Connect with us

Nauka

Portugalia żegna się z węglem po zamknięciu ostatniej pozostałej elektrowni

Published

on

W 2017 roku Portugalia obiecała zrezygnować z węgla, najbardziej zanieczyszczającego źródła energii ze wszystkich paliw kopalnych, do 2030 roku. Na dziewięć lat przed końcem rząd zamknął ostatnią elektrownię węglową (Pego), która była drugą w kraju … -największy emiter dwutlenku węgla. Teraz nadszedł czas na rozwój energetyki odnawialnej, przekonują aktywiści.

Źródło obrazu: Flickr / Rich.

Portugalia jest obecnie czwartym krajem w Unii Europejskiej, który zaprzestał wykorzystywania węgla do produkcji energii – pozostałe trzy to Belgia, Austria i Szwecja. W tym roku UE przyjęła ambitne cele klimatyczne, aby przeciwdziałać zmianom klimatu, w nadziei na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. – a pozostawienie węgla jest niezbędne do spełnienia tej obietnicy.

Ostatnia zamknięta elektrownia węglowa w Portugalii, Pego, znajduje się 150 kilometrów (90 mil) na północny wschód od Lizbony. Teraz kraj nie ma już żadnych kopalń węgla, nie ma też zasobów ropy ani gazu (więc wszystkie są importowane). Chcąc je zastąpić, rząd w ostatnich dziesięcioleciach intensywnie inwestuje w odnawialne źródła energii, które dziś stanowią około 70% jego matrycy energetycznej, ale wciąż jest droga do zrobienia.

Chociaż ekolodzy z zadowoleniem przyjęli tę wiadomość, Portugalia rozważa obecnie dalsze wykorzystywanie Pego do innych rodzajów energii, w tym biomasy (spalanie peletów drzewnych), a wielu uważa to za bezproduktywne. Francisco Ferreira, szef portugalskiego stowarzyszenia na rzecz środowiska ZERO, powiedział w swojej deklaracji Portugalia nie powinna redefiniować Pego, a zamiast tego zwiększać jeszcze więcej energii odnawialnej.

„Portugalia jest doskonałym przykładem tego, jak gdy kraj zobowiąże się do porzucenia węgla, tempo wycofywania się nieuchronnie przyspiesza. Korzyści z przejścia na energię odnawialną są tak duże, że po rozpoczęciu, sensowne jest tylko jak najszybsze wycofanie się z węgla – powiedziała w oświadczeniu Kathrin Gutmann, dyrektor kampanii Europe Beyond Coal.

Podczas gdy rząd portugalski jest teraz Jest przetwarzany przez Komisję Europejską (KE) za złą jakość powietrza, odejście od węgla to krok we właściwym kierunku. Portugalia ma bardzo wysoki poziom dwutlenku azotu (NOX) w atmosferze, a KE kwestionuje rząd za „ciągłe i uporczywe” przekraczanie limitu NOX w kilku miastach.

READ  Poznaj klasę MBA 2024: Mateusz Lakomski, Cornell University (Johnson)

wycofywanie się z węgla

Grupa 28 krajów połączyła niedawno siły na szczycie klimatycznym COP26, globalnym sojuszu na rzecz eliminacji węgla, który został już uzgodniony przez łącznie 48 rządów. W skład Powering Past Coal Alliance (PPCA) wchodzą między innymi Polska, jeden z największych konsumentów węgla w Europie, a także Singapur, Chile, Estonia, Korea Południowa i Kanada.

Chiny muszą jeszcze podpisać zobowiązanie, co jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę, że Chiny są największym światowym konsumentem węgla. Węgiel odpowiadał za 56 procent zużycia energii w Chinach w zeszłym roku, a rząd buduje nowe elektrownie węglowe. Mimo to pojawiły się pewne pozytywne sygnały, ponieważ Chiny zgodziły się przestać finansować nowe elektrownie węglowe w innych krajach.

Węgiel odpowiada obecnie za ponad jedna trzecia globalna produkcja energii elektrycznej, według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). Mimo to wydaje się, że na końcu tunelu jest światełko. Od 2015 r. w wyniku presji społeczeństwa obywatelskiego, trendów rynkowych i polityki rządu anulowano łącznie 1175 GW planowanych projektów energetycznych opalanych węglem. Jeśli jednak naprawdę zamierzamy zrezygnować z energii z paliw kopalnych, nadal pozostaje wiele do zrobienia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *