Connect with us

Nauka

Zagrożony skarb bioróżnorodności

Published

on

Zatrzymując się w pobliżu gigantycznego dębu w największym zachowanym pierwotnym lesie w Europie, dziennikarz środowiskowy Adam Wajrak zatrzymuje się z podziwem. „Drzewa tutaj narodziły się, gdy Stany Zjednoczone jeszcze nie istniały, gdy nie wynaleziono jeszcze elektryczności” – powiedział dziennikarz, który 25 lat temu przeprowadził się do wioski w rozległym lesie białowieskim.

„To szokujące, że chroniliśmy 400-letnie zabytki, ale wyeliminowaliśmy żywe organizmy w tym samym wieku”.

Las przedzielony granicą polsko-białoruską to skarb bioróżnorodności i gigantyczny pochłaniacz dwutlenku węgla.

Stał się polem bitwy między ekologami, którzy chcą go chronić, a państwową agencją leśną, która chce go zebrać, a wieloma lokalnymi mieszkańcami, którzy lubią na nim żerować.

Lasy porastają ten obszar nieprzerwanie od około 12 tysięcy lat – mówi Bogdan Jaroszewicz, dyrektor jednostki naukowej Uniwersytetu Warszawskiego w Białowieży, malowniczej wiosce w większości drewnianych domów, która jest głównym punktem dostępu do lasu.

„Białowieża to gigantyczne laboratorium na świeżym powietrzu, które pozwala nam badać ewoluujące ekosystemy bez interwencji człowieka.

„To okno w przeszłość… z perspektywy przyszłości to bezcenna naturalna pula genetyczna” – powiedział.

Podczas gdy inne lasy w Europie zostały wycięte, aby zrobić miejsce pod uprawę, a następnie powróciły do ​​naturalnego wzrostu lub zostały przesadzone, Białowieża rosła dziko, praktycznie nietknięta.

Puszcza Białowieska zajmuje powierzchnię 1500 km² i jest rozcięta przez granicę polsko-białoruską.

Około 42 procent z nich znajduje się po stronie polskiej, a ponad jedna trzecia jest chroniona – w tym na liście dziedzictwa UNESCO – ale reszta jest zarządzana przez państwową agencję leśną i podlega wyrębowi.

Po stronie białoruskiej las jest w pełni chroniony.

zbiornik węgla

Idąc w głąb lasu, Wajrak zatrzymał się, by wyciągnąć kilka kosmyków włosów z pnia drzewa.

READ  Przełączanie na VC? Ciesz się nauką o percepcji

„Przechodził tu żubr” – powiedział Wajrak, który pracuje w „Gazecie Wyborczej”.

Na żubry, kultowe zwierzę Polski, polowano od wieków i zniknęły z Białowieży, ich ostatniego siedliska w Europie, przed II wojną światową. Zostały ponownie wprowadzone przy użyciu okazów hodowanych w ogrodach zoologicznych.

Obecnie w puszczy bytuje około 715 żubrów – około połowy populacji żubrów w Polsce – oraz około 40 wilków i 15 rysi.

Łącznie w Białowieży występuje około 12 000 gatunków zwierząt – głównie bezkręgowców – i około 1000 gatunków roślin.

Niektóre dęby mają 6 m (20 stóp) obwodu i 40 m wysokości. Świerki mogą rosnąć jeszcze dalej – nawet do 50 m, co odpowiada 12-piętrowemu budynkowi.

W lesie martwe drzewa są równie ważne jak żywe.

„To, co odróżnia Białowieżę od lasów gospodarczych, to obfitość martwych drzew. Większość gatunków zwierząt jest z nimi związana. To siedlisko owadów, grzybów i porostów – mówi Adam Bohdan z organizacji pozarządowej Wild Poland.

Wajrak powiedział, że Europejczycy przyzwyczaili się do dobrze utrzymanych „pseudolasów”.

„Ale normą jest Białowieża – chaos, bałagan, zwalone drzewa gnijące i dające życie innym organizmom” – powiedział.

„Puszcza puszczy jest bardziej odporna na zmiany klimatyczne i stanowi najlepszy i najbardziej stabilny rezerwuar węgla”.

Łamanie przepisów dotyczących ochrony środowiska

W latach 2016-2019 plaga kornika drukarza doprowadziła do największego kryzysu w najnowszej historii Białowieży.

Państwowa Agencja Leśnictwa rozpoczęła w Białowieży poważną operację wyrębu w celu zwalczania rozprzestrzeniania się owadów uszkadzających drewno, rozgniewania ekologów i UE.

Aktywiści powiedzieli, że rząd chciał po prostu sprzedać więcej drewna.

Aby zapobiec wycince, przykuli się do drzew i sprzętu do pozyskiwania drewna.

Bohdan powiedział, że został zabrany z kombajnu przez urzędników, którzy przecięli mu uprząż nożem, przecinając mu skórę.

Według Bohdana wycięto ponad 700 ha, w tym wiele drzew sprzed ponad stu lat.

READ  Po serii opóźnień rakieta Delta 4 wystrzeliwuje tajnego satelitę szpiegowskiego

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł przeciwko Polsce za łamanie prawa ochrony środowiska, a rząd zaprzestał logowania w 2018 roku.

nie loguję się

W październiku wznowiono w Białowieży ograniczone działania związane z wyrębem.

Bohdan powiedział, że wśród ściętych drzew znajdują się „duże dęby, które mają prawie 90 lat”, a władze wykorzystały „śmieszny pretekst, by zrobić miejsce na sadzenie innych dębów”.

Ekolodzy wezwali do zawieszenia wyrębu.

Ale Jarosław Krawczyk, rzecznik Państwowej Agencji Leśnictwa w pobliskim Białymstoku, powiedział, że działalność „nie polegała na wyrębie”.

„To zarządzanie, konserwacja, ochrona i odnowa” – powiedział.

W wiejskiej gminie Hajnówka wielu mieszkańców wyraziło sprzeciw wobec rozszerzenia obszaru chronionego na Puszczę Białowieską.

– Jeśli park się powiększy, nie będziemy mogli zbierać grzybów ani jagód, ani używać drewna opałowego do ogrzewania naszych domów – powiedziała Lucyna Smoktunowicz, wójt gminy, w której mieszka ok. 3 tys. osób.

Gminy lokalne korzystają z podatków płaconych przez nadleśnictwa oraz dodatkowych wydatków na infrastrukturę, np. drogi.

Ewentualna ekspansja obszaru chronionego Parku Narodowego budzi duże emocje.

„Jeśli powiemy, że jesteśmy za rozbudową parku, możemy mieć problemy w pracy, w domu, konflikty z rodziną i przyjaciółmi. To bardzo trudne – powiedziała Joanna Łapińska z Locals For The Forest.

twardy, odporny

Las ma też inne problemy.

Jest teraz przedzielony nowym ogrodzeniem z drutu kolczastego o wysokości 5 metrów, który Polska musi postawić, aby powstrzymać napływ migrantów z Białorusi.

„Kiedy zwierzę próbuje ją przekroczyć, boli, panikuje, zacina się, ma naderwane mięśnie, ścięgna i wykrwawia się w szoku” – powiedział Rafał Kowalczyk, szef Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. .

Powiedział, że całe populacje zwierząt mogą być zagrożone.

Mimo wszystkich zagrożeń dla jego istnienia, jego zwolennicy mają nadzieję, że las przetrwa.

Podczas spaceru Wajrak spojrzał na swoje ulubione karpie.

READ  Naukowcy odkrywają w polskiej jaskini narzędzia krzemienne sprzed 500 000 lat

„Kiedy się starzeją, pojawiają się zmarszczki, pęknięcia, skręcają się. Są jak ludzie – silni, twardzi. ” – AFP Relaxnews

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *