Connect with us

Nauka

Współpraca amerykańsko-polska w badaniach nad rakiem

Published

on

Współpraca amerykańsko-polska w badaniach nad rakiem

dr Mark Parascandola, MPH

W tym miesiącu Narodowy Instytut Onkologii (NCI) podpisał protokół ustaleń z Narodowym Instytutem Badań Onkologicznych im. Marii Skłodowskiej – Curie (MSCNRIO) z siedzibą w Warszawie. Celem memorandum jest promowanie współpracy między obiema instytucjami w zakresie badań i szkoleń w zakresie kontroli raka.

Uroczystość podpisania protokołu ustaleń pomiędzy US NCI a Marią Skłodowską – Curie Narodowym Instytutem Badawczym Onkologii (MSCNRIO) z siedzibą w Warszawie

Zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone poczyniły w ciągu ostatnich kilku dekad ogromny postęp w walce z nowotworami poprzez ograniczenie spożycia tytoniu oraz innowacje w zakresie kontroli i leczenia nowotworów. Na przykład w obu krajach od 2000 r. zaobserwowano spadek zachorowań na raka płuc, szczególnie wśród mężczyzn, w związku ze zmniejszeniem spożycia papierosów. Chociaż rak pozostaje główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności w obu krajach, wspólne badania dają nadzieję na postęp w wysiłkach przeciwnowotworowych.

Wiosną 2018 roku miałam okazję spędzić trzy miesiące w Polsce na stypendium Embassy Science, mieszczącej się przy Ambasadzie USA w Warszawie. Głównym celem grantu było zapewnienie pomocy technicznej i rozwój współpracy naukowej pomiędzy USA i Polską w zakresie zanieczyszczenia powietrza i zdrowia. Spotkałem się z szerokim gronem ekspertów ds. pomiarów zdrowia i jakości powietrza z rządu, środowiska akademickiego i przemysłu w całej Polsce. Brałem także udział w działaniach dyplomacji publicznej Ambasady USA w Warszawie, uczestnicząc w forach publicznych i dzieląc się informacjami o amerykańskich programach i badaniach związanych z zanieczyszczeniem powietrza i nowotworami.

Połowę mojego czasu spędziłem pracując lokalnie w MSCNRIO i rozpoczęliśmy kilka ciekawych projektów. Na przykład, ponieważ MSCNRIO prowadzi centralny rejestr nowotworów w Polsce i dysponuje danymi historycznymi sięgającymi kilku dekad wstecz, zbadaliśmy trendy w zakresie raka płuc w czasie w związku z paleniem tytoniu i porównaliśmy je z trendami w USA. badania świadomości i wiedzy społeczeństwa na temat nowotworów w Polsce, umożliwiającego porównanie z wynikami KCI Krajowe badanie trendów w zakresie informacji zdrowotnych (PORADY).

Zdjęcie grupowe uczestników Warsztatów Ekonomiki Tytoniu dla Europy Środkowo-Wschodniej, maj 2018

Warsztaty na temat ekonomiki tytoniu dla Europy Środkowo-Wschodniej, maj 2018 r

Ponadto NCI i MSCNRIO były współgospodarzami dwóch warsztatów na temat badań nad kontrolą tytoniu w latach 2016 i 2018, w których uczestniczyli badacze z całej Europy Środkowo-Wschodniej. Uczestnicy podzielili się metodami i wynikami badań, aby pomóc w wysiłkach na rzecz kontroli tytoniu w regionie, koncentrując się na wspieraniu zaprzestania palenia tytoniu w placówkach onkologicznych oraz na analizach ekonomicznych interwencji i polityk związanych z kontrolą tytoniu. Obydwa warsztaty zostały zorganizowane przez Warszawski Instytut Onkologii przy wsparciu NCI Center for Global Health (CGH).

Stypendium było fascynującym i satysfakcjonującym doświadczeniem, które pozwoliło mi poznać profilaktykę nowotworów w nowym kontekście i współpracować z polskimi kolegami, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom. I poznałam Warszawę, miasto tętniące życiem i kulturą. Współpraca, która rozpoczęła się podczas mojego stypendium trzy lata temu, nadal się rozwija. Od tego czasu pracownicy NCI i MSCNRIO współpracowali i wymieniali wizyty między Bethesdą a Warszawą.

W tym roku obchodzimy 50. rocznicę uchwalenia amerykańskiej ustawy National Cancer Act z 1971 r. Jedną z konsekwencji tej ustawy było podpisanie szeregu dwustronnych porozumień w sprawie badań nad rakiem w latach 70. W rzeczywistości jedną z pierwszych dwustronnych porozumień zawartych przez NCI podpisał kontrakt z zagranicznym instytutem onkologicznym (po ZSRR i Japonii) był z Polską. W 1974 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy NCI, Ministerstwem Zdrowia RP a MSCNRIO, na którego czele stał profesor Tadeusz Koszarowsky. Na początku program wspierał wymiany naukowe, a kilku polskich naukowców spędziło 3-4 miesiące w instytucjach amerykańskich, pracując z kolegami nad wspólnymi projektami badawczymi.

Przez lata NCI i inne instytuty NIH wspierały granty na badania nad nowotworami i współpracę z polskimi instytucjami. Na przykład epidemiolodzy z NCI współpracowali z polskimi kolegami przy badaniach migrantów z Polski do USA, aby zrozumieć środowiskowe przyczyny nowotworów. Ponadto w latach 90. badacze z NCI współpracowali przy badaniu mającym na celu ocenę narażenia zawodowego i środowiskowego oraz raka piersi w Polsce, współpracując z naukowcami z MSCNRIO w Warszawie.

Zatem, jak zauważył dyrektor CGH dr Satish Gopal, „podpisanie tej umowy opiera się na prawie 50 latach współpracy między naszymi obiema instytucjami, mimo że nie możemy się doczekać postępu, jaki przyniesie następne 50 lat”.

Nowa umowa zapewnia ramy dla dalszego rozwoju współpracy w kluczowych obszarach badań nad nowotworami pomiędzy NCI i MSCNRIO. Współpraca w ramach protokołu ustaleń będzie koncentrować się na sześciu obszarach:

  1. Zapobieganie rakowi – Kontynuacja bieżącej współpracy w zakresie badań nad kontrolą tytoniu i profilaktyką raka.
  2. Strategie kontroli raka – Wymiana informacji i doświadczeń na temat programów kontroli raka na temat wpływu pandemii Covid-19 na kontrolę raka.
    • MSCNRIO kieruje wdrażaniem planu kontroli nowotworów w Polsce.
  3. Innowacyjne postępy w badaniach nad rakiem — rozwijanie innowacyjnej współpracy w badaniach nad rakiem.
  4. Zarządzanie i udostępnianie danych – Metody udostępniania w bioinformatyce i zarządzaniu danymi.
    • MSCNRIO prowadzi polski krajowy rejestr nowotworów i jest pionierem systemów integrujących bazy danych na temat wyników leczenia pacjentów chorych na raka.
  5. Nowe technologie w walce z nowotworami – Współpraca i wymiana informacji na temat nowych technologii w walce z nowotworami.
  6. Edukacja i szkolenia – wsparcie techniczne NCI przy opracowaniu programu profilaktyki i kontroli nowotworów w Polsce.
READ  Koordynator ONZ mówi, że trzeba przenieść więcej ukraińskiego zboża, aby zapewnić miejsce na nowe zbiory

MSCNRIO to największa w Polsce placówka onkologiczna, której misją jest odkrywanie nowej wiedzy z zakresu onkologii oraz wspieranie kompleksowego krajowego planu kontroli nowotworów w Polsce poprzez profilaktykę, diagnostykę, leczenie i edukację.

Instytucja ma swoje korzenie w dawnym Instytucie Radowym, który powstał dzięki staraniom fizyka, chemika i laureatki Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie. W latach dwudziestych dwukrotnie podróżowała do Stanów Zjednoczonych, aby zbierać fundusze i wspierać nowy Instytut, a podczas ceremonii w Białym Domu z udziałem prezydenta Herberta Hoovera otrzymała darowiznę od Polonii w USA.

W zeszłym miesiącu odbyła się ceremonia ogłoszenia nowego protokołu ustaleń, podczas której prezentacje wygłosili dr Satish Gopal i prof. Jan Walewski, dyrektor MSCNRIO. Ministerstwo Zdrowia RP reprezentował Podsekretarz Stanu Sławomir Gadomski, który w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie zacieśniania relacji między obydwoma krajami, a także wzmacniania wspólnych wysiłków i współpracy w walce z nowotworami. W organizacji wydarzenia pomogła Fundacja Polsko-Amerykańska Alliance for Innovation.

Rozpoczynając tę ​​odnowioną współpracę, przypominamy sobie, że badania nad rakiem w dowolnym miejscu powinny przynosić korzyści ludziom na całym świecie. To dzięki trwałym partnerstwom międzynarodowym, takim jak to między USA i Polską, możemy zmaksymalizować wpływ badań nad nowotworami na życie ludzi na całym świecie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *