Connect with us

Najważniejsze wiadomości

„To jest państwo świeckie”: Polski rząd kończy dotacje na publikacje religijne

Published

on

„To jest państwo świeckie”: Polski rząd kończy dotacje na publikacje religijne

Minister Kultury zapowiedział zakończenie dotacji państwowych na publikacje o charakterze religijnym. Zapowiedział jednak także przyznanie takich dotacji wydawnictwom prezentującym szeroki wachlarz stanowisk politycznych, w tym krytycznych wobec rządu.

„Misją państwa nie jest szerzenie wiary i zbawienia. „To jest państwo świeckie” – stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz. Minister podkreślił, że podatki pobierane są od obywateli o różnych poglądach religijnych i nie powinny być przeznaczane na wspieranie konkretnej religii.

Ministerstwo Kultury przyznaje roczne dotacje różnym periodykom, periodykom i innym wydawnictwom uznanym za godne finansowania.

W czasach narodowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która rządziła Polską do końca ubiegłego roku i była blisko związana z Kościołem katolickim, publikacje religijne często otrzymywały takie dotacje.

Lista z zeszłego rokuna przykład w zestawie Chrześcijaństwowydawane przez Fundację Świętego Benedykta, oraz Państwo chrześcijańskie.

Obecny rząd Polski – koalicja partii od lewicy do centroprawicy, która objęła władzę w grudniu – obiecał zmniejszenie dotacji państwa dla Kościoła i roli religii w życiu publicznym.

Sienkiewicz ogłosił wczoraj nową listę publikacji wspieranych przez jego ministerstwo. Potwierdził wprawdzie, że wykluczono czasopisma religijne, ale podkreślił, że pozostało wiele czasopism konserwatywnych.

„Wśród czasopism, które otrzymały dotacje, było kilka, za które mogę zostać skrytykowany przez część mojego obozu politycznego” – powiedział Sienkiewicz. Podał jako przykład Arkanadwumiesięcznik wydawany przez osobistości związane z PiS.

READ  Polska: czego się spodziewać po krajowym finale 🇵🇱

Sienkiewicz zauważył, że choć jej założycielem był Andrzej Nowak, „intelektualista, który ostro krytykował mój obóz polityczny, [it] zdecydowanie zasługuje na dofinansowanie, ponieważ skupia ważne środowisko debaty publicznej w Polsce.”

Wśród czasopism, które otrzymały w tym roku granty, znalazły się niektóre związane z katolickimi grupami intelektualnymi, ale niezwiązane bezpośrednio z organizacją religijną, jak na przykład: Tygodnik Powszechny, Kontakt I Podpisać.

Minister oświadczył, że chce, aby dotacje były „symbolem polityki, która nikogo nie wyklucza” i „zapewniały, że…” [high] Poziom i rzetelność debaty”. Podkreślił także, że łączna kwota dotacji została zwiększona z 2,8 mln zł do 3,7 mln zł (860 tys. euro).

„Staraliśmy się tak zrównoważyć ten program, aby odzwierciedlał pełne spektrum opinii publicznej w Polsce” – dodał Sienkiewicz, przeciwstawiając to temu, co określił jako „raczej jednostronną politykę” ośmiu lat rządów PiS.

Rząd nie powinien „wspierać czasopism z własnego środowiska, a jednocześnie ignorować te z drugiej strony” – stwierdził.

Jednak w tym roku z listy ministerstwa zniknęły niektóre konserwatywne publikacje, które otrzymały dotacje w ramach PiS, m.in Wstęp – Wiara, Patriotyzm i Sztuka, Kurier Wnet I luks.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Główne źródło obrazu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *