Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Ukraina i Polska pogłębiają strategiczne partnerstwo w dziedzinie geologii i surowców mineralnych » Metallurgprom

Published

on

Ukraina i Polska pogłębiają strategiczne partnerstwo w dziedzinie geologii i surowców mineralnych » Metallurgprom

23 czerwca 2022 r. podpisana została umowa o współpracy między Ukrainą a Polską, która przewiduje prace i badania w zakresie badań geologicznych podłoża i górnictwa, digitalizację wtórnej informacji geologicznej oraz ustanowienie zarządzania geoinformacją pierwotną zgodnie ze standardami UE.

Państwowa Służba Geologii i Zasobów Mineralnych Ukrainy, reprezentowana przez Prezesa Romana Opimacha oraz Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy jako Państwowa Służba Geologiczno-Hydrologiczna Polski, reprezentowana przez Dyrektora Mateusza Damratha, podpisały porozumienie w dziedzinie geologii i surowców mineralnych.

„Format współpracy między stronami przewiduje poszukiwanie i zagospodarowanie zasobów mineralnych, wymianę doświadczeń w zakresie ujednolicenia ustawodawstwa w sektorze górniczym, kartowanie geologiczne i wizualne metody zbierania informacji, badania wód podziemnych i ochronę ich przed degradacją oraz monitorowanie ich stan przed środowiskiem, badanie warunków unieszkodliwiania odpadów i przechowywania materiałów użytecznych w strukturach geologicznych, analiza i rozwój technologii wydobycia krytycznych i strategicznych minerałów cynamonowych ze sztucznych złóż i hałd, cyfrowe modelowanie procesów i struktur geologicznych, analiza najlepszych praktyki w zakresie badań, przechowywania i otwartego dostępu do danych geologicznych, badania zróżnicowania geologicznego, wzajemnego doskonalenia techników analiz geologicznych i ich metod oraz zaangażowania ekspertów do przeprowadzenia analizy ekonomicznej „Ocena (studium wykonalności) perspektyw zagospodarowania ukraińskich złóż surowców krytycznych w ramach przygotowań do zielonej transformacji i poszukiwania nowych złóż rud” – podało państwowe geopodziemie Ukrainy.

Zdaniem Romana Opimakha, we współpracy z polskimi partnerami, priorytetem będzie digitalizacja wtórnej informacji geologicznej oraz ustanowienie zarządzania pierwotną informacją geoprzestrzenną zgodnie ze standardami UE, a także regulacja działalności z wykorzystaniem geotermalnych źródeł energii. Planowana jest również wymiana doświadczeń w zakresie ujednolicenia ustawodawstwa w zakresie użytkowania gruntów w celu poprawy klimatu inwestycyjnego na Ukrainie.

Zgodnie z memorandum, do niektórych obszarów współpracy należą następujące dyscypliny: geologia ekonomiczna, geochemia środowiska, geodziedzictwo, badania laboratoryjne, kartografia, geologia inżynierska, hydrogeologia.

READ  Microsoft inwestuje w Polsce miliard dolarów w nowe regiony centrów danych i szkolenia

Podpisanie dokumentu odbyło się 23 czerwca 2022 r. przez pięć lat w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska RP, głównego geologa kraju Piotra Dziadzio. Pogłębienie strategicznego partnerstwa w dziedzinie geologii i surowców mineralnych – kontynuacja współpracy między Ukrainą a Polską w związku z realizacją zadań po oficjalnej wizycie Prezydenta Ukrainy W. Zełenskiego w RP w styczniu br., a także realizacja umów zawartych pomiędzy Ministerstwem Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy a Ministerstwem Klimatu i Środowiska RP.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *