Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Narciarstwo w Polsce 2020. Stoki narciarskie – telefon Światowej Organizacji Zdrowia WHO

Published

on

Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła się do rządów o ostrożność w planach na nadchodzący sezon narciarski. Według WHO ważne jest, aby uważać na zagrożenia związane z gromadzeniem się ludzi na małych obszarach, ponieważ może to prowadzić do szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

„Prosimy wszystkie kraje, aby przyjrzały się sezonowi narciarskiemu i innym możliwościom masowych zgromadzeń oraz bardzo, bardzo uważnie przyjrzały się ryzyku z tym związanym” – powiedział Mike Ryan, wiodący ekspert ds. Kryzysów w WHO.

Jednak WHO odmówiła wydania rządom konkretnych zaleceń, czy zezwolić na otwieranie ośrodków narciarskich i sportów zimowych.

OBEJRZYJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Kontrola stacji narciarskich

Na początku minionego tygodnia wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceminister gospodarki Andrzej Gut-Mostowy przeprowadzili konsultacje z branżą narciarską w Polsce. Gowin zapowiedział we wtorek, że dopracowany został protokół higieny użytkowania stacji narciarskich, a stoki będą otwarte zimą. W miniony weekend nieliczne wyciągi narciarskie były pełne ludzi.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski wyjaśniłJeśli odpowiedzialność społeczna nie zostanie zrealizowana, jako pierwsza w Radzie Ministrów będzie rekomendować Prezesowi Rady Ministrów zamknięcie stoków. Szef resortu zdrowia zapowiedział też, że w przyszły weekend odbędą się oględziny stoków.

– Rozmawiałem dziś rano z inspektorem sanitarnym. Z policją porozmawiamy też w ten weekend o przeprowadzaniu takich kontroli, które dotyczą przestrzegania reżimu sanitarnego – wyjaśnił. Jak wspominał, wytyczne zostały uzgodnione z właścicielami stacji narciarskich.

Minister zaznaczył, że „nie mówimy o jeździe na stoku, ale o punktach krytycznych przy wejściu na kolejkę linową”.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE tras narciarskich >>>

Dyskusja w Europie

Porozmawiaj o sezonie narciarskim trwa na forum europejskim.

– Wszystkie spotkania towarzyskie typowe dla okresu świątecznego są niedozwolone. Nie możemy zgodzić się na ogromne wakacje na śniegu, powiedział w zeszłym tygodniu włoski premier Giuseppe Conte. Następnie zauważył: „Wszystko w urlopie na śniegu wymyka się spod kontroli.

Conte powiedział, że prowadzi rozmowy w sprawie wspólnych europejskich zasad korzystania z ośrodków narciarskich z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Komisarz UE ds. Zdrowia Stela Kiriakidu powiedziała w czwartek w wywiadzie dla włoskiego dziennika Corriere della Sera: „Pracujemy nad wzmocnieniem koordynacji działań związanych z wakacjami. Wkrótce przedstawimy nasze zalecenia, aby zapewnić nam maksymalne bezpieczeństwo blisko.”

– Widzimy światło w tunelu dzięki wiadomościom o szczepionkach, ale zbyt wczesne zniesienie ograniczeń zwiększa ryzyko wzrostu infekcji – powiedział Kiriakidu.

Zapytana o hipotezę blokowania sezonu narciarskiego w całej UE, wykluczyła taką możliwość, mówiąc: „Nie ma formuły, która byłaby ważna dla wszystkich, ponieważ kraje mają różne sytuacje epidemiczne”. „Dopóki szczepionki nie będą dostępne, a krytyczna masa ludzi nie zostanie zaszczepiona, zachęcamy państwa członkowskie do kontynuowania wysiłków na rzecz ograniczenia pandemii” – powiedział Kiriakidu.

Kanclerz Angela Merkel powiedziała w poniedziałek, że „kraje UE nie powinny osłabiać ograniczeń w kontaktach, aby sezon narciarski mógł rozpocząć się wcześniej”. Podobną opinię wyraziła w zeszłym tygodniu, stwierdzając, że kraje alpejskie powinny zamknąć swoje ośrodki narciarskie, ale porozumienie z sąsiednią Austrią w tej sprawie jest bardzo trudne.

Reuters przypomina, że ​​podczas pierwszej fali epidemii na początku tego roku wielu Niemców zostało zarażonych w austriackim ośrodku narciarskim Ischgl.

Wyciągi narciarskie we Włoszech, Francji, Niemczech, Austrii i Słowenii są obecnie zamknięte. Jednak w Szwajcarii stoki pozostaną na razie otwarte.

Główne źródło zdjęć: Shutterstock

READ  Trzeci dzień protestów po wyborach na Białorusi. Kontynuuj brutalne zatrzymania milicji | Wiadomości ze świata
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *