Connect with us

Zabawa

Yoram Gross: Google Doodle o australijskim reżyserze, animatorze i scenarzyście na jego 95. urodziny

Published

on

Wszystkiego najlepszego, Yoram Gross!

Google obchodzi dziś 95. urodziny urodzonego w Polsce australijskiego reżysera, scenarzysty, producenta i giganta animacji Yorama Grossa (Yoram Jerzy Gross). Ocalony z Holokaustu stał się twórcą niektórych z najsłynniejszych kreskówek Australii. Gross urzekał pokolenia opowieściami, które wykraczały poza rozrywkę, ponieważ każde z nich dzieliło lekcję z życia pełnego optymizmu i pokonywania trudności.

Yoram „Jerzy” Gross urodził się tego dnia w 1926 roku w Krakowie, w rodzinie żydowskiej. Gross studiował muzykę i muzykologię na Uniwersytecie Krakowskim. „Chciałem tylko zagrać Chopina” – powiedział.

Do przemysłu filmowego wszedł w Krakowie w 1947 roku, kiedy w wieku 20 lat został jednym z pierwszych uczniów Jerzego Toeplitza. Toeplitz założył Polski Instytut Sztuki Filmowej (założył też Szwajcarski Instytut Filmowy, a na zaproszenie rządu federalnego założył Australijską Szkołę Filmową i Telewizyjną). Gross rozpoczął karierę jako asystent polskich reżyserów Eugeniusza Cekalskiego i Leonarda Buczkowskiego oraz holenderskiego reżysera Jorisa Ivensa. Studiował scenopisarstwo u Carla Foremana.

Po bliskim upadku polskiego przemysłu filmowego w czasie II wojny światowej Gross pracował jako asystent przy swoim pierwszym filmie w 1947 roku. W 1950 roku przeniósł się do Izraela, gdzie jego niezależna twórczość filmowa stała się znana na całym świecie, zwłaszcza w Australii.

Podążył za entuzjastycznymi pochwałami australijskich krytyków i wyemigrował w 1968 roku, aby dalej rozwijać swój repertuar produkcyjny, zakładając Yoram Gross Film Studios wraz z żoną Sandrą Gross. Aby zaradzić brakowi australijskich filmów dla dzieci, Gross połączył animację z tłem aktorskim – styl, który stał się jego znakiem rozpoznawczym – by wyprodukować w 1977 pełnometrażowy przebój animowany „Kropka i kangur”. Ta kwintesencja historii Australii stała się pierwszym animowanym filmem fabularnym w kraju, który odniósł komercyjny sukces.

Znakomity odbiór filmu przygotował Grossa do stworzenia imperium rodzinnych seriali animowanych. Jego prace były od tego czasu emitowane w ponad 70 krajach i nadal bawią i inspirują miliony dzięki popularnym postaciom, takim jak Blinky Bill, psotna koala. Gross i jego spuścizna żyją w Yoram Gross Animation Award, dorocznej nagrodzie dla najlepszego filmu animowanego na Sydney Film Festival.

READ  Tytuły Stranger Things prowadzą Netflix do wprowadzenia pierwszej na świecie platformy do gier | Aktualności

Źródło: Wikipedia, Google Doodle

Przeczytaj także: Dzień Niepodległości Azerbejdżanu 2021: Google Doodle na cześć 30 lat niepodległości

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.