Connect with us

Zabawa

12 pianistów w końcowych etapach renomowanego Konkursu Chopinowskiego

Published

on

12 pianistów w końcowych etapach renomowanego Konkursu Chopinowskiego

WARSZAWA, Polska (AP) – Dwunastu pianistów z całego świata zostało dopuszczonych do finałowych etapów XVIII

W dowód uznania dla osiągnięć artystycznych uczestników wykonań utworów Chopina międzynarodowe jury zatwierdziło dwóch finalistów więcej niż przewiduje regulamin.

Jesteś Leonorą Armellini z Włoch; Kanadyjczyk JJ Jun Li Bui i Bruce (Xiaoyu) Liu; Alexander Gadjiev, reprezentujący Włochy i Słowenię; Martin Garcia Garcia z Hiszpanii; Eva Gevorgyan reprezentuje Rosję i Armenię; Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec z Polski; Japończycy Aimi Kobayashi i Kyohei Sorita; Hao Rao w Chinach; i Hyuk Lee z Korei Południowej.

Od poniedziałku do środy wszyscy wraz z orkiestrą wykonają jeden z dwóch koncertów fortepianowych Chopina przed tradycyjnie zapełnioną koncertami publicznością Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Zwycięzca zostanie ogłoszony późną środą i otrzyma złoty medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 40 000 euro (45 000 USD), ufundowaną przez Prezydenta RP, a także prestiżowe kontrakty płytowe i koncertowe. Druga nagroda to 30 000 euro (35 000 dolarów amerykańskich), a trzecia 20 000 euro (23 000 dolarów amerykańskich) oraz różne nagrody dla innych finalistów ufundowane przez polski rząd, instytucje muzyczne i osoby prywatne.

Poprzednimi zwycięzcami byli Martha Argerich, Garrick Ohlsson z USA, Krystian Zimerman z Polski oraz Artur Blechacz i Seong-Jin Cho z Korei Południowej.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1927 roku. Zwykle odbywa się co pięć lat. Obecna edycja, w której wzięło udział 87 pianistów, została przełożona o rok z powodu pandemii koronawirusa.

Najbardziej znany i najpopularniejszy polski kompozytor i pianista klasyczny Chopin urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli pod Warszawą z matki Polki i ojca Francuza. W wieku 19 lat wyjechał z Polski, aby poszerzyć swoją edukację muzyczną w Wiedniu, a następnie w Paryżu, gdzie osiadł, komponował, koncertował i pobierał lekcje gry na fortepianie. Zmarł w Paryżu 17 października 1849 r. i został pochowany na cmentarzu Pere Lachaise. Jego serce bije w kościele św. Krzyża w Warszawie.

READ  Jeff Goldblum szaleje z Wesem Andersonem i Theloniousem Monkiem

Nie było przesłuchań w niedzielę, kiedy to odbywały się tradycyjne obchody rocznicy śmierci Chopina pod Świętym Krzyżem, w tym „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta, muzykę, którą Chopin chciał zagrać na swoim pogrzebie.

Przesłuchania można śledzić na żywo na kanale YouTube Instytutu Chopina oraz na antenie Polskiego Radia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *