Connect with us

Gospodarka

Tydzień przed końcem: Polska ma duże znaczenie przed szczytem EUCO

Published

on

UE planuje ułatwić życie konsumentom i ograniczyć ilość odpadów, czyniąc USB-C powszechną ładowarką do smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Społeczeństwo.

Używanie różnych kabli USB do ładowania naszych smartfonów, tabletów lub aparatów może być frustrujące. UE chce być przeszłością, ułatwiać życie i je ograniczać Elektrośmieci. Aby dowiedzieć się, na czym polega propozycja wspólnej ładowarki, rozmawialiśmy z przewodniczącą parlamentu Anną Cavazzini Komitet Ochrony Konsumentów. Przeczytaj podsumowanie Wywiad na żywo na Facebooku pod.

Wspólna propozycja ładowarki

Reklama

„Parlament Europejski od 10 lat forsuje jeden standard, abyśmy nie potrzebowali już wielu kabli, a tylko jeden” – powiedział Cavazzini. Komisja Europejska próbowała pozyskać firmy poprzez dobrowolne porozumienia, które częściowo się sprawdziły. Jednak nie wszystkie firmy się zgodziły i dlatego Komisja w końcu zaproponowała przepisy dotyczące wspólnego standardu dla ładowarek.

Co to oznacza dla konsumentów?

Propozycja składa się z dwóch części: jedna to wspólny standard dla kabli i urządzeń, co oznacza, że ​​będą one w przyszłości wymienne. Jest to dobre dla konsumentów, ponieważ mogą ładować swoje urządzenia za pomocą dowolnego kabla.

Reklama

Druga część dotyczy unbundlingu. „Kiedy kupuję nowy telefon, często automatycznie dostaję nowy kabel” — mówi Cavazzini. „W przyszłości telefony i urządzenia nie będą już sprzedawane automatycznie z kablami, co zmniejsza ilość odpadów elektronicznych.” Oznaczałoby to, że konsumenci musieliby kupować kabel osobno. Ponieważ jednak większość ludzi ma już kable, nie powinno to kosztować.

Kiedy możemy się spodziewać wspólnej ładowarki w UE?

Przepisy mogą wejść w życie najwcześniej w 2024 roku. Cavazzini ma nadzieję, że Parlament zakończy prace nad wnioskiem i osiągnie porozumienie z Radą Ministrów, która będzie stanowiła prawo wraz z Parlamentem do końca 2022 r. Wtedy kraje miałyby dwa lata na wdrożenie prawa.

READ  Mniej wniosków o ogłoszenie upadłości. Eksperci: Efekty pojawią się jesienią

Pomysły Parlamentu

Chociaż prace nad wnioskiem nie rozpoczęły się oficjalnie w Parlamencie, niektórzy posłowie już wezwali do włączenia całego sprzętu. „Propozycja Komisji obejmuje wiele urządzeń, ale nie ma na przykład e-czytników” – powiedział Cavazzini. Inni posłowie twierdzą, że przepisy muszą być przyszłościowe, na przykład uwzględniać ładowanie bezprzewodowe.

Czy to zdusi innowacyjność?

Według eurodeputowanego branża często argumentuje, że przepisy mogą utrudniać innowacyjność. – Nie widzę tego – powiedziała. „Sugeruje się, że możemy dostosować zasady, gdy pojawi się nowy standard, lepszy niż USB-C”.

Ile zmniejsza się e-odpady?

Szacunki są różne, ale powszechna liczba wynosi około 1000 ton rocznie. „Odpady elektroniczne to najszybciej rosnący strumień odpadów w UE. Jeśli naprawdę chcemy wdrożyć Zielony Ład i ograniczyć wykorzystanie zasobów, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy ”- powiedział Cavazzini.

tło

Po dziesięciu latach forsowania przez Parlament Komisja uczyniła: złożył propozycję wspólnej ładowarki we wrześniu 2021 r. Dzięki temu USB-C stanie się standardowym portem dla wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i przenośnych konsol do gier wideo.

Dowiedz się więcej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.