Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Dyscypliny polskich sędziów pod kontrolą ETS Co może zrobić Trybunał Sprawiedliwości?

Published

on

  • Dwóch sędziów, na których życie w znaczący sposób wpłynęły decyzje wydane w dowodzie osobistym, będzie obecnych jako obserwatorzy w Luksemburgu – tj. H. Sędziowie Paweł Juszczyszyn i Igor Tuleya, którzy zostali odsunięci od wyroku przez tę Izbę.
  • – Stworzony w Polsce system ucisku, który jest skierowany przeciwko sędziom, narusza wspólne dla nas wszystkich europejskie wartości – mówi sędzia Juszczyszyn
  • Jeżeli ETS uzna, że ​​dowód osobisty nie spełnia wymagań sądów UE, może zarządzić natychmiastowe zawieszenie jego działania
  • Jeśli polski rząd nie zastosuje się, grozi nam ogromne sankcje finansowe za każdy dzień roboczy w tej Izbie
  • Nie ma jednak gwarancji, że wyrok ETS zapadnie jutro – możemy na to poczekać nawet do wiosny
  • Więcej takich informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl

Rozprawa w ETS jest skutkiem Skargi KE od jesieni 2019 r. Komisja złożyła ją po tym, jak PiS nie tylko powołała nowych rzeczników dyscyplinarnych dla sędziów – z woli Zbigniewa Ziobry – ale także powołała nowy organ dyscyplinarny przy Sądzie Najwyższym. Jego członkowie zarabiają 40 proc. Byli wyżsi od reszty sędziów Sądu Najwyższego i zostali w pełni wybrani przez nową, politycznie powołaną Krajową Radę Sprawiedliwości, której sędziowie zostali wybrani przez Sejm w 2018 r., W dużej mierze dzięki głosom partii rządzącej.

Tak zwani „starzy” sędziowie Sądu Najwyższego ustalili, że ID nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego – więc żaden sąd w znaczenie polskiego prawa. Decyzję tę potwierdziło zabezpieczenie wydane przez ETS w dniu 8 kwietnia 2020 r., Które zobowiązuje ID do niepodejmowania decyzji.

READ  Polska zamierza kupić PKP Energetyka od CVC Capital Partners – liderów partii rządzącej

Tak było, ale trwało to tylko około miesiąca. Pełniąc funkcję byłego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf i tymczasowo zajęła jej miejsce – jako administrator – Kamil Zaradkiewicz natychmiast przywrócił identyfikator. Izba powstrzymuje się od orzekania w postępowaniach dyscyplinarnych przeciwko sędziom – ponieważ uznaje, że było to jedyne zarządzenie orzeczone przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości – ale rozpoznaje sprawy, w których uchyla się np. Immunitet sędziowski w odniesieniu do zarzutów karnych wniesionych przez prokuratora chce powstać przeciwko nim.

Efekt? Jak sędziowie Beata Morawiec, Prezes Stowarzyszenia „Themis” lub Igor Tuleya z „Sprawiedliwość” zostali odsunięci od wymiaru sprawiedliwości i zawieszeni w pełnieniu swoich funkcji. Wkrótce prokuratura może postawić jej zarzuty karne.

Reszta tekstu pod filmem.

Sędzia również został odsunięty od decyzji Paweł Juszczyszynjeszcze przed zamrożeniem przez ETS działań identyfikacyjnych w kwietniu 2020 r. Sędzia zwrócił się o ujawnienie tajnego do niedawna listu poparcia w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rzecznicy dyscyplinarni powołani przez Zbigniewa Ziobrę stwierdzili, że dopuścił się naruszenia dyscyplinarnego, co w drugiej instancji potwierdziła legitymacja.

Decyzja ETS. Co to będzie oznaczać?

Dzisiaj o 9 rano rozpocznie się proces przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, który może zdecydować o losie dowodu osobistego. Przypominamy, że jesienią 2019 roku Komisja Europejska złożyła skargę na polskie przepisy o postępowaniu dyscyplinarnym wobec sędziów. Ich skutkiem mógłby być nawet całkowity zakaz tej izby – pytanie tylko, czy polski rząd uszanuje tę decyzję.

READ  Podróż zastępcy sekretarza Donfrieda do Włoch, Watykanu i Polski

Sędziowie, których Izba odsunęła od decyzji, z pewnością będą uszanowani – w Luksemburgu jako obserwatorzy będą obecni sędziowie Igor Tuleya i Paweł Juszczyszyn.

– Zostałem wykluczony z decyzji przez pozasądowy organ dyscyplinarny w związku z wyrokiem, w którym zwróciłem się do prokuratora o wyjaśnienie nieprawidłowości w głosowaniu parlamentarnym popełnionych przez członków partii rządzącej – mówi sędzia Tuleya, którego słowa z „Iustitii” – Stowarzyszenie są cytowane. – Następnego dnia mój komputer został zablokowany, a moje sprawy zostały usunięte z listy. Przestałem decydować bez wyroku sądu – podkreśla.

– System ucisku wobec sędziów w Polsce narusza wspólne dla nas wszystkich europejskie wartości. Od 4 lutego 2020 roku, kiedy zostałem wykluczony z orzeczenia Izby Dyscyplinarnej o stosowaniu prawa europejskiego, w mojej sprawie nic się nie wydarzyło – mówi sędzia Paweł Juszczyszyn.

– W ten sposób politycy niszczą system niezawisłego sądownictwa w Polsce, bo usuwają zbuntowanych sędziów z decyzji, a jednocześnie straszy innych – podkreśla. – Dodatkowo poprzez upolitycznioną Krajową Radę Sprawiedliwości zapełniają sądy ludźmi, którzy nie gwarantują niezawisłości i bezstronności – dodaje.

Podkreślmy, że gdyby ETS uznał, że polski dowód osobisty nie ma prawa do działania, ponieważ – jak uznano już w orzeczeniach lub środkach zabezpieczających Trybunału Sprawiedliwości – nie spełnia on wymogów sądu wynikających z prawa europejskiego, miałby tylko jedną możliwość – natychmiastowego usunięcia dowodu osobistego. W przeciwnym razie groziłyby ogromne kary finansowe, gdybyśmy nie zastosowali się do decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

READ  World Vapers' Alliance wzywa polskich polityków do wspierania wapowania

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *