Connect with us

Świat

33 syryjskich żołnierzy zginęło w ataku Państwa Islamskiego na autobus wojskowy

Published

on

33 syryjskich żołnierzy zginęło w ataku Państwa Islamskiego na autobus wojskowy
  • Emily McGarvey
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Getty Images

Państwo Islamskie (IS) przyznało się do piątkowego ataku, w wyniku którego zginęło co najmniej 33 syryjskich żołnierzy, a kilku innych zostało rannych.

Dżihadyści otoczyli autobus wojskowy we wschodniej prowincji Deir al-Zour przed otwarciem ognia, poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

Ponad dziesięciu innych żołnierzy zostało rannych, a dziesiątki wciąż są zaginione.

Atak został opisany przez bojowników IS jako najbardziej śmiercionośny w tym roku.

Za pośrednictwem własnej agencji informacyjnej grupy ekstremistów, Amaq, IS poinformowało, że jej bojownicy wpadli w zasadzkę na „dwa autobusy wojskowe, zaatakowali je ciężką bronią i granatami rakietowymi” i podpalili jeden z nich.

Grupa obiecała, że ​​takie ataki będą kontynuowane.

Syryjska agencja informacyjna Sana zacytowała źródło wojskowe, które powiedziało, że grupa „terrorystów” zaatakowała autobus wojskowy na drodze z przepompowni T2 – która znajduje się w pobliżu granicy z Irakiem na południe od miasta Deir al-Dir – na pustyni stepowej w czwartek . Zour – liczba personelu wojskowego zostało zabitych i rannych.

Przepompownia T2 była bastionem IS do czasu zdobycia jej przez armię syryjską w 2017 roku.

Na początku tego tygodnia dziesięciu syryjskich żołnierzy i prorządowych bojowników zginęło w ataku IS na dawną twierdzę dżihadystów w prowincji Raqqa, poinformowała brytyjska grupa inwigilacyjna SOHR.

Inne obszary, które również padły ofiarą ataków IS, to Raqqa i Hama, gdzie aktywiści udokumentowali zabójstwo 43 osób, w tym sił rządowych.

ISIS rządziło kiedyś 88 000 kilometrów kwadratowych terytorium rozciągającego się od północno-wschodniej Syrii po północny Irak i narzuciło swoje brutalne rządy prawie ośmiu milionom ludzi.

Jednak od 2019 roku, kiedy ugrupowanie zostało wypędzone z ostatniej twierdzy, straciło duże obszary.

Jednak ONZ ostrzega, że ​​ISIS pozostaje stałym zagrożeniem. Ich bojownicy wciąż dokonują najazdów z kryjówek na syryjskiej pustyni i przeprowadzają ataki typu „uderz i uciekaj”.

Wojna w Syrii wybuchła po tym, jak rząd prezydenta Baszara al-Asada stłumił Arabską Wiosnę, która wywołała pokojowe protesty w 2011 roku.

Zginęło ponad pół miliona ludzi, a konflikt zmusił połowę przedwojennej ludności kraju do opuszczenia domów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *