Connect with us

Nauka

Ukraińscy uchodźcy w Polsce – Organizacja na rzecz Pokoju Światowego

Published

on

Ukraińscy uchodźcy w Polsce – Organizacja na rzecz Pokoju Światowego

Wojna rosyjsko-ukraińska powoduje globalny horror, podobnie jak wiele innych krajów. Niektóre z efektów to m.in. wzrost cen paliw, niszczenie domów i podejrzana edukacja. Jednak ludzkie konsekwencje znacznie przewyższają tę listę. Dla Ukraińców, którzy stali się uchodźcami w Polsce i wielu innych krajach, szok i trauma wojny może trwać wiecznie.

Polska wykazała się wzorowym ludzkim wsparciem, przyjmując na swoje terytorium ponad 2,3 mln Ukraińców w zaledwie 1 miesiąc. Cóż za godny pochwały gest! Choć każdego dnia przybywa coraz więcej uchodźców, jak donosi UNHCR, nie można ignorować życzliwości Polski we wspieraniu sąsiadów.

Ponadto godne pochwały jest skomentowanie decyzji Unii Europejskiej w odniesieniu do uchodźców. Zaoferował status ochrony czasowej osobom uciekającym z Ukrainy. Oznacza to, że uchodźcy mają dostęp do usług socjalnych i rynku pracy bez konieczności przestrzegania skomplikowanych procedur azylowych. Wręcz przeciwnie, proces rejestracji tych uchodźców zajmie dużo czasu.

Aby wesprzeć wrażliwych Ukraińców w osiedleniu się w Polsce, UNHCR i jego sponsorzy oferują prezenty pieniężne. Ponadto w swoich prowizorycznych biurach w Warszawie Ukraińcy są rejestrowani i otrzymują niezbędną im pomoc. Co zaskakujące, od 21 marca, kiedy UNHCR otworzyło centrum w Warszawie, skorzystało z niego ponad 6 tysięcy ukraińskich uchodźców. Poza wsparciem finansowym, w kasowym centrum zapisów znajduje się przyjazna dzieciom przestrzeń dla małych dzieci.

Co ważne, ten program gotówkowy ma na celu wsparcie uchodźców w pokryciu podstawowych wydatków. Obejmuje to pilne i pilne potrzeby, ponieważ wielu z nich kończą się zasoby. Z drugiej strony wsparcie ma na celu pomóc im przetrwać do czasu znalezienia pracy lub otrzymania pomocy społecznej od rządu. W związku z tym uchodźcy mogą wnosić wkład w lokalną gospodarkę, kupując bardzo potrzebne produkty lub płacąc czynsz.

Wreszcie UNHCR planuje rozszerzyć ten projekt na inne polskie miasta. Ponadto rozważają ten projekt Mołdawia, Rumunia i Węgry. Równolegle z inicjatywą niektóre części Ukrainy wprowadzają podobne wsparcie pieniężne dla 6,5 ​​miliona osób wewnętrznie przesiedlonych, które desperacko potrzebują podstawowego wsparcia.

Na przykład przez co najmniej trzy miesiące kwalifikowani uchodźcy otrzymują 710 złotych (165 USD) miesięcznie. Podczas gdy członkowie rodziny w jednym gospodarstwie domowym otrzymują 610 zł, łącznie 2540 zł (605 dolarów) miesięcznie.

Wypowiadając się na temat Polski, szef sekcji cyfrowej i rejestru UNHCR powiedział, że „pieniądze oddają podejmowanie decyzji o tym, co jest najbardziej potrzebne, w ręce osób objętych pomocą”.

Kontynuował, punkty pomocy „Blue Dot”, zarządzane wspólnie przez UNHCR i UNICEF, zostaną zainstalowane przy każdej skrzynce, aby udzielać porad uchodźcom i kierować ich do specjalistycznych usług, w tym dzieci bez opieki, osób niepełnosprawnych, uchodźców ze społeczności LGBTI+ lub kobiet którzy cierpią z powodu przemocy ze względu na płeć.

Cieszy fakt, że część personelu rekrutowanego i przeszkolonego przez UNHCR do pracy w ośrodkach to ukraińscy uchodźcy.

Relacje Ilony z Kijowa, osiemdziesięcioletniego Liubowa i Rozalii, którzy skorzystali ze wsparcia, są cytatami dla tysięcy beneficjentów. Nie można zaprzeczyć przydatności tych prezentów pieniężnych dla kilku ukraińskich rodzin.

Biorąc pod uwagę, jak nieprzewidywalna stała się wojna w ostatnich czasach, prawie żaden kraj nie może się pochwalić, że nie pozwala swoim obywatelom stać się uchodźcami. Jest to więc globalny apel do wszystkich krajów i filantropów o wsparcie krajów takich jak Polska, które najwyraźniej ponoszą główny ciężar migracji. Darowizny pieniężne są trwałymi darowiznami i zrobią wiele, aby złagodzić niszczycielskie skutki wojny. W tej chwili naszymi sąsiadami są wszyscy ludzie, niekoniecznie ci, którzy mieszkają obok nas. Społeczność globalna musi teraz działać tak, jakby była nimi.

READ  Osiem najlepszych miast dla wegan
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *