Connect with us

Świat

Mur na granicy USA i Meksyku. Budowa ogrodzenia Trumpa postępuje w szybkim tempie.Wiadomości ze świata

Published

on

Cel do osiągnięcia do końca roku to 450 mil, czyli nieco ponad 700 kilometrów. Taki cel Karta atutowa zadeklarował w 2019 roku, kiedy to prace naprawdę rozpoczęły się po długich walkach o fundusze rządowe.

To zdecydowanie mniej niż obiecał prezydent w kampanii wyborczej w 2016 roku. Następnie Trump ogłosił, że zbuduje mur po drugiej stronie granicy z Meksykiem i zmusi Meksykanów do zapłacenia za niego. Żadne nie zadziała.

Prace wciąż trwają

Na początku listopada świętowano przekroczenie 400 mil nowych barier granicznych. Według oficjalnych danych osiągnięto tempo około dziesięciu mil na tydzień, czyli około 16 kilometrów. Do końca roku ma zostać pokonanych 450 mil bez większych problemów. Miesiąc temu na różnych etapach budowy było 210 mil ściany. Ponad sto mil w przygotowaniu. Biden powiedział, że zachowa wszystko, gdy tylko obejmie urząd prezydent.

Dlatego bardzo ważne jest, aby wiele firm, które otrzymały kilka milionów zamówień, zbudowało ścianę w jak najszybszym tempie. Im więcej możesz zbudować przed początkiem stycznia, tym więcej zarobisz. Mają w tym wspólny interes z obecnym kierownictwem Straży Granicznej, Służby Celnej i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych oraz Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych.

Jak podaje Washington Post, prace budowlane rozpoczęły się w wielu miejscach wzdłuż granicy przez całą dobę już w październiku. Według New York Times tempo budowy jeszcze nie zwolniło i wciąż rośnie. Najszybszym zadaniem jest kontynuacja w Arizonie, gdzie większość murów biegnie przez tereny państwowe i stanowią rezerwaty przyrody. Tam, gdzie większość gruntów jest własnością osób prywatnych, tempo prac jest wolniejsze, ponieważ zakup lub wywłaszczenie często odbywa się w sądzie.

Cała granica USA z Meksykiem ma prawie dwa tysiące mil. Dlatego ściana Trumpa zajmuje mniej niż 1/4 jej długości. Jednak większość z nich powstała w zachodniej części granicy, gdzie historycznie miała miejsce zdecydowana większość zidentyfikowanych nielegalnych przejść granicznych. W 2018 roku było to prawie 400 tys. W porównaniu z 7500 w centralnej i wschodniej części granicy.

READ  „NYT”: Trump rozmawia z doradcami na temat możliwości ataku na Iran w ostatnich tygodniach jego kadencji Wiadomości ze świata

Mapa na amerykańskiej stronie CBP przedstawiająca nowo wybudowane i istniejące ogrodzenie na granicy z Meksykiem.

Administracja Trumpa rozpoczęła proces przekazania władzy Bidenowi

Bardzo drogie ogromne ogrodzenie

Niewiele się buduje z całkowicie nowego muru granicznego za prezydentury Trumpa. Miesiąc temu było to 25 mil lub 40 kilometrów. Pozostałe setki kilometrów miały zastąpić istniejące bariery i ogrodzenia, które albo nie stanowiły istotnej bariery dla nielegalnych imigrantów lub przemytników, albo były w złym stanie. Większość została zbudowana za prezydencji George’a W. Busha i Baracka Obamy. W większości były to przeszkody uniemożliwiające ominięcie samochodu. Hermetyczne ogrodzenia, które miały powstrzymywać ludzi, budowano tylko w pobliżu dużych miast i przejść granicznych.

Obecnie istniejące konstrukcje są zastępowane uniwersalnym ogrodzeniem stalowym o wysokości od sześciu do dziesięciu metrów. Z reguły nie jest to ściana, chociaż taka nazwa stała się powszechna. W praktyce jest to duże ogrodzenie stalowe. Cena za milę, czyli około mili, wynosi średnio 20 milionów dolarów, chociaż czasami może sięgać nawet 40 milionów dolarów. Wszystko zależy od terenu. Oprócz najbardziej efektownego stalowego ogrodzenia Amerykanie budują również szeroką drogę dojazdową. Instalują również kamery i reflektory, więc muszą też układać kable światłowodowe i kable elektryczne.

Cena za cały projekt stale rośnie. Początkowo Trump oświadczył, że będzie zmuszony Meksyk zapłacić za budowę, ale władze meksykańskie zdecydowanie sprzeciwiły się takim propozycjom. Pieniądze musiały znaleźć się w budżecie federalnym, co bardzo utrudniło Kongres i zapewniło znacznie mniejsze fundusze na budowę, niż chciał tego Biały Dom. W 2019 roku administracja Trumpa poprosiła o 5,7 mld dolarów w projekcie budżetu i ostatecznie otrzymała 1,4 mld dolarów. Dlatego Biały Dom zdecydował się ominąć opór i na granicy z Meksykiem ogłoszono stan wyjątkowy, co pozwoliło w wyjątkowy sposób wykorzystać środki przeznaczone na wojsko i zwalczać przemyt. Narkotyki.

READ  Zabójstwo nauczyciela we Francji. Politycy i nauczyciele w szoku

Obecnie Biały Dom zebrał na projekcie około 15 miliardów dolarów, z czego dziesięć zostało zabranych z budżetu Pentagonu za pomocą kontrowersyjnych rozwiązań prawnych. Przed amerykańskimi sądami toczy się wiele spraw sądowych, ale budowa może być kontynuowana niezależnie od tego. Te 15 miliardów wystarczyłoby na zbudowanie ponad 700 mil ściany, ale wydaje się, że nigdy nie zostanie zbudowana.

Zwolennicy Donalda Trumpa mają problem z mediamiW tej rzeczywistości Trump nie przegrał

Kontrowersyjne, ale nie burzą

Z reguły Trump nie prowadził do budowy „nowego, dużego, pięknego” (jak sam to nazywał) muru granicznego, ale do wymiany, remontu i modernizacji tego, co już było. Czas pokaże, jak skuteczna będzie ta inwestycja w powstrzymaniu nielegalnej migracji i przemytu narkotyków. W USA od lat pojawiają się sprzeczne opinie.

Pewne jest to, że ogrodzenia i mury na granicy mają wielu przeciwników ze względu na ich wpływ na środowisko. Jednym z podstawowych problemów jest stworzenie bariery dla większych zwierząt, takich jak niedźwiedzie, jaguary czy kozice górskie, które nie są już w stanie swobodnie wędrować po swoich naturalnych terenach. W niektórych miejscach konstrukcja bezpośrednio szkodzi środowisku. Z podziemnych źródeł wypompowano wystarczającą ilość wody, aby wykonać beton w rezerwacie doliny San Bernardino, aby wysuszyć niektóre studnie i jeziora, które mają kluczowe znaczenie dla przetrwania wielu zagrożonych gatunków. W górach Peloncillo, w wąwozie Guadelupe, gdzie jaguary zostały po raz pierwszy odkryte w USA po dziesięcioleciach przerwy, trwają obecnie intensywne prace nad wysadzeniem kamieni w celu zbudowania muru. Nowa bariera ma blokować dostęp do około 80 procent obszaru, na którym żyją dzikie koty. Budowa muru w rejonie pomnika przyrody kaktusa organowego doprowadziła nie tylko do starć z miejscowymi ekologami, ale także z ludnością tubylczą. Indianie twierdzą, że buldożery wjechały na ich tradycyjne miejsce pochówku.

READ  Poranne chmury przed popołudniowym śniegiem

Jednak protesty pod pomnikiem przyrody Organ Pipe Cactus i gdzie indziej zostały definitywnie złamane. Nawet z przemocą. Budowa muru prowadzona jest w oparciu o przepisy o stanie wyjątkowym, tak aby prace mogły być prowadzone bez uszczerbku dla szeregu przepisów o ochronie środowiska czy o ochronie zabytków.

Niektórzy przeciwnicy inwestycji chcą, aby Biden przynajmniej częściowo zniszczył nowe ogrodzenie. Nie daje to jednak żadnej wskazówki. Według nieoficjalnych informacji, które New York Times otrzymał od świty prezydenta elekta, coś takiego nie jest w przygotowaniu. Mur Trumpa pozostanie integralną częścią granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *