Connect with us

Najważniejsze wiadomości

UE: Polskie grzywny w zakresie praworządności przekraczają obecnie 170 mln USD | Rząd. & Polityka

Published

on

UE: Polskie grzywny w zakresie praworządności przekraczają obecnie 170 mln USD |  Rząd.  & Polityka

BRUKSELA (AP) – Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że dzienne grzywny nakładane na Polskę, kraj członkowski UE za nieprzestrzeganie nakazu zawieszającego postępowanie dyscyplinarne dla sędziów, wzrosły do ​​ponad 160 mln euro.

UE i Polska od lat spierają się w kwestiach przestrzegania standardów demokratycznych i podziału władzy we wschodnim kraju.

W zeszłym roku sąd najwyższy bloku 27 państw nałożył na Polskę milion euro (1,06 miliona dolarów) dziennie za zapobieganie „poważnym i nieodwracalnym szkodom” w porządku prawnym i wartościach UE. Komisja Wykonawcza UE zażądała wymierzenia kary do czasu podjęcia przez Warszawa działań mających na celu usprawnienie funkcjonowania polskiego Sądu Najwyższego i zawieszenie nowych ustaw, które podważają niezawisłość sędziów.

„A teraz mamy łącznie ponad 160 milionów euro (168,85 dolarów) takiej grzywny w oczekiwaniu na możliwy pozytywny rozwój w Polsce” – powiedział komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders w przemówieniu do Parlamentu Europejskiego.

Ludzie czytali też…

Według doniesień medialnych w Polsce, prawicowy polski rząd nadal odmawia płacenia.

Komisja stwierdziła, że ​​pomimo planów prezydenta Andrzeja Dudy, aby zlikwidować znajdującą się w centrum sporu izbę sądową, tzw. Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, nadal istnieją poważne obawy dotyczące przestrzegania praworządności w kraju.

Izba ma prawo zawieszać w czynnościach sędziów, których decyzje nie podobają się władzom rządzącym. Europejski Trybunał Sprawiedliwości w zeszłym roku stwierdził, że złamał prawo UE i nakazał jego tymczasowy pobyt w oczekiwaniu na wyrok.

Duda zaproponował zmianę ustawy o Sądzie Najwyższym i zamknięcie kontrowersyjnej izby. Powiedział, że jego propozycja ma pomóc Polsce zakończyć konflikt z Komisją Europejską.

„Fakt, że wydaje się, że istnieje impet w kierunku reformy systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce, jest pozytywnym krokiem” – powiedział Reynders. „Ale ostatecznie będzie to zależeć od tego, w jakim stopniu ustawodawstwo … spełnia wymagania uchwalone przez Trybunał”.

READ  Aktywiści potępiają Polskę za pozostawienie 32 afgańskich migrantów na granicy z Białorusią

W ostatnich latach dochodziło do powtarzających się starć między polskim rządem a UE, według których zmiany wprowadzone przez Warszawę w polskim sądownictwie podważają zasady demokracji i rządów prawa.

Copyright 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, transkrybowany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *