Connect with us

Nauka

Polska: Władze muszą położyć kres nienawistnej retoryce wobec osób LGBTI i podjąć działania, aby chronić je przed przemocą i dyskryminacją

Published

on

Polska: Władze muszą położyć kres nienawistnej retoryce wobec osób LGBTI i podjąć działania, aby chronić je przed przemocą i dyskryminacją

Polskie władze skierowały do ​​osób LGBTI stygmatyzującą i szkodliwą retorykę oraz odmówiły lub udaremniły ich próby protestu, podsumowała Amnesty International Polska w nowym raporcie.

Traktowali nas jak przestępców: od ograniczania przestrzeni po nękanie obrońców LGBTI stwierdza, że ​​osoby LGBTI i ich sojusznicy, którzy wychodzą na ulice, aby zaprotestować przeciwko atakowi na ich prawa, często pozostają bez ochrony przed werbalnymi i fizycznymi atakami ze strony homofobicznych kontrdemonstrantów lub podlegają surowej taktyce policji i postępowaniu karnemu.

„Władze w Polsce ponoszą nie tylko odpowiedzialność za utrzymującą się nienawistną retorykę wobec osób LGBTI, ale także za brak ochrony tych społeczności przed brutalnymi i dyskryminującymi konsekwencjami ich słów i polityki” – powiedziała Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektor Amnesty International w Polsce.

„Nielegalne ograniczenia, żądania i surowe sankcje nałożone na osoby LGBTI i ich sojuszników ograniczyły przestrzeń do swobodnego korzystania z praw człowieka i stworzyły atmosferę strachu. Ci, którzy odważnie protestują, są celem policji lub nie są chronieni przed atakami kontrdemonstrantów w kraju, w którym takie ataki nie są nawet prawnie uznawane za przestępstwa z nienawiści”.

W raporcie wskazano, że w ciągu ostatnich pięciu lat władze celowo wykorzystały uciążliwe i złożone wymogi dotyczące powiadamiania, aby arbitralnie i dyskryminować protesty osób LGBTI, ograniczać je lub rozpraszać.

Po 2019 r. sytuacja osób LGBTI gwałtownie się pogorszyła, wraz z gwałtownym wzrostem wrogiej i stygmatyzującej retoryki wobec osób LGBTI, w tym ze strony urzędników wysokiego szczebla. Połączono to z przyjęciem homofobicznych uchwał samorządów, zwanych także „strefami wolnymi od LGBTI”, które – choć nie są prawnie wiążące – są szkodliwe i podsycają atmosferę wrogości wobec osób LGBTI zamieszkujących te regiony.

„Pokojowi protestujący na rzecz równości” w Białymstoku, Gnieźnie i Lublinie zostali zaatakowani przez brutalnych kontrdemonstrantów, a policja regularnie nie zapewniała im odpowiedniej ochrony. W niektórych przypadkach podczas protestów policja użyła także nadmiernej siły wobec osób LGBTI i ich sojuszników.

„Nie wiemy, gdzie zakończy się ta kampania nienawiści. Po ulicach jeżdżą bezkarnie pojazdy z homofobicznymi hasłami, ale to my musimy zostać ukarani i cierpieć. To właśnie z powodu tej wieloletniej aktywności jestem dzisiaj w tak złym stanie” – powiedział Amnesty International Jacek, wieloletni działacz i organizator Marszów Równości.

Sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla tych, którzy występują w obronie praw osób LGBTI i otwarcie sprzeciwiają się systemowej homofobii, bifobii i transfobii w Polsce, co grozi licznymi represjami, w tym zarzutami karnymi. Pozwy zaowocowały latami wyczerpujących i kosztownych procesów, które ograniczają zaangażowanie aktywistów w i tak już kurczącą się przestrzeń dla społeczeństwa obywatelskiego.

„Polski rząd musi działać teraz, aby odwrócić tę godną ubolewania sytuację” – stwierdziła Anna Błaszczak-Banasiak.

„Zamiast atakować osoby LGBTI i obrońców praw, władze muszą szanować, chronić i promować ich prawa oraz pilnie podjąć działania, aby zapewnić i położyć kres wszelkiej dyskryminacji ze względu na rzeczywistą lub domniemaną orientację seksualną lub tożsamość płciową”.

Spód
Amnesty International wielokrotnie alarmowała o działaniach władz w Polsce, które ograniczyły przestrzeń społeczeństwa obywatelskiego w całym kraju, podważyły ​​praworządność, zaatakowały prawa kobiet i osób LGBTI oraz tych, którzy ich bronią, zwłaszcza w ostatnim czasie pięć lat. lata.

Polska: Wolne sądy, wolni ludzie, sędziowie, którzy bronią swojej niezawisłości
https://www.amnesty.org/en/documents/eur37/0418/2019/en/

Polska: Siła „ulicy” chroniącej prawo do pokojowego protestu w Polsce
https://www.amnesty.org/en/documents/eur37/8525/2018/en/

Polska: Zapomniany przez prawo cel nienawiści: Brak spójnej reakcji na przestępstwa z nienawiści w Polsce
https://www.amnesty.org/en/documents/eur37/2147/2015/en/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *