe programy są codziennie oglądane przez miliony i krytycznie oceniane przez rząd.

Discovery powiedział, że jego decyzja o wniesieniu pozwu „jest następstwem prowadzonej przez Discovery dyskryminacyjnej kampanii przeciwko TVN, w tym odmowy przedłużenia koncesji TVN24 na nadawanie”.

„Ustawa jest najnowszym atakiem na wolność niezależnych mediów i prasy i jest wymierzona bezpośrednio w TVN Discovery, wiodącego niezależnego nadawcę i dostawcę wiadomości w kraju oraz jedną z największych inwestycji amerykańskich w Polsce”.

„Od kilku lat obecny polski rząd atakuje TVN w sposób arbitralny i dyskryminujący w ramach szerszej rozprawy z niezależnymi mediami i bezpośrednio naruszając prawną ochronę wolności słowa” – dodała.

Stwierdził również, że będzie szukał „pozytywnego rozwiązania”, ale poza tym „będzie dążył do pełnej rekompensaty za polskie naruszenia”.

Zarówno Bruksela, jak i Waszyngton skrytykowały projekt ustawy wraz z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Věrą Jourovą i wezwały do ​​przyjęcia ogólnoblokowej ustawy o wolności mediów w celu ochrony wolności mediów i wspierania rządów prawa.

„Pluralizm mediów i różnorodność opinii są tym, co silne demokracje witają, a nie walczą. Projekt polskiej ustawy o radiofonii i telewizji wysyła negatywny sygnał” – napisała na Twitterze.

Sekretarz Stanu Anthony Blinken powiedział wcześniej w tym tygodniu że Stany Zjednoczone są „głęboko zaniepokojone” ustawą.

READ  Blanka Lipińska wsiada do samochodu barona

„Duże amerykańskie inwestycje komercyjne w Polsce wiążą nasz dobrobyt i zwiększają nasze zbiorowe bezpieczeństwo. Ustawa ta zagraża wolności mediów i może podważyć silny klimat inwestycyjny w Polsce” – powiedział.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *