Connect with us

Top News

Najwięcej pieniędzy w historii odpłynęło z depozytów

Published

on

Najwięcej pieniędzy w historii odpłynęło z depozytów

W samym czerwcu z lokat bankowych wyparowało prawie 12,5 mld zł. To największy odpływ lokat terminowych w historii. Zamiast zamrażać kapitał w chwiejne oprocentowane depozyty, wolimy trzymać pieniądze na kontach, do których mamy dostęp w dowolnym momencie, lub inwestować je w bardziej ryzykowny, ale też potencjalnie zyskowny sposób.

Tak dużego odpływu środków z lokat bankowych nie odnotowaliśmy od końca 1996 r., Czyli od czasu zbierania przez NBP odpowiednich danych. Pod koniec czerwca Polacy mieli 250,3 mld zł depozytów bankowych. Miesiąc wcześniej było to 262,8 mld zł, czyli o 12,5 mld zł więcej. Od lutego, kiedy epidemia jeszcze nie dotknęła statystyki, saldo depozytów bankowych Polaków spadło o ponad 40 mld zł.

Możemy spodziewać się dużych odpływów kapitału z inwestycji jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy. Powód jest prosty – banki w ostatnich miesiącach stopniowo pogarszały ofertę depozytową. W efekcie ktoś, kto założył lokatę na początku tego roku. lub wcześniej, przeżyje poważny szok, gdy bank zaproponuje mu odnowienie jego depozytu z oprocentowaniem nie kilku procent, ale kilku promili. Mało kto zgadza się na takie warunki, woląc nie zamrażać kapitału na tak niskooprocentowanej lokacie.

Co więc robią Polacy ze swoimi oszczędnościami? Wbrew pozorom nie wycofują ich z banków, choć faktycznie na początku epidemii było głośno, że Polacy masowo korzystali z bankomatów. Ruch w drugą stronę był jednak jeszcze silniejszy. Z najnowszych statystyk NBP wynika, że ​​mamy do czynienia nie tylko ze wspomnianym wcześniej odpływem oszczędności z lokat terminowych, ale także z nagłym napływem środków na rachunkach zwykłych i oszczędnościowych, czyli takich, do których mamy dostęp niemal w każdej chwili. I tak np. Polacy trzymali w czerwcu na rachunkach bieżących znaczną kwotę 614,4 mld zł. To o 16,8 mld zł więcej niż w maju, ale też o 68,1 mld zł więcej niż przed epidemią lutego br. i aż o 119,3 mld zł więcej niż w czerwcu 2019 r. W okresie epidemii prawie trzykrotnie wzrosło tempo napływu pieniędzy na rachunki bankowe (zwykłe i oszczędnościowe).

READ  Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”

Co więcej, dane NBP sugerują, że Polacy tworzą poduszki finansowe. W sumie rodacy trzymają w bankach 864,7 mld zł. To kwota dla wszystkich lokat złotowych i walutowych – zarówno depozytów, jak i środków na rachunkach zwykłych i oszczędnościowych. W sumie w czerwcu mieliśmy w bankach o ponad 4,3 mld zł więcej niż w maju i 73,8 mld zł więcej niż w szóstym miesiącu 2019 r.

Wielu obywateli szuka również innych sposobów lokowania swojego kapitału. Trudno się temu dziwić, skoro depozyty bankowe utraciły zdolność ochrony kapitału przed inflacją. Korzysta na tym Minister Finansów, który po raz kolejny zauważa rosnące zainteresowanie detalicznymi obligacjami skarbowymi. Znacząco wzrosło również zainteresowanie zakupem złota inwestycyjnego. Obserwujemy napływy do funduszy inwestycyjnych, otwieranie nowych rachunków maklerskich oraz większe zainteresowanie emisjami obligacji korporacyjnych.

Wiele osób interesuje się także rynkiem nieruchomości. Stąd duże zainteresowanie inwestorów mieszkaniami. Dla porządku należy dodać, że z danych Mzuri wynika, że ​​dziś ich wynajęcie jest trudniejsze niż w zeszłym roku (wskaźnik pustostanów jest dwukrotnie wyższy niż rok temu). Jeśli jednak studenci normalnie wracają na uczelnie, Ukraińcy nadal będą przyjeżdżać do Polski, a banki będą wymagać dużego wkładu własnego, uniemożliwiającego niektórym osobom zakup własnego mieszkania, to sytuacja na rynku wynajmu może wkrótce wrócić do normy. Na fali zainteresowania rynkiem nieruchomości coraz większą popularnością cieszą się także bardziej innowacyjne formy inwestycji grupowych, w których możesz zostać udziałowcem projektu takiego jak portfel mieszkań na wynajem, remont kamienicy czy pojedyncza inwestycja. projekt. Wszystkie te rozwiązania wiążą się oczywiście z wyższym poziomem ryzyka, ale też szansą na zarobienie nawet kilkukrotnie wyższego niż to, co banki oferują na przeciętnym lokacie.

Bartosz Turek, analityka HRE Investments

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top News

Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”

Published

on

By

Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”

READ  Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”

Continue Reading

Top News

Koronawirus. Zmieniają się zasady noszenia masek

Published

on

By

Koronawirus. Zmieniają się zasady noszenia masek

„Po szerokich konsultacjach ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny w zakresie zakrywania ust i nosa, zdecydowaliśmy się pilnie wprowadzić zmiany w zakresie obowiązku używania masek, hełmów i części garderoby” – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

W piątek wieczorem (7 sierpnia) w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia niektórych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.

Wiceminister powiedział, że rozporządzenie, które wejdzie w życie w sobotę, zostało zmienione w stosunku do pierwotnego brzmienia projektu.

„W związku z tym, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zakrywania nosa i ust, co może skutkować nowymi infekcjami, a biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwwskazań do noszenia masek, zdecydowaliśmy, że Od soboty obowiązek zakrywania nosa i ust w sklepach, biurach czy transporcie wyłącza wskazania ściśle określone w rozporządzeniu. Poza nimi powszechny jest obowiązek zakrywania twarzy ”- powiedział Cieszyński.

Początkowo planowano wprowadzenie od 1 września 2020 r. Obowiązku okazywania zaświadczenia o niezdolności do zakrywania ust i nosa ze względów zdrowotnych.

Obecnie w ostatecznej wersji rozporządzenia – jak zaznaczył Cieszyński – istnieje zapis zapewniający, że od 8 sierpnia obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa, jeśli nie maską, to przyłbicą (w tym tylko zakrywający usta i nos) lub część garderoby.

Wyjątki od tej zasady będą obejmowały – jak powiedział wiceminister – m.in. osoby z wszechobecnymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, umiarkowaną, ciężką lub głęboką niepełnosprawnością intelektualną, a także osoby, które mają trudności z samodzielnym zakrywaniem lub odkrywaniem ust lub nosa.

W wyniku konsultacji opublikowana regulacja zmieniła się, wśród rozwiązań dotyczących pracy w strefie żółtej i czerwonej, m.in. kina i sale gimnastyczne. Doprecyzowano również rozwiązania dla kościołów.

READ  Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”
Continue Reading

Top News

Koronawirus. Łotwa i Estonia wprowadzą kwarantannę dla osób przybywających z Polski

Published

on

By

Koronawirus. Łotwa i Estonia wprowadzą kwarantannę dla osób przybywających z Polski

„Według najnowszych statystyk Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, osoby przybywające z Polski muszą przejść 14-dniową samoizolację” – czytamy w komunikacie ambasady Łotwy na Facebooku.

Koronawirus. Łotwa i Estonia wprowadzają kwarantannę dla osób przybywających z Polski

Estonia podjęła podobną decyzję. „W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Polsce osoby podróżujące z Polski do Estonii w dniach 10-16 sierpnia 2020 r. Są zobowiązane do poddania się dwutygodniowej samoizolacji” – informuje ambasada Estonii.

Co tydzień oba kraje bałtyckie publikują listę krajów, w których liczba zakażeń koronawirusem przypada na 100 tys. mieszkańców przekracza 16. Osoby odwiedzające te kraje są zobowiązane do poddania się 14-dniowej kwarantannie.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia zapowiada kontrole policyjne na weselach

Koronawirus. Łotwa i Estonia z ograniczeniami dla Polski. Zamów od 10 sierpnia

Od kilku dni mówi się, że Polska będzie na liście tych krajów. Wszystko za sprawą znacznego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. W miniony piątek wskaźnik dla Polski wyniósł 15,7. W tym momencie wzrosła do 20,9.

Osoby, które chcą podróżować z Polski na Łotwę lub Estonię, mają czas do 10 sierpnia. Nakaz kwarantanny na 14 dni zostanie wystawiony o północy od niedzieli do poniedziałku.

Koronawirus. Łotwa i Estonia z ograniczeniami. Problemy nie tylko w Polsce

Oprócz gości z Polski ograniczenia będą miały zastosowanie do takich krajów europejskich jak: Luksemburg, Rumunia, Hiszpania, Andora, San Marino, Belgia, Bułgaria, Monako, Malta, Szwecja, Czechy, Holandia, Portugalia, Islandia, Szwajcaria , Francji, Chorwacji, Austrii i Cypru.

Sytuacja w Polsce może się zmienić. Następna lista zostanie opublikowana 14 sierpnia. Jeśli wskaźnik infekcji w naszym kraju spadnie poniżej 16, Łotwa i Estonia zniosą nałożone ograniczenia.

Koronawirus w Polsce. Ponad 800 infekcji

Wybuch koronawirusa w Polsce nabiera tempa. W piątek dzienna liczba zgłaszanych infekcji wynosiła 809. Zginęło kolejnych 13 osób. W sumie od początku epidemii w naszym kraju stwierdzono ponad 50 000 zakażeń. W wyniku powikłań zmarło 1787 pacjentów.

Na szczęście rośnie też liczba zarażonych osób, które wygrały walkę z koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 godzin przybyło 399 rekonwalescentów. Takich osób jest już 36 tysięcy.

Masz wiadomości? Daj mi znać dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania i informacje!

READ  Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”
Continue Reading

Trending