Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Yokogawa instaluje rozwiązanie kontroli spalania w zakładzie WtE w Polsce

Published

on

Yokogawa instaluje rozwiązanie kontroli spalania w zakładzie WtE w Polsce

Firma Yokogawa Electric Corporation informuje, że firma Yokogawa Poland zakończyła instalację rozwiązania kontroli spalania FuzEvent™ w zakładzie przetwarzania odpadów na energię (WtE) należącym do Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA w Krakowie. FuzEvent został opracowany przez Dublix Technology ApS, spółkę zależną Yokogawy specjalizującą się w rozwiązaniach poprawiających wydajność zakładów spalających odpady komunalne i biomasę w celu wytworzenia energii elektrycznej i pary dla sieci ciepłowniczych. Test wydajności tego rozwiązania w krakowskiej fabryce WtE wykazał, że zwiększa ono wolumen spalania odpadów o 2,5% (co odpowiada 5500 ton rocznie przy pracy zakładu na pełnych obrotach). Pozwoli to utrzymać emisję szkodliwych spalin w granicach ustalonych przez rząd i zapewni stabilny przepływ pary dla optymalnej pracy turbiny parowej, maksymalizując w ten sposób wytwarzanie energii elektrycznej dla krakowskiej sieci ciepłowniczej i sieci ciepłowniczej.

Oddana do użytku w 2016 roku krakowska instalacja WtE, będąca największą tego typu instalacją w Polsce, charakteryzuje się nowoczesnym designem i jest dobrze eksploatowaną instalacją, mogącą spalać 245 000 ton odpadów komunalnych rocznie. W wyniku spalania powstaje rocznie około 100 000 MWh energii elektrycznej i 1 milion GJ ciepła. Posiada certyfikat Zielonej Energii od polskiego rządu, a wytworzona energia elektryczna sprzedawana jest do krajowej sieci energetycznej.

Większość nowoczesnych zakładów WtE wytwarza energię elektryczną, wykorzystując energię cieplną ze spalania odpadów do produkcji pary napędzającej turbinę. W porównaniu z tradycyjnymi źródłami paliwa, ilość energii wytwarzanej w wyniku spalania odpadów komunalnych podlega większym wahaniom ze względu na wahania zawartości wilgoci i gęstości. Ekstensywna segregacja odpadów wprowadzona w ostatnich latach w wielu miastach Europy również komplikuje tę sytuację i coraz trudniej jest stabilnie kontrolować ten proces, opierając się wyłącznie na konwencjonalnej regulacji PID (technologia kontroli natężenia przepływu, temperatury, poziomu, ciśnienia i materiałów), nawet w przypadku dobrze zaprojektowanych systemów WtE.

READ  Liczba ofiar śmiertelnych COVID w Polsce bije rekord czwartej fali

W Polsce i większości innych krajów europejskich istnieją dwa podejścia do zwiększania przychodów z zakładów WtE. Pierwszym z nich jest utrzymanie maksymalnej mocy elektrowni poprzez zapewnienie stabilnych warunków spalania odpadów oraz utrzymanie produkcji pary na określonym poziomie w ramach krytycznych i bezpiecznych warunków procesowych określonych dla elektrowni. Drugim jest zwiększenie ilości spalanych odpadów poprzez zwiększenie dyspozycyjności eksploatacyjnej obiektu, a co za tym idzie zwiększenie opłat za przyjęcie i przetwarzanie odpadów (opłaty bramowe), które uiszczane są w zależności od ilości odpadów do spalenia.

System FuzEvent™ firmy Dublix to potężne rozwiązanie do kontroli spalania, oparte na unikalnej, zaawansowanej technologii sterowania i wykorzystujące specjalistyczną wiedzę firmy w zakresie procesów spalania. Można go zainstalować jako uzupełnienie istniejących systemów sterowania bez konieczności dodawania nowych czujników instalacji, zmiany już istniejących struktur sterowania lub dokonywania kosztownych modyfikacji istniejącego sprzętu, umożliwiając scentralizowane zarządzanie ze zintegrowanym systemem kontroli produkcji. Rozwiązując podstawowe problemy spalania odpadów komunalnych i zapewniając stabilne spalanie, zakłady mogą pracować z pełną mocą i zwiększać ilość wytwarzanej energii elektrycznej i pary oraz ilość spalanych odpadów.

W ramach tego projektu eksperci firmy Dublix, którzy posiadali dogłębną wiedzę na temat zakładów WtE i duże doświadczenie w przeprowadzaniu szeregu symulacji, świadczyli usługi doradcze, które obejmowały przeprowadzenie studium wykonalności w celu wykazania korzyści rozwiązania FuzEvent™ -Assess Pracowali nad zwiększeniem objętości spalania odpadów oraz produkcji energii elektrycznej i cieplnej w tym obiekcie. Następnie przeanalizowali wcześniejsze dane operacyjne i metody operacyjne stosowane przez bardzo doświadczonych operatorów zakładu. Z badania wynika, że ​​wielkość spalania odpadów w tym zakładzie mogłaby zostać zwiększona o 2,5% (co odpowiada wzrostowi o 5500 ton rocznie przy pełnej wydajności).

„Jestem bardzo dumny ze sposobu, w jaki wprowadzenie wydajnego rozwiązania kontroli spalania firmy Dublix doprowadziło do ilościowej poprawy wskaźników liczbowych klienta i znacząco przyczyni się do wzrostu sprzedaży. „Firmom na całym świecie obsługującym zakłady przetwarzające odpady na energię Yokogawa zapewni wzrost przychodów i wsparcie w zarządzaniu ESG w oparciu o naszą wyjątkową, wysokiej jakości technologię i możliwości doradcze” – powiedział Koji Nakaoka, starszy wiceprezes Yokogawy i dyrektor ds. energii i Siedziba główna firmy zajmująca się zrównoważonym rozwojem i globalna siedziba sprzedaży.

READ  Polski historyk z prawicowo-ekstremistyczną przeszłością rezygnuje ze stanowiska państwowego

Więcej aktualności i artykułów technicznych ze światowej branży energii odnawialnej można znaleźć w najnowszym numerze magazynu Energy Global.

Wydanie Energy Global z jesieni 2023 r

Jesienne wydanie Energy Global na rok 2023 zawiera serię artykułów technicznych skupiających się na ekologicznym wodorze, technologii instalacji wiatrowych, rozwiązaniach w zakresie monitorowania łopat i nie tylko. To wydanie zawiera także raport regionalny na temat niektórych kluczowych projektów w zakresie energii odnawialnej w Australii.

Przeczytaj artykuł online pod adresem: https://www.energyglobal.com/bioenergy/26102023/yokogawa-installs-combustion-control-solution-a-wte-plant-in-poland/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *