Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Wyjątkowy albinos z polskiego zoo międzynarodowym pingwinem roku

Published

on

Wyjątkowy albinos z polskiego zoo międzynarodowym pingwinem roku

Pingwin albinos urodzony w ogrodzie zoologicznym w Gdańsku – jedyny tego typu osobnik w niewoli na świecie – został wybrany Pingwinem Roku w międzynarodowym konkursie.

Pięcioletnia samica pingwina afrykańskiego Kokosanka (na zdjęciu powyżej) zdobyła prawie 83% głosów publiczności w ostatniej rundzie March Of The Penguin Madness, corocznego konkursu organizowanego przez Penguins International, organizację promującą ochronę i ochronę pingwinów.

To znacznie wyprzedziło jej dwie rywalki z USA: Pearl, pisklę pingwina cesarskiego z SeaWorld w San Diego i Littlefoot, pingwina królewskiego z zoo i akwarium w Kansas City.

W nagrodę za swój sukces Kokosanka (nazwa nawiązuje do rodzaju makaronika kokosowego w języku polskim) została podarowana przez pracowników zoo ciastem ze śledzia z pobliskiego Bałtyku, które jest jej ulubioną przekąską.

Kiedy w grudniu 2018 roku w Gdańsku wykluła się Kokosanka, jej narodziny początkowo trzymano w tajemnicy – ​​powiedział Notes from Poland pracownik zoo Paweł Ciesielski.

Jej opiekunowie obawiali się, że albinizm – stan, w którym komórki nie są w stanie wytwarzać melaniny, substancji odpowiedzialnej za zabarwienie skóry, oczu i piór – doprowadzi do złego stanu zdrowia lub że zostanie odrzucona przez rodziców, podobnie jak inne pingwiny.

Choć początkowo odrzucona przez rodziców, Kokosanka, dzięki wsparciu opiekunów, wyrosła na zdrowego dorosłego osobnika, który dobrze integruje się z pozostałymi 84 pingwinami żyjącymi w zoo na północnym wybrzeżu Bałtyku.

Została także nieformalną twarzą gdańskiego zoo, oferując swoim gościom wyroby z motywem Kokosanki.

Źródło zdjęcia: Alicja Ptak

Podobnie jak wiele pingwinów afrykańskich, gatunek występujący na wolności w Republice Południowej Afryki i Namibii, znalazła nawet stałego partnera. Po debacie w zoo zdecydowano pozwolić jej na rozmnażanie.

READ  Założona w Bułgarii firma Nexo otrzymuje prawo oferowania usług w Polsce

„W certyfikowanych ogrodach zoologicznych celem jest utrzymanie puli genowej w jak najlepszym zdrowiu, a albinizm jest w pewnym stopniu anomalią genetyczną, czymś, co może nie być pożądane w przyrodzie” – powiedział Ciesielski.

„Ona miała już tego partnera w zeszłym roku, a on już sobie z tym radził i były próby” – dodał. „Być może w przyszłości odniesie sukces”.

W zeszłym roku w gdańskim zoo wykluło się 17 piskląt pingwinów, co dało im jeden z największych lęgów w Europie – powiedział Ciesielski.

Ogród zoologiczny wierzy, że nowy międzynarodowy sukces Kokosanki zawdzięczamy jej wyjątkowemu wyglądowi, ale także kampanii wspierającej ją za pośrednictwem popularnego polskiego konta w mediach społecznościowych Make Life Harder. który ma ponad 1,5 miliona obserwujących na Instagramie.

Twórca konta, Jakobe Mansztajn, za jego pomocą zachęcał do głosowania na Kokosankę, tak jak to robił wcześniej, pomagając polskim drzewom w zwycięstwie w konkursie Europejskiego Drzewa Roku przez ostatnie trzy lata.

„Profil ma duży zasięg, a jego obserwatorzy tak chętnie wzięli udział w głosowaniu, że strona głosowania ciągle się zawieszała z powodu dużej liczby głosów” – powiedział Ciesielski.

Pingwiny afrykańskie to gatunek zagrożony. Obecnie na wolności żyje około 20 000 par, w porównaniu z 50 000 zaledwie dwie dekady temu – mówi Ciesielski. Według Akwarium Dwóch Oceanów w Kapsztadzie populacja praktycznie wyginie do 2035 roku.

Spadek ich populacji był spowodowany połączeniem wycieków ropy na morzu, niedoborów żywności spowodowanych intensywnym rybołówstwem i zmieniającym się klimatem, zwiększonym ruchem statków i zbiorami jaj.

Rozmnażanie się pingwinów utrudniają także ludzie zbierający guano – nagromadzone odchody ptaków morskich lub nietoperzy, których używają do zakładania gniazd – jako nawóz. Według Akwarium Dwóch Oceanów powoduje to, że pingwiny afrykańskie są bardziej narażone na ekstremalne zjawiska pogodowe.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

READ  Polska kupi kolejne 22 śmigłowce wielozadaniowe AW101

Główne źródło zdjęć: Gdańskie Zoo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *