Connect with us

Nauka

znalezione ciało polskiego górnika; wyszukiwanie jest kontynuowane w poszukiwaniu brakujących

Published

on

Liczba ofiar śmiertelnych wypadków w ostatnich dniach w dwóch kopalniach węgla w południowej Polsce wzrosła do sześciu po tym, jak jeden górnik został wydobyty na powierzchnię i uznany za zmarłego, poinformowali w niedzielę urzędnicy.

Górnik znalazł się wśród 10 osób, które zaginęły po sobotnim wstrząsie podziemnym i wyrzucie metanu w kopalni Borynia-Zofiówka.

Sześciu górników zaginęło, a ratownicy powiedzieli, że znaleźli trzech innych, nie mówiąc, czy są martwi, czy żywi.

Gdzie indziej pięciu robotników zginęło, a siedmiu zniknęło po powtarzających się wybuchach metanu, które rozpoczęły się w środę w pobliskiej kopalni Pniówek.

Poszukiwania zaginionych zostały zawieszone w piątek po kolejnych eksplozjach w czwartek, które zraniły 10 ratowników, niektórzy poważnie.

Obie kopalnie są obsługiwane przez Jastrzębską Spółkę Węglową (JSW) w regionie Jastrzębie-Zdrój, w pobliżu granicy z Czechami.

Większość energii w Polsce pochodzi z węgla, część ta spotyka się z krytyką ze strony Unii Europejskiej i środowisk ekologicznych zaniepokojonych emisją CO2 i realizacją celów związanych ze zmianami klimatycznymi.

Większość polskich kopalń węgla kamiennego znajduje się w południowym regionie Śląska. Wiele z nich charakteryzuje się wysoką zawartością metanu w skale.

Polska ogranicza zużycie węgla, a rząd ogłosił niedawno, że do maja zakończy import węgla z Rosji, co jest częścią wieloletniej kampanii Polski na rzecz zmniejszenia zależności od rosyjskich źródeł energii, a także odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę.

(Ta historia nie była edytowana przez zespół Devdiscourse i jest automatycznie generowana z rozproszonego kanału.)

READ  Naukowcy słuchają lodowców, aby odkryć tajemnice oceanów
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.